علم و تکنولوژی

مشکلی که در سازمان بهداشت جهانی حل نشده است

بر اساس گزارش‌های واضح، بر اساس گزارش‌های بالینی و تحقیقاتی، آسیب‌های مغزی یکی از علل اصلی مرگ و میر ناشی از آسیب و ناتوانی در سراسر جهان است.

این گزارش توسط کمیسیون نورولوژی Lancet 2022 توسط متخصصان مشهور جهانی از جمله پروفسور دیوید منون از گروه بیهوشی در دانشگاه کمبریج تهیه شده است.

کمیته آسیب تروماتیک مغزی (TBI) را به عنوان یک مشکل بهداشت عمومی جهانی می شناسد که 55 میلیون نفر را در سراسر جهان تحت تاثیر قرار می دهد و سالانه بیش از 400 میلیارد دلار هزینه دارد و علت اصلی مرگ و ناتوانی ناشی از آسیب است.

در واقع، TBI نه تنها یک علامت حاد است، بلکه یک بیماری مزمن با عواقب طولانی مدت است، علائم آن شامل افزایش خطر تخریب کند عصبی مانند بیماری پارکینسون و زوال عقل است.

تصادفات رانندگی و سقوط از علل اصلی این عارضه هستند، در حالی که در کشورهای با درآمد کم و متوسط، تصادفات جاده ای تقریباً سه برابر و در کشورهای با درآمد بالا دو برابر TBI ایجاد می کنند.

این اطلاعات پیامدهای روشنی برای پیشگیری از تصادفات جاده ای دارد
بیش از 90 درصد از TBI ها به عنوان “خفیف” طبقه بندی می شوند، اما بیش از نیمی از این بیماران تا شش ماه پس از آسیب به طور کامل بهبود نمی یابند.

بهبود نتایج در این بیماران برای سلامت عمومی مفید خواهد بود. از یک رویکرد چند بعدی برای ارزیابی نتیجه حمایت می شود، از جمله تمرکز بر سلامت روان و PTSD.
نتایج بعد از TBI در زنان در مقایسه با مردان ضعیف تر است، اما دلایل آن نامشخص است.

پروفسور منون گفت: آسیب مغزی همچنان یک مشکل عمده بهداشت جهانی است که تأثیر قابل توجهی بر بیماران، خانواده ها و جامعه دارد.

در طول دهه گذشته، همکاری های بین المللی اطلاعات مهمی را برای بهبود درک و مراقبت از TBI ارائه کرده است. با این حال، مشکلات قابل توجهی به ویژه در کشورهای با درآمد کم و متوسط ​​باقی مانده است.

برای ادامه بهبود نتایج بیمار و کاهش تأثیر اجتماعی TBI به تلاش‌های مشترک مستمر نیاز است.

این کمیته تفاوت های مهمی را در مراقبت، از جمله شدت کمتر درمان برای بیماران آسیب دیده توسط مکانیسم های کم انرژی، عدم دسترسی به توانبخشی، و پیگیری ناکافی در بیماران مبتلا به TBI “خفیف” در کشورهای با درآمد کم و متوسط، شناسایی کرد. – مراقبت های بیمارستانی و مراقبت های بعد از آسیب های حاد به شدت کم است.

این کمیته پیشرفت های مهمی را در روش های تشخیصی و درمانی ارائه می دهد. نشانگرهای زیستی خون به عنوان قوانین تصمیم گیری بالینی برای انتخاب بیماران مبتلا به TBI خفیف برای سی تی اسکن عمل می کنند و بنابراین می توانند به کاهش خطر پرتوهای غیر ضروری کمک کنند. آنها همچنین دارای ارزش پیش آگهی برای نتیجه هستند.

تجزیه و تحلیل ژنتیکی نشان می دهد که 26٪ از واریانس در نتیجه در TBI ممکن است ارثی باشد، که بر ارتباط پاسخ میزبان تاکید می کند و می تواند اصلاح شود.

معاینه مغزی پیشرفته در بیماران بدحال در بخش مراقبت‌های ویژه درک بهتری از عملکرد مغز و ناهنجاری‌های متابولیک فراهم می‌کند و مبنایی را برای مدیریت فردی با توجه به نیازهای بیمار فراهم می‌کند. با این حال، این پیشرفت ها به نتایج بهتری منجر نشده است.

به نظر می رسد مرگ و میر در بیماران با آسیب های متوسط ​​تا شدید کمتر باشد، اما بسیاری از بازماندگان ممکن است ناتوانی قابل توجهی داشته باشند.

پروفسور اندرو ماس از بیمارستان دانشگاه آنتورپ بلژیک گفت: “بهبود مسیرهای مراقبت و از بین بردن نابرابری در مراقبت از بیماران مبتلا به TBI نیازمند همکاری نزدیک بین سیاست گذاران، پزشکان و محققان با نظرات بیماران و نمایندگان بیماران است.”

پروفسور جفری مانلی از دانشگاه کالیفرنیا، سانفرانسیسکو و بیمارستان عمومی زاکربرگ و مرکز ترومای سان فرانسیسکو، ایالات متحده آمریکا، گفت: “این کمیته نماینده یک تیم واقعی از دانشمندان است که شامل بیش از 300 نویسنده و مشارکت کننده از سراسر جهان است که به نمایندگی از آنها حضور دارند. همکاری چند رشته ای بین المللی برای درمان و پیشگیری از عوارض و آسیب مغزی.

منبع: وب سایت Medical Express منتشر شده توسط دانشگاه کمبریج

دکمه بازگشت به بالا