علم و تکنولوژی

معجزه خواب کافی و تاثیر آن بر حافظه

اینکه چگونه مردم چیزهایی را که یاد گرفته اند و به خاطر می سپارند به خاطر می آورند هنوز برای دانشمندان یک معماست. برای پاسخ به این معما، آنها اخیراً مطالعه ای را انجام دادند که به عمق مغز انسان نگاه می کرد، جایی که یادگیری قبلی در طول خواب دوباره فعال می شود و بنابراین در حافظه ذخیره می شود.

دانشمندان علوم اعصاب از دانشگاه نورث وسترن و پزشکان مرکز صرع دانشگاه شیکاگو فعالیت الکتریکی مغز پنج بیمار در این مرکز را در پاسخ به صداهایی که تیم تحقیقاتی به عنوان بخشی از تمرین‌های یادگیری استفاده می‌کردند، بررسی کردند.

تحقیقات قبلی پردازش حافظه را در طول خواب با استفاده از ضبط EEG (الکتروانسفالوگرافی) به دست آمده توسط الکترودهای روی سر مورد مطالعه قرار داده است. اما این مطالعه نیاز به ثبت فعالیت الکتریکی در داخل مغز دارد و به همین دلیل پروب های الکترودی در مغز این بیماران کاشته می شود.

مطالعات نشان داده اند که خواب خوب شبانه معجزه می کند و شرکت کنندگان به طور قابل توجهی عملکرد خود را در تست های یادآوری صبح روز بعد بهبود می بخشند.

بر اساس بیانیه مطبوعاتی منتشر شده توسط این موسسه، نقشه برداری از فعالیت مغز به محققان این امکان را داده است تا با ارائه اطلاعات بصری که مناطقی از مغز را که در فرآیند ذخیره سازی حافظه درگیر هستند، گام بزرگی در درک نحوه ذخیره سازی حافظه بردارند. شب.

کن پالر، مدیر برنامه علوم اعصاب مغز در دانشگاه نورث وسترن و محقق ارشد این مطالعه، در بیانیه ای گفت: «ما در حال بررسی این موضوع هستیم که چگونه مردم می توانند آموخته های خود را به خاطر بسپارند، نه اینکه آن را فراموش کنند. دیدگاه ما این است که خواب به این توانایی کمک می کند.

برای این مطالعه، محققان پاسخ های الکتروفیزیولوژیکی به 10 تا 20 صدا را ثبت کردند. در حالی که هر بیمار در همان اتاق بیمارستان دراز کشیده است، صدا اغلب بلند، اما ملایم است تا مزاحم مردم نشود. بیمار از خواب بیدار شوید.

بیشتر این صداها مربوط به اشیاء و مکان آنها بود که شرکت کنندگان قبل از خواب روی لپ تاپ می دیدند و می شنیدند.

پس از خواب، محققان به بهبود قابل توجهی در یادآوری فضایی پی بردند و دریافتند که بیماران با تکرار نتایج مطالعه قبلی با استفاده از ضبط EEG پوست سر، می‌توانند مکان‌های به خاطر سپرده‌شده را بر روی صفحه کامپیوتر به‌طور دقیق مکان‌یابی کنند.

با پخش صداها در هنگام خواب به افزایش حرکت نوسانی کمک کنید

این مطالعه نشان داد که وجود فعالیت الکتروفیزیولوژیکی در هیپوکامپ و قشر داخلی مجاور آن هنگام ارائه صدا در طول خواب، بازتابی از فعال سازی جدید و تقویت حافظه فضایی مرتبط است.

پالر می گوید: فرض سنتی مورد استفاده این است که صدا در هنگام خواب شنیده نمی شود; اما در واقع، این صداها به ما کمک می‌کنند نشان دهیم که ساختارهای مغزی مانند هیپوکامپ زمانی که خاطرات دوباره فعال می‌شوند پاسخگو هستند و به ما کمک می‌کنند تا دانشی را که در بیداری دریافت کرده‌ایم حفظ کنیم.

داده های الکترودهای کاشته شده در مغز بیماران نشان داد که صداهایی که در طول خواب پخش می شوند باعث افزایش فعالیت نوسانی از جمله افزایش نوارهای تتا، سیگما و گاما EEG می شوند. این شواهد الکتروفیزیولوژیکی به محققان کمک می کند تا به این نتیجه برسند که تقویت حافظه مبتنی بر خواب در این مناطق مغز رخ می دهد.

پالر گفت: “گاهی اوقات به خاطر سپردن و فراموش کردن تصادفی به نظر می رسد.” ما می توانیم جزئیات نامربوط را به خاطر بسپاریم در حالی که فراموش می کنیم آنچه را که بیشتر می خواهیم به خاطر بسپاریم. پاسخ به این معمای دیرینه، که در این مطالعه برجسته شده است، این است که خاطرات در طول خواب مرور می شوند، در حالی که ما نمی دانیم که در بیداری این اتفاق می افتد.

این مطالعه در مجله Proceedings of the National Academy of Sciences منتشر شده است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا