عمومی

مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بالاتر از ایدز و مالاریا

رئیس اداره بهداشت و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت با اشاره به 7 میلیون مرگ زودرس در سال بر اثر آلودگی هوا در جهان، تعداد مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در سال را بیش از 6 نفر در جهان دانست. . به تعداد افرادی که در اثر مالاریا جان خود را از دست می دهند و بیش از 4 برابر تعداد افرادی که در اثر ایدز می میرند.

دکتر عباس شاهسونی در گفت وگو با تکنونامهوی با بیان اینکه آلودگی هوا به یکی از معضلات بزرگ شهرهای بزرگ دنیا تبدیل شده است، گفت: گسترش شهرنشینی، رشد جمعیت، رشد صنعتی، حمل و نقل و الگوی مصرف نامناسب، اضطراب افزایش رشد شهر را افزایش داده است. آلودگی هوا که این آلاینده ها بر سلامت، رفاه و محصولات جامعه تأثیر منفی می گذارد. آلودگی هوا یکی از مهم ترین عوامل خطر محیطی است و با کاهش سطح آلودگی هوا، جوامع می توانند بار بیماری های مرتبط با سکته مغزی، بیماری های قلبی، سرطان ریه و بیماری های حاد و مزمن تنفسی را کاهش دهند. دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت در سال 2005 نشان داد که کاهش غلظت ذرات PM10 از 70 میکروگرم بر متر مکعب به 20 میکروگرم در متر مکعب، میزان مرگ و میر را تا 15 درصد کاهش می دهد.

سالانه ۷ میلیون نفر به دلیل آلودگی هوا جان خود را از دست می دهند

وی افزود: در سال 2019، سازمان بهداشت جهانی تخمین می زند که آلودگی هوای بیرون و داخل شهرها و مناطق روستایی باعث مرگ زودرس بیش از 7 میلیون نفر در سال می شود. همچنین طبق گزارشی در سال 2019 مشخص شد که در جهان به طور متوسط ​​حدود 54 درصد از مرگ‌های زودرس ناشی از آلودگی هوای بیرون به دلیل بیماری ایسکمیک قلبی و سکته مغزی است. همچنین ۷ درصد مرگ‌های زودرس ناشی از سرطان ریه و ۱۹ درصد مرگ‌های زودرس ناشی از بیماری مزمن انسدادی ریه مربوط به آلودگی هوای بیرون است.

آلودگی هوا؛ چهارمین علت مرگ و میر در جهان

رئیس اداره هوا و تغییرات اقلیمی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه آلودگی هوا چهارمین عامل مرگ و میر در جهان بر اساس آخرین گزارش بار بیماری است، خاطرنشان کرد: آلودگی آلودگی هوا در کشورهای پیشرفته چهارمین عامل مرگ و میر در جهان است. مرگ در جهان پس از خطرات متابولیک، غذا و دود تنباکو. این در حالی است که در کشورهای در حال توسعه آلودگی هوا سومین عامل خطر مرگ است.

وی ضمن اینکه آلودگی هوا را اولین خطر بهداشتی در جهان دانست، گفت: در سال 2019 از هر 9 نفر یک نفر بر اثر آلودگی هوا جان خود را از دست می دهد.

مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا بیشتر از ایدز و مالاریا است

وی افزود: در حال حاضر 99 درصد جمعیت جهان در مناطقی زندگی می کنند که میزان آلودگی هوا زیاد است (غلظت سالانه ذرات PM2.5 بالاتر از دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت به عنوان مثال بیش از 5 میکروگرم در متر مکعب است) . شایان ذکر است که این ریسک در کشورهای متوسط ​​و کم درآمد بیشتر است. احتمال مرگ کودکان زیر 5 سال در کشورهای کم درآمد به دلیل قرار گرفتن در معرض آلودگی هوا 60 برابر بیشتر از کشورهای پردرآمد است. همچنین تعداد افرادی که هر ساله بر اثر آلودگی هوا در سراسر جهان جان خود را از دست می دهند، بیش از 6 برابر تعداد افرادی است که بر اثر مالاریا جان خود را از دست می دهند و بیش از 4 برابر افراد مبتلا به ایدز می میرند.

درصد بالایی از مردان از مرگ زودرس ناشی از آلودگی هوا

وی تاکید کرد: در سال 1392 کودکان زیر 5 سال حدود 5 درصد فوت کردند و 10 درصد مرگ و میر بزرگسالان بالای 50 سال 10 درصد است. با آلودگی هوا.. این الگوی قدیمی مرگ از سال 1990 تغییر نکرده است. از سوی دیگر، در بین تمام سنین و دوره‌ها، سهم مردان در مرگ‌های زودرس ناشی از آلودگی هوا بیشتر از زنان گزارش شده است.

افزایش 30 درصدی مرگ و میرهای زودرس ناشی از آلودگی هوا در 23 سال گذشته

وی افزود: از سال 1990 تا 2013 مرگ و میر زودرس ناشی از PM2.5 30 درصد افزایش یافته و از 2.2 میلیون مرگ به 2.9 میلیون نفر در سال در جهان افزایش یافته است. ذرات معلق در هوای آزاد 63 درصد افزایش یافته و این هزینه ها به 3.55 تریلیون دلار رسیده است که نشان دهنده بدتر شدن مواجهه مردم با آلودگی هوا است. علاوه بر این، هزینه از دست رفتن درآمد ناشی از آلودگی هوا با PM2.5 از 103 میلیارد دلار به 144 میلیارد دلار در سال افزایش یافته است.

وی گفت: با اشاره به اینکه هوا یکی از نیازهای اساسی فیزیولوژیک انسان است، تصور زندگی بدون هوا حتی برای چند دقیقه غیرممکن است و این در حالی است که بر اساس آخرین گزارش ها از بار بیماری ها. ، چهارمین عامل مرگ و میر در جهان و مهمترین تهدید برای محیط زیست است.محیط زیست برای سلامت انسان آلودگی هوا است. بر اساس آخرین گزارش سازمان جهانی بهداشت، آلودگی هوای داخل و خارج از خانه سالانه باعث بیش از ۷ میلیون مرگ زودرس در جهان می شود که به این معنی است که از هر ۹ مرگ یک مورد به دلیل آلودگی هوا است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا