علم و تکنولوژی

مراقب شیوع بیماری‌های گوارشی در فصل تابستان باشید

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به شیوع بیماری های روده ای مانند اسهال تابستانی نیز بر رعایت بهداشت فردی و ضدعفونی میوه ها و سبزیجات تاکید کرد.

به گزارش تکنونامه، دکتر ایلاد علوی فوق تخصص گوارش در تابستان گفت: به طور کلی بیماری های تنفسی در تابستان و ناراحتی های روده ای در تابستان شایع است و در برخی موارد ابتلا افراد به این بیماری ها طبیعی است. در روزهای اخیر آماری از ابتلا به بیماری های گوارشی مشاهده نشده است.

وی با بیان اینکه علت ابتلا به بیماری های معده مانند اسهال در فصل تابستان تماس و مصرف آب آلوده، سبزیجات و چوب های آلوده است، افزود: توجه به بهداشت فردی، ضدعفونی مواد غذایی، سبزیجات و چوب و شست و شوی منظم دست ها از نکات مهم خواهد بود. حفاظت بیماری های روده ای باید به طور مرتب مورد توجه قرار گیرد.

به گفته اعضای هیأت علمی دانشگاه، در مورد اسهال در افرادی که به بیماری و ضعف سیستم ایمنی مبتلا نیستند و در سنین کودکی و کهولت سن، درمان خانگی کافی است.

به گزارش نشریه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، علوی اظهار داشت: اسهال اسهال آبکی است که بیش از سه روز طول می کشد با تب همراه است، دوزهای بالای آن منجر به کم آبی، خونریزی و کاهش سطح هوشیاری و افت فشار خون می شود. به مرکز بهداشت مراجعه کنید.

وی در پایان با اشاره به اینکه شایع ترین بیماری های روده ای در تابستان ویروسی نبوده است، خاطرنشان کرد: اسهال های ویروسی در اواخر تابستان، بهار و اوایل بهار بیشترین شیوع را داشتند. چون خط انتقال تنفسی است اما بیماری های گوارشی در تابستان به دلیل مصرف آب و غذای آلوده بروز می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا