عمومی

مالی: هدف ما پاره کردن برجام نیست/به ایران تضمین نمی‌دهیم/ اینکه می‌گوییم صبر نامحدود نداریم تهدید نیست واقعیت است

به گزارش تکنونامه ، روبرت مالی ، نماینده ویژه آمریکا در امور ایران روز چهارشنبه در مصاحبه با رادیو فردا گفت: “ما نمی دانیم.” ما نمی دانیم که آیا ایران قصد دارد در صورت بازگشت آمریکا به برجام به اشغال برجام ادامه دهد یا خیر. ما می گوییم که اگر ایران قصد احیای برجام را دارد ، این نیت ماست و ما باید بتوانیم در مورد آن مذاکره کرده و به بازگشت دو جانبه به توافق هسته ای دست یابیم. ما در تعارض با برجام به تحریم های خود برمی گردیم و ایران به مراحل و اقدامات درگیری با برجام باز می گردد.

وی ادامه داد: احیای برجام امکان پذیر است. ما می خواهیم به توافق برسیم. به محض بازگشت ایران به وین برای پایان مذاکرات ، ما آماده بازگشت هستیم. تا زمانی که درباره ایران نشنویم ، از پاسخ آنها مطلع نخواهیم شد.

نماینده ویژه آمریکا در پاسخ به این س ifال که آیا از دولت جدید ایران پاسخی دریافت کرده است یا خیر ، گفت: “اول از همه ، باید اظهار کنم که ما تماس مستقیم با ایران نداشتیم زیرا دولت ایران مستقیماً با ما صحبت نکرده است. آنها از طریق واسطه هایی مانند چین ، روسیه و اروپا با ما ارتباط برقرار می کنند. ما شنیده ایم که آنها آماده بازگشت به وین خواهند بود ، اما نمی دانیم آن زمان کی فرا می رسد. ما در دور ششم مذاکرات پیشرفت بسیار خوبی داشتیم ، اما همه اختلافات حل نشد. اگر ایران با موضع گیری سخت تری بازگردد ، حل این اختلافات دشوارتر خواهد بود.

وی افزود: امیدواریم با نگرشی واقع بینانه به مذاکرات بازگردند. ما آماده سازش هستیم و امیدواریم آنها نیز همین کار را انجام دهند.

رابرت مالی در نیمه دیگر سخنرانی خود پاسخ داد: “چگونه است که هنوز تفاوت بزرگی در پشت یک پیشرفت بزرگ وجود دارد؟” او گفت: “پیشرفت و تفاوت های عظیم می تواند در کنار هم وجود داشته باشد.” ما واقعاً در این مرحله هستیم. ما با به پایان رساندن مذاکرات در ماه ژوئن پیشرفت کردیم. یک تفاوت بزرگ نیز وجود دارد. ما سعی می کنیم برگردیم و این تفاوت ها را برطرف کنیم. دولت قبلی ما با تبلیغات فشار قوی محاسبه اشتباه کرد. آنها امیدوارند که ایران تسلیم شود و به خواسته های آمریکا عمل کند. این یک محاسبه اشتباه است و رئیس جمهور بایدن وارد صفحه شده است. ما می ترسیم که ایران در مورد دولت قبلی اشتباه محاسبه کند و معتقدیم که با گسترش برنامه هسته ای خود و افزایش فعالیت ها ، می تواند به ایالات متحده امتیازات بیشتری نسبت به امتیازات بازگشت به سرزمین خود بدهد. این هم قرار نیست اتفاق بیفتد.

در بخش دیگری از بحث ، یک مقام ارشد وزارت خارجه گفت: هدف ما این نیست که به برجام برگردیم و سپس آن را خراب کنیم. هدف ما حفظ آن است. ایران می گوید به ضمانت های ما نیاز دارد. چیزی به عنوان ضمانت وجود ندارد. وقتی در سال 2015 در مورد توافق مذاکره کردیم ، من آنجا بودم. این موضوع کانون یک بحث طولانی بین دو تیم بود و نتیجه این شد که این موضوع باید یک تفاهم سیاسی بین اعضای 1 + 5 و ایران باشد. اگر یکی از طرفین قرارداد را نقض کرد ، طرف دیگر باید با نقض قرارداد پاسخ دهد و همین کار را انجام دهد. این هنوز در حال رخ دادن است و ما در حال حاضر سعی می کنیم توافق را آشتی دهیم. اکنون ، اگر ایران توافقنامه تضمین شده دیگری بخواهد ، می توانیم مذاکره کنیم ، اما آن توافق نهایی نخواهد بود. اگر ایران بیشتر می خواهد ، ایالات متحده بیشتر می خواهد.

مالی گفت: هدف ما بازگشت به برجام است. ما و آنتونی بلینکن وزیر امور خارجه آمریکا بارها تاکید کرده ایم که زمانی فرا می رسد که برنامه هسته ای ایران آنقدر بزرگ خواهد بود که ما هرگز نمی توانیم به گذشته برگردیم و به برجام بازگردیم. ما امیدواریم که نتوانیم به آن نقطه برسیم ، اما اگر بتوانیم ، باید در مورد توافق دیگری مذاکره کنیم و همه می دانیم که چقدر دشوار است. اگر ایران به زودی به میز مذاکره بازگردد و آماده رد تعهد خود به برجام باشد ، ما آماده خواهیم بود ، اما نمی توان به طور نامحدود منتظر ماند. این تهدید نیست ، اما ما حقیقت را می گوییم. اگر هدف ایران بازگشت به برجام است ، باید بتوانیم به توافق بازگردیم ، اما اگر پیشرفت ایران به این شکل امکان پذیر نیست ، بنابراین باید در مورد توافق جدید صحبت کنیم.

وی گفت: “من نمی خواهم چیزی بگویم که آزادی فوری زندانیان آمریکایی در این زندان را به خطر بیندازد.” هنوز هیچ توافقی حاصل نشده است ، اما پیشرفت هایی حاصل شده است. امیدواریم معامله نهایی شود. ما آماده ایم و به ایران اعلام کرده ایم که آماده بازگشت به میز مذاکره هستیم.

روبرت مالی در پاسخ به این سال که “آیا می توان در مذاکرات وین با ایران مسئله افغانستان را مطرح کرد؟” “مذاکرات در وین بسیار واضح است و تمرکز مشخص است. تمرکز این مذاکرات هنوز بازگشت به برجام است. من نمی خواهم به هیچ وجه حدس و گمان بزنم ، اما محور مذاکرات در وین برجام است.”

311311

دکمه بازگشت به بالا