علم و تکنولوژی

مدیریت “کرونا” در اوج شورش

کرونا تاخت و بی رحمانه به حضور بی گناهش جان داد. تقریباً تا اواسط اردیبهشت ماه سال جاری، پس از اقدامات کنترلی و با واکسن‌های فراوان، وضعیت تغییر کرد. ویروس کرونا سرکوب شد و در نهایت آتش‌بس اعلام شد. اگرچه کرونا آتشی زیر خاکستر است و هر بار که شیوع بیماری را نشان می‌دهد مراقب باشید، اقدامات کنترلی را ادامه دهید و آمادگی مقابله با ویروس را داشته باشید و از رعایت قوانین مقابله با بیماری کرونا غافل نشوید.

به گزارش تکنونامه، با شروع حمله کرونا در جهان، سیستم بهداشت و درمان جهان تصمیم گرفت در اسرع وقت پادزهری برای ویروس کرونا پیدا کند. بر این اساس است که داروهای ضد ویروسی یکی پس از دیگری شکست می خورند. حالا ممکن است در صف داروی موثر علیه کرونا باشند یا حذف شوند. قدم بعدی در برابر این ویروس سرکش، ساخت واکسن است. واکسنی که می تواند از ویروس کرونا جلوگیری کند. البته جهان می داند که ساخت واکسن کار آسانی نخواهد بود. این ضد ویروس است که با هر انتقالی می تواند جهش پیدا کند. از سوی دیگر لازم به ذکر است که پیش از این تولید واکسن 10 تا 15 سال زمان می برد تا بتوان تمامی مراحل اعم از تحقیقات، مطالعات آزمایشگاهی، آزمایش بر روی حیوانات و در نهایت پیشرفت به چهار مرحله انسان را طی کرد. مطالعه با دقت و وسواس .. دلیل این وسواس روشن است; واکسن مانند دارویی نیست که به فرد بیمار داده می شود، بلکه محصول واکسنی است که به یک فرد سالم تزریق می شود تا از بیمار شدن او جلوگیری کند.

دنیا به دنبال نوشدارویی برای این همه گیری است

اما اکنون، جهان با یک بیماری همه گیر مواجه است. اپیدمی ای که بشریت را تهدید می کند و از زمان شیوع آن تعداد زیادی از مردم را کشته است. بنابراین، سیستم مراقبت های بهداشتی باید برای نجات بشریت از شیوع این ویروس تلاش کند و هر چه سریعتر تولید واکسن را آغاز کند. بر این اساس، سازمان جهانی بهداشت نیز اجازه داده است دوره تولید واکسن کوتاه شود و توسعه واکسن برای مقابله با همه‌گیری قرن تسریع شود تا بتوان نوشدارویی برای جلوگیری از تراژدی افزایش مرگ و میر ناشی از کرونا به دست آورد. . بر این اساس کشورهای تولیدکننده واکسن برای تولید واکسن کرونا دست به کار شده اند و موفق به تولید اولین واکسن ضد ویروس تاج شده اند و البته تلاش ها در این راستا در ایران نیز آغاز شده است.

طراحی 4 راهکار برای ارائه واکسن به ایرانیان

بر این اساس در کشورمان اعلام شده است که 4 مسیر اصلی برای تهیه واکسن کرونا اجرا می شود. تولید داخلی واکسن کرونا، همکاری تولید واکسن کرونا با تولیدکنندگان مطرح واکسن جهان، خرید واکسن از تولیدکنندگان خارجی واکسن و در نهایت خرید واکسن از سبد کووکس، مجموعه‌ای است که برای توزیع عادلانه واکسن‌های کرونا در سازمان جهانی بهداشت ایجاد شده است. . برای تهیه واکسن تلاش شده است، زیرا نجات جان مردم در اولویت است و از سوی دیگر تقاضای اجتماعی برای واکسن کرونا در کشور بالاست، واردات واکسن کرونا در اولویت قرار گرفته است. صبح روز پنج شنبه 25 بهمن 1397 اولین محموله واکسن کرونا از روسیه به مقصد ایران پرواز کرد و ساعت 15:45 در ایران فرود آمد، بنابراین شروع واکسیناسیون کرونا در ایران حائز اهمیت است.

4 دوره واکسیناسیون در ایران

واکسیناسیون کرونا در ایران از 30 بهمن 1397 با واردات 100 هزار واکسن اسپوتنیک با اولویت کادر درمانی آغاز شد و پسر وزیر بهداشت در آن زمان اولین واکسن در ایران بود. در عین حال پیش‌بینی می‌شود واکسیناسیون کرونا در کشورمان به تدریج در 4 مرحله انجام شود. فاز 1 زمستان 2019 با اولویت کادر پزشکی، فاز 2 بهار و ژوئیه 1400 نفر شامل افراد مسن بالای 65 سال و افراد 16 تا 64 ساله با حداقل یک بیماری عفونی، فاز 3 از آگوست تا دسامبر 1400 شامل افراد ساکن در جامعه مراکز و افراد 55 تا 64 سال فاقد بیماری های عفونی و فاز چهارم زمستان 1400 اعم از عموم مردم. البته چهار فاز به دلیل آنچه سوء نیت کشور و شرکت سازنده گفته می شود محقق نشد.

سونامی کرونا را می کشد

اینها مشکلاتی است که در بحبوحه موج چهارم و پنجم ویروس کرونا در ایران نیاز به واکسن را در کشور افزایش می دهد و میزان مرگ و میر در کشور افزایش چشمگیری پیدا می کند و حتی روزانه 600 تا 700 نفر جان خود را از دست می دهند و سونامی. . مرگ کرونا در تابستان سال سیاه 1400 است، عدم موفقیت در واکسیناسیون مردم به جایی رسیده است که عده ای با هزینه میلیونی برای دریافت واکسن کرونا به کشورهای همسایه سفر می کنند که عوارض خاص خود را دارد. همچنین همین واکسیناسیون قطره ای منجر به تشکیل صف های طولانی در مراکز واکسیناسیون کشورمان می شود.

تاریخ صفر کرونا

اما با آغاز به کار دولت سیزدهم، وضعیت تامین واکسن به سرعت تغییر کرده و موانع واردات واکسن برطرف شده و واکسن‌های کرونا یکی پس از دیگری به کشور ارسال می‌شود. اولویت اصلی دولت سیزدهم «تهیه واکسن کرونا» است و پس از مدتی شاهد واردات 5 میلیون محموله واکسن کرونا از هلال احمر بودیم. در نتیجه واکسن طاعون قرن در ایران روی ریل افتاد و جمعیت کشور به سرعت تحت پوشش واکسیناسیون قرار گرفتند. بر اساس اعلام وزارت بهداشت، 160 میلیون دلار برای پیشگیری از ابتلا به کرونا در نظر گرفته شده است. در نتیجه این عمل است که تعداد مرگ و میر روزانه کرونا به تدریج از 700 نفر در تابستان 1400 به یک عدد و سپس به صفر کاهش یافت. بنابراین از اوج و اوج 235 فوتی ناشی از کرونا در 7 مرداد 1399، 482 فوتی در 6 دسامبر 1399 و 709 فوتی در روز دوم شهریور 1400، برای ثبت روزهای بدون فوت ناشی از کرونا در تاریخ هایی مانند 12 ژوئن. و 20. در عین حال تعداد استان های پرخطر این بیماری در زمان تحویل به دولت از 28 استان به صفر کاهش یافته است.سری 13. توضیح اینکه: از آخرین روز مرداد تا اوایل شهریور 1400 بیش از 5 هزار نفر مبتلا به کرونا شناسایی و 709 نفر جان خود را از دست دادند که بر اساس آمار تشخیص روزانه در مجموع 200 نفر مبتلا و 33 نفر در بیمارستان مداوا شدند و فوتی نداشتیم. یا در خرداد 1401 یکی دو نفر فوت کردند. رسیدها. همچنین تعداد بیماران روزانه از 31500 نفر به 153 بیمار در 30 خرداد 1401 کاهش یافت.

حمایت از تولید و توقف واردات

در زمینه تولید واکسن نیز سرعت اجرا افزایش یافت و از تولیدکنندگان واکسن برکات، پاستوکوویچ، رازی، نورا، فخرا، اسپایکوژن نیز حمایت شد و اعلام شد از تولید 6 واکسن در کشور حمایت شد. از این رو، واکسیناسیون کرونا در ایران تسریع و تکمیل واکسیناسیون را انجام داده تا جایی که اعلام شده بیش از 2.5 میلیون نفر و مهاجر در کشورمان به صورت رایگان واکسینه شده اند.

بر این اساس، پس از مدتی اعلام شد که نیازی به واردات مجدد واکسن کرونا به کشور نداریم و واکسن‌های تولید داخل می‌تواند پاسخگوی نیاز کشور باشد. بنابراین، دکتر کمال حیدری – معاون وزیر بهداشت در اردیبهشت 1401 اعلام کرد که در حال حاضر 50 میلیون واکسن کرونا در زنجیره سرد کشور وجود دارد و نیازی به واردات واکسن کرونا نداریم.

سعی کنید داروی لازم را در کرونا تهیه و تولید کنید

در عین حال، یکی از اقدامات ضروری که باید مورد توجه قرار گیرد، تهیه داروهای لازم برای تسکین آلام بیماران کرونایی است. داروهایی که بعضاً به دلیل مسائلی مانند تحریم، مشکلات زنجیره تامین داروی داخلی و مشکلات تولیدکننده دارو با کمبود مواجه می شوند. اما دولت سیزدهم آستین‌های خود را برای تهیه داروهای مورد نیاز در مقابله با کرونا بالا زده و تلاش‌های بیشتری برای تامین داروهای مورد نیاز برای درمان کشور و سایر داروهای مورد نیاز کشور در حال انجام است. از این رو فرآورده‌های سرمی که در مواقعی با کمبود مواجه می‌شوند و سایر داروهای مورد نیاز بیماران کرونا به سرعت عرضه و در اختیار بیماران قرار می‌گیرد. همزمان، وزارت بهداشت اعلام کرد که ۹۶ درصد از تولید داروهای ضد کرونا از حمایت داخلی برخوردار است.

از سوی دیگر افزایش دسترسی و مزایای برابر در خدمات درمانی مرتبط با بیماری کووید 19 در کل کشور در دستور کار دولت سیزدهم قرار گرفت که باعث شد در سال 93 پزشکان در این مرکز توزیع شده و 538 دندانپزشک توزیع شوند. . و اشتغال 22994 نفر در سایر حوزه ها در مرکز درمانی.

تشکیل کمیته علوم کرونا

همزمان کمیته علمی مبارزه با ویروس کرونا را با حضور دکتر و 60 دانشمند برجسته کشور در کنار یکدیگر ایجاد دستورالعمل های علمی و سطح ملی در درمان ویروس کرونا کردند. برای مقابله با ویروس کرونا در سال گذشته

با این اقدامات، ویروس کرونا در کشور کمی آرام شده و همانطور که قبلاً نیز اشاره شد، میزان ابتلا و بستری شدن در بیمارستان کاهش چشمگیری داشته است و مرگ و میرهای تک رقمی و چند روزه مرگ ناشی از ویروس کرونا به کشور وارد شده است. . اما ویروس کرونا دوباره شروع شده است. دست دادن و در ششمین موج خود با Omicron می خواهد در کشور طوفانی به پا کند. بر این اساس طراحی و ساخت کیت تشخیص آمیکرون در دستور کار قرار گرفت و اجرا شد. در عین حال از آنجایی که امیکرون می تواند کودکان و کودکان را درگیر بسیاری از بیماری ها کند، باید به فکر ارائه خدمات مناسب برای کودکان بود و در این راستا شاهد افزایش دو برابری تخت های آی سی یو کودکان بوده ایم.

در حال حاضر کرونا موج هفتم را در کشور آغاز کرده و در حال عبور از اوج است، جایی که واکسن به اندازه کافی نگهداری می شود و مشکلی در تامین داروهای مربوطه وجود ندارد. بر این اساس وزارت بهداشت به مردم توصیه کرده است تا عموم مردم در برابر میکرون امواج رادیویی در امان بمانند، هفتم اگر آخرین تزریق 6 ماه پیش بوده یک بار دیگر واکسن را تزریق کنند. واکسن

البته باید تاکید کرد که در صورت شیوع بیماری عفونی جدای از واکسیناسیون و رعایت پروتکل های بهداشت عمومی، مسئولان آمادگی لازم را برای مقابله سریع با شیوع دارند که این امر در پیشگیری از عود بیماری موثر است که امید می رود. حاصل شود. آن را به بهترین شکل انجام دهید.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا