علم و تکنولوژی

متروپل‌های بالقوه‌ای که ممکن است بر سر بیماران آوار شود

پس از زلزله، آتش سوزی، سیل، فروریختن ساختمان و حوادث آبادان، فقط یادمان می‌رود که ساختمان‌های ما استحکام کافی نداشتند، ایمنی سازه‌های ما غیرقابل اعتماد و امکانات مدیریت بحران ما نامناسب و بیمارستان‌های ما ناکافی بود. در خطر و بحران به عنوان پناهگاه های مردمی فرسوده شده اند، موضوعی که کارشناسان امنیتی درباره آن صحبت کرده اند.

به گزارش تکنونامه، پس از مرگ “کلان شهر”، مسائل ایمنی ساخت و ساز دوباره داغ شد. مشکلات همیشه بعد از چنین بحرانی برای ما اولویت پیدا می کنند و بعد از مدتی دوباره آن را فراموش می کنیم. درست مثل زمانی که پلاسکو فوران کرد و در آتش افتاد، مثل زلزله ای که بیمارستان تازه افتتاح شده را ویران کرد و حالا مثل کلان شهری است که زندگی های بسیاری زیر آوار مدفون شده اند.

اکنون نگرانی های امنیتی ساختمان های کشور دوباره مطرح شده و حتی در تهران نیز اعلام شده است که 129 ساختمان در وضعیت ناایمن قرار دارند. این ساختمان که نام رسمی آن مشخص نشده است، از زاویه و اظهارات گذشته برخی مسئولان از جمله نام چندین بیمارستان و مرکز درمانی قابل مشاهده است. مسائلی که عمق بلایای احتمالی را نشان می دهد. زیرا بیمارستان هایی که به مردم، بیماران و مصدومان بحران پناه می دهند ممکن است به دنبال ماهیت بسیار کوچک یا غیرعادی خود به بحران هایی مانند متروپل، پلاسکو یا … تبدیل شوند.

عباس استادقی زاده – رئیس گروه بهداشت، درمان حوادث و بلایا دانشگاه علوم پزشکی تهران در گفت و گو با تکنونامه، وی در خصوص وضعیت آتش سوزی بیمارستان های سراسر کشور گفت: بررسی های متعددی برای بحث ایمنی بیمارستان ها انجام شده است که برخی موارد مربوط به بخش ها و استان ها است اما طی دو سال گذشته تحقیقات جامعی از سوی وزارتخانه انجام شده است. . در طول سال ها، آنها سیستمی به نام “ارزیابی ایمنی بیمارستان” یا HSI توسعه داده اند.

2 مطالعه ایمنی بیمارستان ملی

ທ່ານກ່າວຕື່ມວ່າ: “ການສຶກສາເຫຼົ່ານີ້ໄດ້ຖືກປະຕິບັດຫນຶ່ງຄັ້ງໃນປີ 1392 ໃນ 224 ໂຮງຫມໍການປະເມີນຄວາມປອດໄພ, ເຊິ່ງສະແດງໃຫ້ເຫັນວ່າສະຖານະພາບຂອງຕົວຊີ້ວັດຄວາມປອດໄພແມ່ນປານກາງແລະຫນ້ອຍກວ່າ 40%. ໃນການສຶກສານີ້, ການສຶກສາໄດ້ປະຕິບັດໃນສາມພາກສ່ວນຕົ້ນຕໍ, ເຊິ່ງລວມມີຄວາມປອດໄພຂອງໂຄງສ້າງ, ຄວາມປອດໄພທີ່ບໍ່ແມ່ນໂຄງສ້າງລວມທັງອຸປະກອນແລະສິ່ງອໍານວຍຄວາມສະດວກໃນໂຮງຫມໍທັງຫມົດ, ແລະຄວາມປອດໄພໃນການເຮັດວຽກຂອງໂຮງຫມໍ, ເຊິ່ງກ່ຽວຂ້ອງກັບສະຖານະພາບຂອງໂຄງການຄຸ້ມຄອງວິກິດການແລະໂຄງສ້າງພາຍໃນໂຮງຫມໍ.

استادقی زاده می گوید البته ابزارهای سنجش امنیت متفاوت است. برخی از آنها بسیار دقیق هستند و برخی از آنها چندان درست نیستند. علاوه بر این، برخی از ابزارهای ارزیابی امنیتی به صورت کمی و برخی به صورت کیفی امنیت را ارزیابی می کنند. به همان اندازه که بخواهیم به سمت کمی سازی حرکت کنیم، زمان، امکانات، منابع و اطلاعات زیادی می طلبد.

استاد تقی زاده ادامه داد: مطالعه دوم در سال 1395 با همین ابزار در 421 مدرسه تکرار شد و به 50 درصد رسید. البته اکثر اقدامات انجام شده در ساختار نیست. یعنی نسبت امنیت سازه تفاوت چندانی ندارد و بیشتر در بحث تجهیزات و امکانات; یعنی قسمت های غیر ساختاری و عملکرد بیمارستان بهبود یافته است.

مدیر گروه بهداشت سوانح و بلایای دانشگاه علوم پزشکی تهران با بیان اینکه بعد از سال 1395 متاسفانه مطالعه جامعی در خصوص ایمنی بیمارستان ها انجام نشد، گفت: وضعیت ما از نظر 40 تا 50 درصد است. ایمنی بیمارستان؟ البته ما یک مطالعه آزمایشی دیگر در مورد تاب آوری آسیاب ها در استان یزد انجام دادیم که نتایج مشابهی داشت.

میانگین سطح امنیت بیمارستان های کشور

Ostadaghizadeh ກ່າວວ່າ: “ບົນພື້ນຖານນີ້, ໂດຍທົ່ວໄປ, ພວກເຮົາສາມາດເວົ້າວ່າສະຖານະການຄວາມປອດໄພຂອງໂຮງຫມໍແມ່ນປານກາງ; ມັນບໍ່ໄດ້ບໍ່ດີເກີນໄປແລະມັນບໍ່ຢູ່ໃນສະພາບທີ່ດີຫຼາຍ, ແຕ່ເນື່ອງຈາກໂຮງຫມໍແມ່ນສະຖານທີ່ທີ່ສໍາຄັນແລະມີຄວາມອ່ອນໄຫວແລະຖ້າເກີດອຸປະຕິເຫດ, ເຂົາເຈົ້າຄວນຈະມີຄວາມຫ້າວຫັນແລະສາມາດໃຫ້ບໍລິການຄົນເຈັບໄດ້, ພວກເຮົາຄາດວ່າສະພາບຂອງໂຮງຫມໍຈະດີກວ່າ. ຫຼາຍກວ່ານີ້ ແລະສາມາດເພີ່ມຄວາມປອດໄພໄດ້ 70 ຫາ 80% ເຊິ່ງເປັນສະຖານະການທີ່ດີ. ຕາມ​ທີ່​ຂ້າ​ພະ​ເຈົ້າ​ຮູ້, ບໍ່​ມີ​ການ​ສຶກ​ສາ​ທີ່​ Perfection از سال 1395 در بیمارستان های ایران انجام شده است.

تعمیر یک ساختمان فرسوده!

وی با بیان اینکه طبیعتا آسیاب های 60 تا 70 ساله به عنوان فرسوده ترین آسیاب های دنیا محسوب می شوند، گفت: باید توجه داشت که وضعیت امنیتی بیمارستان بستگی به نوع سازه دارد. بسته به شرایط ساخت و ساز.” بیمارستان چطوره؟ ما در زلزله اهر ورزقان پناهگاهی داریم که هنوز باز نشده اما در برابر زلزله مقاومت نمی کند. این ساختمان ساخته شد، اما به دلیل ساخت و ساز ضعیف نتوانست ایستاده باشد.

باید به ایمنی تسهیلات تبلیغاتی توجه بیشتری شود

استادقی زاده گفت: در مناطق شهری به دلیل جمعیت زیاد و بالعکس به دلیل اینکه بیمارستان های سطح شهر بیمارستان های ارجاعی و ارجاعی هستند. به ویژه در تهران که بیماران از سراسر کشور برای درمان به بیمارستان های ارجاعی مراجعه می کنند، این بیمارستان ها از نظر ایمنی نیاز به توجه بیشتری دارند.

قوانین ایمنی ساختمان قابل اجرا نیست!

وی با اشاره به نحوه ایمن سازی بیمارستان ها در کشور با توجه به ماهیت حادثه در ایران، گفت: فکر می کنم بزرگ ترین و مهم ترین مشکل ما عدم اجرای دقیق قانون است. ما هیچ کمبودی در قانون نداریم. ما اکنون قانون 2800 را برای ساختمان هایی داریم که بیمارستان به طور خاص به آنها اشاره شده است. قانون 2800 که توسط وزارت مسکن و شهرسازی ارائه شده است، خطر زلزله کشور در هر منطقه، احتمال وقوع زلزله در هر منطقه و بر اساس آن، به عنوان مثال، اگر شما می خواهید را تعیین می کند. در مناطق پرخطر، ساخت بیمارستان باید شرایط خاصی را داشته باشد و در صورت وجود ریسک متوسط ​​در بیمارستان های منطقه، باید مقررات دیگری در نظر گرفته شود. بنابراین قوانین زیادی وجود دارد. حتی در سال 1396 مصوبه ای بسیار جدی از هیئت وزیران مبنی بر «کاهش آسیب پذیری کلانشهرها» دریافت کردیم که در آن بحث ایمنی بیمارستان ها نیز مطرح شد، اما اکنون این سوال باید مطرح شود که چند آیین نامه، دستورالعمل و مصوبه؟ .

لزوم رعایت طرح ها و مقررات مربوط به ایمنی ساختمان

استادقی زاده ادامه داد: ما در کشور قوانین را تصویب می کنیم، پروژه ها را تصویب می کنیم و… اما نباید به بحث نظارت بر اجرای پروژه ها و مصوبات توجه کرد. ما قطعا به یک سیستم برای نظارت بر اجرای پروژه نیاز داریم. اگر قانون یا برنامه ای به تصویب هیأت وزیران، وزارت مسکن و شهرسازی و … برسد و تخصیص پول و اعتبار وجود داشته باشد، چند درصد برنامه باید بررسی شود و چه نقاط قوت و ضعفی دارد؟ ? اگر نه، چرا که نه و چه کسی نکرد؟ گاهی اوقات شما برنامه ای را برای سازمان می نویسید تا انجام دهد، اما منابع آن را فراهم نمی کنید. این مدیر که نمی تواند قوانین را با دست خالی اجرا کند. اکنون بیمارستان‌های تهران فرسوده اعلام شده‌اند و اینها واکسیناسیون، بازسازی یا بازسازی می‌شوند و برای این اقدامات باید منابع در اختیار وزارت بهداشت یا هر جا که باید انجام شود.

لزوم ارزیابی جامع ریسک در ساختمان

کارشناسان امنیتی و مدیریت بحران می گویند که باید در مورد بیمارستان های رو به وخامت کشور بر اساس میزان خطر تصمیم گیری شود. مدل های ارزیابی ریسک متفاوت است. وقتی سازمان آتش نشانی ارزیابی خطر را انجام می دهد، مسائل ایمنی ساختمان برای او مهم است و مسائل مربوط به زلزله ممکن است برای او اهمیت کمتری داشته باشد. اگر بخواهیم ریسک را ارزیابی کنیم، باید کامل باشیم. ایمنی، ارزیابی‌های لرزه‌ای، سازه‌ها و موارد دیگر را ببینید. ما ساختمان هایی مانند پلاسکو داریم که ممکن است بر اثر آتش سوزی فرو بریزد و ساختمان های دیگری مانند متروپل به دلیل نامناسب بودن زیربنا و زمین و در عین حال ممکن است ساختمان ها به دلیل اینکه روی گسل یا در محدوده گسل ساخته شده اند، فرو بریزند. باید کامل باشد. و در مورد زمین، زیرساخت، روبنا و موارد دیگر بحث کنید.

پروفسور تقی زاده می گوید: «در بسیاری از موارد امنیتی ممکن است نیاز به تقویت اندکی سازه باشد. مثلاً بیمارستانی مثل امام خمینی که قابل تخریب نیست، نزدیک مکانی مثل درمانگاه مهدی ساخته شود تا در صورت جابجایی یا بازسازی، خدمات قطع نشود. بر این اساس، من فکر می کنم بسیاری از ساختمان های فرسوده را می توان برای نوسازی قرار داد. با این حال، برخی از آنها باید نابود می شدند.

وی تاکید کرد: توصیه من ادامه مطالعه ایمنی بیمارستان است که از سال 1392 آغاز شده است. البته این مطالعه یک ارزیابی اولیه است و اگر دقیقتر بخواهیم بحث های مهندسی و … می باشد. فکر می کنم بعد از شش سال، این مطالعات قطعا باید تکرار شود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا