علم و تکنولوژی

معجزه بلوبری برای زخم دیابتی

سالانه بیش از 50 میلیارد دلار برای مراقبت از زخم هزینه می شود. زخم‌های مزمن، مانند زخم‌های ناشی از دیابت و فشار خون بالا، ممکن است به دلیل کاهش رشد “رگ‌های خونی غنی از مواد مغذی” یا “رگ‌سازی” به عنوان غیرقابل درمان طبقه‌بندی شوند. رگ زایی برای بهبود زخم ضروری است.

محققان دانشگاه UMaine در ایالات متحده دریافتند که عصاره های فنولی از زغال اخته وحشی باعث بهبود عروق خونی و گردش سلولی در سلول های بند ناف انسان می شود که گام مهمی در بهبود زخم است. در یک پروژه جدید به سرپرستی دوروتی کلیمیس-زاکاس، محققی از دانشگاه مین، این تیم اثرات عصاره های فنولی بر زخم ها را بررسی کردند. فنل ها ترکیباتی هستند که به طور طبیعی در برخی از غذاها یافت می شوند و به عنوان آنتی اکسیدان برای جلوگیری یا بازگرداندن آسیب های سلولی خاص عمل می کنند.

محققان یک گروه از ژل ها را با ژل حاوی عصاره فنولی از بلوبری وحشی درمان کردند. گروه درمان شده مهاجرت بهتر سلول های اندوتلیال به محل زخم را نشان داد و بسته شدن زخم در مقایسه با موش های تحت درمان با ژل فنولیک بدون ژل 12 درصد افزایش یافت و گروه کنترل تحت درمان قرار نگرفتند.

Tolu Esther Adekeye، محقق ارشد این پروژه گفت: زغال اخته وحشی توانایی افزایش مهاجرت سلولی، تشکیل عروق خونی جدید یا رگزایی و تسریع بسته شدن زخم را دارد. این امر به ویژه در بیماران مبتلا به زخم های مزمن مانند دیابت، سوختگی و زخم های فشاری که نیاز به بستن بیشتر احساس می کنند، بسیار مهم است.

46

دکمه بازگشت به بالا