علم و تکنولوژی

مارهای پرنده، موجوداتی ترسناک که الهام‌بخش شدند

پریش عباسی: مارهای درختی متعلق به خانواده ای از مارهای منحصر به فرد هستند که توانایی “پرواز” در هوا را دارند و باعث ترس کسانی می شوند که از Ophidiophobia (ترس از مار یا خزندگان) رنج می برند. Chrysopelea paradisi یا مار درختی بهشتی که در جنوب شرقی آسیا زندگی می کند، پس از رها شدن از شاخه درخت، بدن خود را به هوای بسیار فعال تبدیل می کند، سپس موجی با شکل خاصی ایجاد می کند و می تواند تا ارتفاع 25 متری پرواز کند.

قابل توجه است، اما این مارها لزوماً اولین حیواناتی نیستند که انتظار دیدن آنها را دارید. علم برای طراحی روبات های جدید الهام خواهد گرفت. تیمی از محققان دانشگاه ویرجینیا و ویرجینیا تک اخیراً متوجه پتانسیل نهفته در استعداد مارها شدند و از تجزیه و تحلیل رایانه ای برای تجزیه پیچیدگی حرکات آنها برای ایجاد پیشرفت های آینده در رباتیک استفاده کردند.

در مقاله‌ای که در Fluids in Physics منتشر شد، گروه تحقیقاتی ابتدا داده‌هایی را از ویدئوهای پرسرعت مارهای درختی در حال پرواز جمع‌آوری کردند و آن‌ها را به یک برنامه رایانه‌ای که برای تجزیه و تحلیل جزئیات حرکات آنها طراحی شده بود، وارد کردند. مشخص شد که مارها از همان مکانیسم جریان هوا برای ایجاد امواج در بدن خود استفاده می کنند که برای پرتاب فریزبی (دیسک های پرنده) هر روز استفاده می شود. مارها در زیر شکم خود جریان های پرفشاری ایجاد می کنند که جریان های کم فشار و مکش مانندی در پشت خود ایجاد می کنند. این شرایط به این مارها لقب «مگس» داده است.

یک مار پرنده وحشتناک الهام بخش روبات های آینده است

هایبو دانگ، محقق دانشگاه ویرجینیا و یکی از نویسندگان مقاله، در بیانیه‌ای گفت: امواج مارپیچ افقی ساختارهای گردابی بزرگی را ایجاد می‌کنند که شامل گرداب‌های لبه‌های انتهایی (LEV) و پیچ‌های لبه‌های انتهایی (TEVs) می‌شود. . . ایجاد و گسترش LEV در قسمت بالایی و پشتی شکم مارها نقش مهمی در تغذیه و رشد آنها دارد.

یک کشف شگفت‌انگیز این بود که ترفند یک مار پرنده برای افزایش فاصله در هوا، تغییر و تکرار حرکات جانبی آنهاست. به طور کلی، مارهایی مانند مارهای درختی هنگام پرواز بین شاخه های درخت یا روی زمین، معمولاً برای فرار از شکارچیان، بین یک تا دو بار در ثانیه می پیچند و می چرخند. به طور فرضی، اگر آنها می توانستند این کار را سریعتر انجام دهند، به نظر می رسد که این حرکت افزایش یافته آنها را از تعادل خارج می کند و در نتیجه آیرودینامیک آنها را کاهش می دهد.

بیشتر بخوانید:

متأسفانه، محققان نمونه اولیه ربات مار پرنده را آزمایش نکردند، اما تجزیه و تحلیل اخیر به طراحان آینده با اطلاعات خوب کمک می کند تا چنین خلقتی را به یک امکان واقعی تبدیل کنند. هنگامی که این ربات ها ساخته شدند، می توانید آنها را در کنار ربات های الهام گرفته از حیوانات مانند سگ، عنکبوت و کلاه قرار دهید.

منبع: علم تازه

5858

دکمه بازگشت به بالا