علم و تکنولوژی

معرفی مهم‌ترین کشفیات پزشکی سال ۲۰۲۲

علم اغلب فرآیندی تکه تکه است که از طریق انباشت تدریجی دانش به کندی پیشرفت می کند. این امر به ویژه در دنیای علم پزشکی مشهود است، زیرا تحقیقات کوچک و هدفمند ممکن است منجر به درمان های جدید و تغییرات زندگی شود.

مشاهده پیشرفت‌های پزشکی اغلب به سختی تلاش برای دیدن جنگل از میان درختان است، اما اگر عمیق‌تر نگاه کنیم و ۱۲ ماه گذشته را بررسی کنیم، مشخص می‌شود که پیشرفت‌های باورنکردنی در دنیای علم پزشکی صورت گرفته است. برخی از این پیشرفت ها فنی هستند، مانند نقشه برداری از کل ژنوم انسان، و برخی دیگر مانند واکسن های سرطان RNA پیام رسان، در نتیجه سال ها کار و تلاش به آزمایش های پیشرفته انسانی رسیده اند. همه این نتایج لحظات مهمی هستند که آینده پزشکی را رقم خواهند زد.

داستان اپیدمی بزرگ / تکامل هیبرید Omicron

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

برای بسیاری، سومین سال انتشار ویروس کرونا نشان دهنده بازگشت به حالت عادی پس از موج بزرگ Omicron ویروس کرونا در ابتدای سال 2022 بود. با این حال، ما تصمیم نگرفته ایم که چه زمانی این همه گیری تمام می شود، زیرا بستگی به ویروس. در 12 ماه گذشته شاهد افزایش تعداد بستری‌ها و مرگ‌ومیرها بوده‌ایم زیرا ویروس کرونا میلیون‌ها نفر را برای دومین، سوم یا چهارمین بار آلوده می‌کند.

شاید مهم‌ترین داستان همه‌گیری 2022 این باشد که چگونه کروناویروس به ده‌ها زیرگونه مختلف تقسیم می‌شود که همگی دارای جهش‌های مشابه هستند. روند درک وقوع این پدیده و معنای آن برای آینده همه گیری عجیب است و زمانی آغاز شد که گروهی از محققان متوجه الگوی عجیبی در فاضلاب شدند.

عفونت های ویروسی باعث ام اس می شوند

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

برای چندین دهه، محققان مشکوک بودند که ام اس ممکن است ناشی از یک عفونت ویروسی باشد، اما یک مطالعه منحصر به فرد بر روی 10 میلیون پرسنل نظامی ایالات متحده طی 20 سال، قانع کننده ترین شواهدی را از علت و معلول ارائه شده تا به امروز ارائه کرده است. این تحقیق نشان داده است که عفونت “ویروس اپشتین بار” (EBV) اساساً با پیشرفت ام اس مرتبط است.

یافته های این تحقیق به این معنی نیست که عفونت ویروس اپشتین بار تنها عامل ام اس است، بلکه نشان می دهد که چندین عامل ژنتیکی یا محیطی وجود دارد که افراد را مستعد بیماری های عصبی می کند، اما به نظر می رسد عفونت ویروس اپشتین بار می تواند یک محرک مهم باشد، به این معنی که واکسن علیه این ویروس ممکن است بتواند از پیشرفت اولیه ام اس جلوگیری کند.

تلاشی جهانی برای درک اولین توالی ژنوم انسان

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

پروژه ژنوم انسان برای چندین دهه ادامه داشته است و معروف است که اولین پیش نویس را در سال 2000 و ژنوم نهایی را در سال 2003 راه اندازی کرد، اما این نسخه فقط شامل مناطقی است که حدود 92٪ از کل ژنوم را پوشش می دهد. اکنون، با بیش از دو دهه کار و پیشرفت در فناوری پزشکی، در نهایت کل ژنوم انسان متشکل از تقریباً سه میلیارد پایه بدون یک شکاف توالی یابی شده است.

در میان دیگر اخبار تحقیقات ژنتیکی در سال 2022، یکی از بزرگترین و طولانی ترین تحقیقات در جهان سرانجام نتایج 20 سال کار را منتشر کرد. در مجموع 12000 ژن که بر قد انسان تأثیر می گذارد پس از بررسی DNA پنج میلیون نفر منتشر شده است.

نتایج چشمگیر آزمایشات واکسن سرطان پوست

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

به دنبال موفقیت باورنکردنی واکسن کووید-19 مبتنی بر RNA (mRNA) در سال 2020، تحقیقات در مورد این فناوری به سرعت به سمت کشف پتانسیل آن در درمان سرطان رفته است. مشخص شد که ملانوما اولین هدف سرطان اصلی برای این فناوری است و هر دو شرکت بزرگ BioNTech و Moderna در مراحل نهایی آزمایشات انسانی هستند.

نتایج مرحله دوم کارآزمایی پیشرفته‌ترین دیدگاه را از اثربخشی واکسن‌های پیام‌رسان سرطان تا به امروز ارائه می‌کند. این داده های چشمگیر نشان داد که افزودن درمان های مبتنی بر RNAi پیام رسان به ایمونوتراپی مرسوم، نتایج بیمار را تا 44 درصد بهبود می بخشد.

ثبت فعالیت خواب مانند در مغز یک انسان در حال مرگ

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

هنگامی که پزشکان امواج مغزی یک مرد 87 ساله مبتلا به صرع را با دستگاه نوار مغزی بررسی کردند و به دنبال تشنج بودند، بیمار دچار حمله قلبی شد و به طور ناگهانی فوت کرد. این به محققان اجازه داد 15 دقیقه از فعالیت مغز را در زمان مرگ ثبت کنند.

آنها 30 ثانیه پس از توقف ضربان قلب تمرکز کردند و توانستند افزایش فعالیت امواج مغزی به نام نوسانات گاما را تشخیص دهند. این امواج در فرآیندهایی مانند رویاپردازی، مدیتیشن و بازیابی حافظه نقش دارند و نگاهی اجمالی به آنچه که فرد ممکن است در آخرین لحظات خود تجربه کند، ارائه می دهد.

جایگزینی مدفوع یک داروی رسمی است

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

اداره کالاهای درمانی استرالیا (TGA) اولین درمان پیوند مدفوع در جهان را تایید کرده است که برای هدف قرار دادن عفونت های باکتریایی جدی طراحی شده است. این تاییدیه به شرکت بیوتکنولوژی BiomeBank رسید تا یک محصول درمانی میکروبی به نام BIOMICTRA را عرضه کند. این محصول به طور خاص برای درمان عفونت های ناشی از باکتری Clostridium difficile (C. diff) تایید شده است.

مدت کوتاهی پس از دریافت این تاییدیه در استرالیا، سازمان غذا و داروی ایالات متحده (FDA) نیز تایید کرد. این آژانس درمان پیوند مدفوع Ferring Pharmaceuticals را که برای هدف قرار دادن همان نوع عفونت ایجاد شده بود، برای استفاده در ایالات متحده تأیید کرد.

اولین پیوند قلب خوک در جهان

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

گیرنده پیوند قلب مردی 57 ساله به نام دیوید بنت است که بیماری صعب العلاج قلبی دارد. به عنوان آخرین راه حل، یک آزمایش درمانی پیوند قلب خوک به انسان به بنت پیشنهاد شد که در شرایط مناسبی برای پیوند قلب معمولی نبود.

بنت با حمله قلبی نزدیک به دو ماه زنده ماند، اما در نهایت بر اثر نارسایی قلبی درگذشت. محققان هنوز در حال بررسی دقیق چگونگی مرگ بنت هستند، زیرا تحقیقات اولیه علائم سنتی رد عضو را نشان نداد.

تبدیل ژن درمانی های جدید به گران ترین داروها

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

12 ماه گذشته رژه تاییدیه های گران قیمت ژن درمانی بوده است. ابتدا یک رویکرد ژن درمانی با هدف درمان اختلالات خونی نادر توسط سازمان غذا و داروی ایالات متحده تایید شد و با هزینه 2.8 میلیون دلار وارد بازار شد. سپس ژن درمانی دیگری با هدف هموفیلی وارد بازار شد و 3.5 میلیون دلار هزینه داشت.

هزینه این ژن درمانی به مراقبت های بهداشتی مادام العمر بستگی دارد. شرکت‌های داروسازی ادعا می‌کنند که این روش‌ها در نهایت ارزان‌تر از درمان‌هایی هستند که برای چندین دهه صدها هزار دلار در سال هزینه داشته‌اند. با این حال، سوالاتی در مورد نحوه پرداخت این مبالغ هنگفت توسط بیمه سلامت و اینکه آیا این ژن درمانی های چند میلیون دلاری همچنان به عنوان درمان برای افراد ثروتمند باقی خواهند ماند، باقی می ماند.

برداشتن بینی باعث بیماری آلزایمر نمی شود

معرفی مهم ترین اکتشافات پزشکی سال 2022

شاید مهمترین اخبار پزشکی سال تحقیقی خاص در مورد بحث برانگیزترین تحقیقات در سال 2022 باشد. پس از تحقیقات گزارش شد که برداشتن بینی می تواند باعث بیماری آلزایمر شود، نیواطلس با چندین متخصص مغز و اعصاب صحبت کرد تا در مورد این تحقیقات به ظاهر جدید مطلع شود.

در پایان مشخص شد که همه ما خوب هستیم و بعید است که بینی مان ارتباطی با شروع زوال عقل داشته باشد، اما این داستان نمونه کاملی از این است که چگونه اخبار علمی هیاهو می تواند منجر به پیش بینی های اثبات نشده شود.

منبع: نیواطلس

دکمه بازگشت به بالا