عمومی

مشکل اوکراین پس‌از کودتای ۲۰۱۴ بوجود آمد/ امیدواریم از راه‌ دیپلماتیک با اوکراین به توافق برسیم

ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه در دیدار با بان کی مون، دبیرکل سازمان ملل متحد در مسکو ابراز امیدواری کرد که توافقی با روسیه اوکراین از طریق دیپلماسی حاصل شود.

به گزارش تکنونامه، ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه سه شنبه شب با آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد دیدار و ابراز امیدواری کرد که روسیه با وجود «ادامه اقدام نظامی» بتواند با اوکراین به توافق دیپلماتیک دست یابد.

پوتین با تاکید بر لزوم ادامه گفتگوها در استانبول، خاطرنشان کرد که مذاکرات میان هیئت‌های روسیه و اوکراین در استانبول “پیشرفت چشمگیری” داشته است.

رئیس جمهور روسیه به گوترش گفت: می دانم که شما چقدر نگران عملیات نظامی ما هستید، اما مشکل اوکراین پس از کودتای 2014 علیه کی یف به وجود آمد.

وی افزود: منشور سازمان ملل سنگ بنای روابط بین الملل است نه قوانین و مقرراتی که توسط برخی نوشته شده است.

آقای پوتین وضعیت ماریوپل را “مشکل و غم انگیز” توصیف کرد و گفت که بیش از 1300 سرباز اوکراینی در ماریوپل تسلیم شدند.

وی گفت: “ما نگرانی خود را در مورد نقض حقوق بشر و نیاز به تحقیقات ابراز می کنیم، اما نیاز فوری به باز کردن یک کریدور بشردوستانه با حمایت کامل همه طرف های درگیر داریم.”

گوتیرز همچنین از سازمان ملل، صلیب سرخ، روسیه و اوکراین خواست تا برای تخلیه غیرنظامیان از نیروگاه آزوفستال با یکدیگر همکاری کنند و گفت: «ما آماده‌ایم از همه ظرفیت‌های خود استفاده کنیم و با روسیه و اوکراین همکاری کنیم».

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا