عمومیکسب و کار ایرانی

ماندگاری ژل خط خنده چقدر است؟

فیلر خط خنده چیست؟ در سال‌های اخیر استفاده از انواع فیلر برای اصلاح اجزای صورت و همچنین از بین بردن چین و چروک بسیار پرطرفدار شده است. تزریق فیلر به ‌لب ها کمک می‌کند و ظاهری جوان را به افراد می‌بخشد. یکی از خطوطی که بر روی ظاهر افراد بسیار تاثیر گذار است خط خنده است. پس از گذر زمان و با افزایش سن در کنار نواحی بینی و دهان خطوطی عمیق ظاهر می‌شود که به آنها خط لبخند گفته می‌شود.

این خطوط باعث جدا شدن سطح گونه‌ها و لب‌ها می‌شود و باعث ظاهری پیرتر برای افراد می‌شود. به همین دلیل بسیاری خواهان برطرف کردن و محو کردن خطوط خنده هستند. خط خنده محدودیت سنی خاصی ندارد و تمامی افرادی که از ظاهر آن ناراضی باشند می‌توانند نسبت به رفع آن اقدام کنند.

علت ایجاد خط خنده

از مهم‌ترین دلایل ایجاد خط خنده می‌توان به افزایش سن، نور خورشید و سیگار کشیدن اشاره کرد. اشعه فرا بنفش باعث از بین رفتن فیبرهای کلاژن و الاستین پوست شما می‌شود. این فیبرها مسئولیت حفاظت از پوست و نرمی آن را بر عهده دارند. سیگار کشیدن نیز این فیبرها تجزیه می‌کند. علاوه بر این افزایش سن باعث می‌شود تا مقاومت بدن در برابر آسیب سیگار و نور خورشید کمتر شود.

لازم به ذکر است که خط خنده در افرادی که سیگار نمی‌کشند یا در معرض نور شدید خورشید قرار ندارند نیز ایجاد می‌شود. دلیل اصلی ایجاد خط خنده نیز افزایش سن است که به دلیل چند فاکتور رخ می‌دهد. از جمله مهم‌ترین های آنها می‌توان به کاهش تولید کلاژن و الاستین اشاره کرد. همچنین با افزایش سن شکل گونه صاف‌تر می‌شود. نیروی جاذبه نیز در تغییر شکل اجزای صورت و همچنین پوست موثر است. علاوه بر موارد ذکر شده افزایش و شدید و غیر اصولی نیز می‌تواند سبب ایجاد خط خنده شود. کاهش وزن شدید باعث شلی پوست می‌شود که بیشتر در ناحیه صورت و گردن اتفاق می‌افتد.

درمان خط خنده

روش‌های مختلفی برای درمان خط خنده وجود دارد که می‌توان به تزریق چربی، تزریق فیلر، تزریق کلاژن، و … اشاره کرد. در بین تمام روش‌های ذکر شده تزریق ژل خط خنده یکی از بهترین و کم عوارض ترین روش‌های درمان خط خنده است. بوتاکس نمی‌تواند خط خنده را به طور کامل از بین ببرد. همچنین تزریق چربی نیز با عوارض همراه است. تزریق فیلر باعث پر شدن چروک‌ها می‌شود و در نتیجه سطح پوست را هموار می‌سازد. فیلرها باعث افزایش تولید کلاژن می‌شوند. کلاژن یک پروتئین است که به طور طبیعی در بدن تولید می‌شود و باعث بازسازی پوست می‌شود. تولید این ماده به مرور زمان و افزایش سن کاهش پیدا می‌کند.

یکی از پرطرفدار ترین انواع فیلرها، فیلر هیالورونیک اسید است. این ماده به طور طبیعی در بدن وجود دارد و باعث آبرسانی و سفتی پوست می‌شود. از آنجایی که این ماده به طور طبیعی در بدن یافت می‌شود احتمال واکنش‌های آلرژیک را به حداقل می‌رساند. شما ممکن است برای تزریق فیلر خط خنده انواع دیگری از جمله کلسیم هیدورکسیل آپاتیت را نیز پیشنهاد کند که تفاوت‌های جزئی با هیالورونیک اسید دارند.

مزایای فیلر خط خنده

این روش درمانی نسبت به سایر روش‌های مزایای بسیاری دارد. تزریق فیلر خط خنده تهاجمی نیست و نیازی به استراحت پس از تزریق ندارد و مراجع می‌تواند به فعالیت‌های روزمره خود ادامه دهد. همچنین این درمان باعث ایجاد پوستی صاف‌تر و نرم‌تر می‌شود. همانطور که گفتیم فیلر تولید کلاژن را افزایش می‌دهد و همچنین باعث یک لیفت کلی در صورت هم می‌شود. عوارض و احتمال ایجاد حساسیت نیز در این روش حداقلی است.

معایب فیلر خط خنده

همانطور که گفتیم تزریق فیلر خط خنده نسبت به سایر روش‌ها کمتر تهاجمی است و در نتیجه خطر عوارضی همچون خون ریزی شدید، عفونت و … کمتر است. اما همچون هر راهکار درمانی دیگر با عوارضی تقریبا جزئی همراه هستند که بهتر است با علم به این موارد برای تزریق فیلر تصمیم بگیرید. البته عوارض شدید تنها در صورتی رخ می‌دهد که فرد غیر متخصص برای اینکار مراجعه کنید و از بهترين دكتر پوست کمک نگیرید. خطرات تزریق فیلر خط خنده و نتیجه ظاهری نهایی کاملا به مهارت شما و سپس مواد مورد استفاده بستگی دارد. پس در این خصوص دقت لازم را به خرج دهید.

عوارض فیلر خط خنده به طور معمول شامل موارد زیر است:

 • کبودی، تورم و قرمزی در محل تزریق که موقتی است و به مرور از بین می‌رود.
 • خارش پوست که در برخی مراجعین رخ می‌دهد.
 • که ممکن است در برخی مراجعین پس از تزریق ایجاد شود.

در صورت بیماری زمینه ای یا مراجعه به فرد غیر متخصص ممکن برخی عوارض جدی‌تر ایجاد شود. عوارض تزریق فیلر خط خنده به صورت نادر شامل موارد زیر است:

 • در صورتی که تزریق در جای درست انجام نشود ممکن است منجر به آسیب دیدگی رگ‌های خونی شود.
 • عفونت در محل تزریق فیلر به دلیل عدم رعایت اصول بهداشتی ممکن است رخ دهد.
 • بافت مردگی و از بین رفتن بافت‌ها در صورت تزریق غیر اصولی یا ایجاد عفونت در برخی مراجعین دیده شده است.
 • در صورتی که از مواد با کیفیت استفاده نشود گلوله شدن فیلر خط خنده نیز ممکن است رخ دهد.

مراقبتهای بعد از فیلر خط خنده

 • استفاده از کمپرس سرد می‌تواند باعث جلوگیری یا کاهش ورم و کبودی شود.
 • تنها داروهایی را مصرف کنید که پزشک شما تجویز کرده است و از استفاده دارو بدون تجویز پزشک خودداری کنید.
 • استفاده از کرم‌های آرایشی به مدت ۲۴ ساعت ممنوع است.
 • سونا، حمام آب داغ و استخر تا ۷۲ ساعت ممنوع است.
 • سعی کنید تا جای ممکن ناحیه تزریق شده را لمس نکنید و وارد شدن هر گونه فشار به آن خودداری کنید.
 • تا ۷۲ ساعت پس از تزریق به پهلو نخوابید.
 • تا یک هفته از استفاده از دخانیات و الکل دوری کنید.
 • ورزش سنگین تا یک هفته پس از تزریق فیلر خط خنده ممنوع است.
 • داروهای رقیق کننده خون می‌توانند با تزریق تداخل داشته باشند پس تا ۳ روز از مصرف آنها خودداری کنید.

سوالات متداول

اگر فقط یک طرف خط خنده گود باشد، آیا فیلر به هر دو طرف تزریق می‌شود؟

معمولا هر دو طرف گودی وجود دارد و ممکن است یک طرف شدیدتر باشد. در این شرایط نیاز به قرینه سازی داریم و برای سمت گودتر فیلر بیشتری تزریق می‌شود.

فیلر خط خنده روی برجستگی لب‌ها هم تاثیر دارد؟

خط خنده وقتی گود و خالی به نظر می‌رسد، روی برجستگی‌های لب‌ها هم اثر معکوس دارد. خط خنده‌ی پر و لیفت شده، هم لب‌های‌مان را برجسته‌تر نشان می‌دهد و هم پره‌های بینی را کوچک‌تر. در واقع، چون خط خنده در قسمت میانی و مرکز صورت قرار دارد، به لحاظ زیبایی‌شناسی، در حالت و شادابی چهره بسیار اثرگذار است.

آیا تزریق فیلر خط خنده درد دارد؟

قبل از تزریق ناحیه‌ی خط خنده را با کرم املا کاملا بی حس می‌کنیم، که باعث می‌شود تزریق کاملا راحت و بدون درد باشد.

عوارض فیلر خط خنده چیست؟

عوارض فیلرهای مرغوب و تاپ برند نادر است. احتمال آلرژی، گرانولوما و گلوله شدن، جابه‌جایی و دفرمیتی در اونها نزدیک به صفر است. احتمال حساسیت بسیار پایین است، اگر فیلر خط خنده مرغوب باشد، اما هنگام تزریق دقت کافی صورت نگیرد و پزشک تزریق کننده، ماهر و باتجربه نباشد، احتمال عفونت وجود دارد. اگر پزشک حاذق باشد، احتمال عفونت نزدیک صفر است و حتی اگر حساسیت ایجاد شود، ماده هیالاز، بلافاصله ظرف بیست دقیقه، هیالورونیک اسید را حل می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا