عمومی

لحظه به لحظه با تحولات اوکراین/ غرب همچنان بر طبل جنگ می‌کوبد

سرویس بین الملل خبرگزاری آنلاین تکنونامه – در حالی که روسیه اعلام کرده نیروهای خود را از مرز اوکراین خارج کرده است، مقامات غربی همچنان بر احتمال وقوع جنگ تاکید می کنند.

مقامات غربی، به ویژه ایالات متحده، چندین ماه پیش با این ادعا مبهم که نیروهای روسی می توانند در هر زمانی به اوکراین حمله کنند، مسکو را به تحریم تهدید کردند.

روسیه بارها ادعاهای غرب را رد کرده و رسانه ها را به استفاده از زبان بیگانه متهم کرده است، انگلیس در تلاش است تا هیجان را برای رسیدن به هدف خود افزایش دهد. البته در بحبوحه چنین تنش هایی، مسکو بر لزوم تضمین امنیت تاکید می کند.

در این گزارش به خلاصه تحولات مربوط به تنش در اوکراین در روز پنجشنبه (17 فوریه) می پردازیم.

20:54 – سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه گفت که در پاسخ به پیشنهاد آمریکا به امنیت اروپای شرقی به واشنگتن فرستاده شده است و امیدوار است اکتشافات در جای خود باقی بماند و کلانگ مذاکرات در این زمینه را تضعیف نخواهد کرد.

19:54 سازمان امنیت و همکاری اروپا (OSCE) می گوید چندین گلوله خمپاره به سمت مرز در منطقه دونباس در شرق اوکراین شلیک شده است.

در یک مورد، رسانه های غربی مدعی شدند که جدایی طلبان طرفدار روسیه به یک مهدکودک یورش بردند که در یک عملیات برون مرزی با نیروهای اوکراینی حداقل سه نفر زخمی شدند.

فوق تصویر فوق به عنوان ادعا در برخی رسانه های غربی منتشر شده است. این بمب گذاری اندکی بعد از ظهر در شهر استانیستیا لوهانسک در شرق اوکراین رخ داد.

در همین حال، جمهوری خلق لوهانسک نیروهای اوکراینی را به “نقض آتش بس” و شلیک به آنها متهم کرده است. منابع همچنین می گویند که ارتش اوکراین حوالی ساعت 02:30 روز پنجشنبه به وقت گرینویچ چهار موضع در لوهانسک پایتخت این کشور را هدف قرار داد. البته ارتش اوکراین این حمله را تکذیب کرد.

19: 40-. روسیه در نامه ای به دبیرکل سازمان ملل متحد می گوید که ارتش اوکراین در شرق اوکراین این کشور به جنایات جنگی علیه روس ها متهم شده است.

19: 16-. لوید آستین، وزیر دفاع آمریکا روز پنجشنبه گفت که نیروهای روسیه به مرز اوکراین نزدیک‌تر شده‌اند و این نشانه‌ای از بازگشت آنها به کشور نیست. (جزئیات بیشتر).

18: 18- رسانه های انگلیسی زبان اوکراین ویدئوی زیر را منتشر کردند که به نظر می رسد دود باشد از سفارت روسیه در کیف. دلیل این امر هنوز مشخص نیست.

17:58 رئیس جمهور که زمانی گفته بود روسیه ممکن است چهارشنبه (16 فوریه) به اوکراین حمله کند، روز دوشنبه گفت او معتقد است که این حمله می تواند در چند روز آینده انجام شود. (جزئیات بیشتر)

17: 18-. بارت گورمن، معاون سفیر آمریکا در مسکو روز پنجشنبه از سمت وزارت خارجه روسیه برکنار شد. (جزئیات بیشتر)

15:52 رئیس جمهور لوکاشنکو در جریان بازدید از مانور نظامی مشترک بین بلاروس و روسیه به احتمال استقرار سلاح های هسته ای در بلاروس برای مقابله با تهدیدات غرب اشاره کرد. (جزئیات بیشتر)

15:43 دیمیتری پسکوف، سخنگوی کرملین روز پنجشنبه گفت مانور نظامی مشترک بلاروس و روسیه به نام «عزم متحد 2022» در حال انجام است و «به محض تکمیل برخی تمرین‌ها، نیروهای روسیه به پایگاه دائمی باز خواهند گشت». (جزئیات بیشتر).

13:43 – در حالی که روسیه روز گذشته (چهارشنبه) پایان رزمایش در کریمه و خروج نیروها از این منطقه را اعلام کرد، امروز (پنجشنبه) وزارت دفاع با صدور بیانیه ای از خروج نیروهای اضافی و تجهیزات نظامی روسیه خبر داد. از پدر کریمه.

خبرگزاری ریانووستی روسیه گزارش داده است که وزارت دفاع روسیه اعلام کرده است که کشتی های «روسیه غربی» (ZVO) پس از پایان رزمایش به پایگاه های خود باز می گردند. (جزئیات بیشتر)

11:54 با وجود تلاش روسیه برای کاهش حضور نظامی خود در مرز اوکراین، اقدامات غرب حمله به روسیه ادامه دارد و ایالات متحده جنگنده های پیشرفته F-35 را در آلمان مستقر کرده است. (جزئیات بیشتر)

10:14 نیروهای مسلح اوکراین با نقض آتش بس، به سمت جمهوری خودخوانده خلق لوهانسک (LPR) خمپاره و نارنجک شلیک می کنند. (جزئیات بیشتر)

03: 15-. یک مقام آمریکایی صبح پنجشنبه گفت که نیروهای روسیه نه تنها از مرز خارج شده اند، اوکراین به تنهایی 7000 سرباز را در روزهای اخیر به منطقه اضافه کرده است. (جزئیات بیشتر).

02:40 جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا صبح پنجشنبه با اولاف شولتز صدراعظم آلمان تلفنی گفتگو کرد. کاخ سفید در بیانیه ای اعلام کرد: بایدن و شولتز در حال مذاکره با رئیس جمهور هستند. [ولادیمیر] پوتین و رئیس جمهور [ولودیمر] زلنسکی درباره ادامه حضور نیروهای روسی در مرز اوکراین گفتگو کرد.

در این بیانیه آمده است: آنها بر پایبندی خود به حاکمیت و تمامیت ارضی اوکراین تاکید و بر اهمیت ادامه همکاری های فراآتلانتیک در زمینه دیپلماسی و مسدود کردن و تشدید تجاوزات ناتو در شرق ناتو تاکید کردند. (جزئیات بیشتر)

۰1:18- توسعه در اوکراین صبح امروز آغاز شد و استونیایی‌ها ادعا کردند که روسیه ممکن است یک سری حملات را انجام دهد. میک ماران، رئیس سرویس اطلاعات خارجی استونی گفت: «روسیه به اعزام نیرو به مرز اوکراین ادامه می‌دهد و احتمالاً یک حمله نظامی محدود به این کشور انجام خواهد داد».

این خبر هم اکنون به روز می شود.

انتهای پیام/


دکمه بازگشت به بالا