عمومی

منابع عراقی: الکاظمی در برگزاری دور دوم گفت‌وگوی ملی، ناکام خواهد بود

منابع سیاسی روز یکشنبه گزارش دادند که مصطفی الکاظمی نخست وزیر ممکن است نتواند مذاکرات ملی را برگزار کند. دور دوم.

این منابع به پایگاه خبری بغداد الیوم گفته اند که نشست مشورتی که قرار بود روز دوشنبه برگزار شود، ممکن است به دلیل عدم مشارکت برخی احزاب سیاسی به ویژه جنبش صدر به تعویق بیفتد.

این منابع با بیان اینکه برخی از احزاب متحد صدر هنوز تصمیم نهایی برای شرکت در این نشست را نگرفته اند، گفتند: درگیری این نشست توسط جریان صدر و متحدانش در ائتلاف السیاده و حزب دمکرات رخ داد. اتفاقی که قبل از آن افتاد، الکاظمی را دوباره معرفی کرد. مذاکرات را به روز دیگری موکول خواهد کرد.

آقای ترکی العوتبی، یکی از رهبران کمیته هماهنگی شیعیان معروف به «العطار التنسیقی» (چارچوب هماهنگی گفت که کمیته از هر طرحی برای پایان دادن به بحران سیاسی در عراق خوشحال است. به خصوص بر اساس قانون اساسی.

آقای العاطبی با بیان اینکه تاکنون 4 طرح مطرح شده است که چارچوب هماهنگی در برخی موارد با آنها موافقت و در برخی موارد ایراداتی داشته است، گفت: همه طرح های پیشنهادی باید در مجلس بررسی شود. زیرا این نهاد صلاحیت این کار را دارد».

وی با اشاره به اینکه تنها از طریق شورای ملی می توان در مورد اصول انتخابات زودهنگام، تغییر قانون و کمیسیون انتخابات به توافق رسید، خاطرنشان کرد: نقطه شروع حل بحران تشکیل جلسه است، اصلاحات و هماهنگی پارلمانی. این چارچوب از هیچ اقدامی علیه قانون اساسی حمایت نخواهد کرد.

چندی پیش اولین نشست عراق برگزار شد. پس از پایان این دیدار، دفتر نخست وزیری عراق با صدور بیانیه ای اعلام کرد: «رئیس [سه‌گانه] آنها به دعوت نخست وزیر و نمایندگان دبیرکل سازمان ملل متحد در عراق با سران گروه های سیاسی ملی عراق دیدار کردند تا تحولات سیاسی این کشور را بررسی کنند. در این جلسه 5 نکته به اتفاق آرا به تصویب رسید:

1. مردم گرد آمده در این جلسه اعلام کردند که با گفت و گو و با روحیه برادری و همکاری برای حفظ وحدت و ثبات این کشور و ثبات، به اصول ملی پایبند بوده و برای همه بحران ها راه حل ایجاد می کنند. این پایبندی به رژیم دموکراتیک بر اساس قانون اساسی است و در عین حال بر لزوم اولویت دادن به منافع ملت و روحیه وحدت مردم این کشور برای حل بحران سیاسی کنونی در عراق تاکید می کند.

2. مردم حاضر در این جلسه همچنین متذکر شدند که وقتی بحران سیاسی وارد بن بست می شود و گروه های سیاسی ملی از تصمیم گیری در روند قانونی به انتخابات منصرف می شوند، رای گیری مجدد در قالب انتخابات زودهنگام اتفاق خاصی تلقی نمی شود. تاریخ دموکراسی. رویداد.

3. مردم گرد آمده در این جلسه از اعضای جنبش صدر دعوت کردند تا در مذاکرات ملی شرکت کنند و سازوکاری برای حل همه جانبه بحران عراق ایجاد کنند.

4. نمایندگان به اتفاق آرا با ادامه مذاکرات در سطح ملی برای ایجاد پیش نویس قانون برای حل بحران کنونی این کشور موافقت کردند.

5. رهبران فعلی همچنان خواستار پایان دادن به همه عرصه‌ها، تنش‌های رسانه‌ای و سیاسی در کشور هستند، این کشور و تاکید بر لزوم حفاظت از نهادهای عراق، مشاوران را در عین حال از اقدامات تحریک‌آمیز دور نگه می‌دارد. با دعوت از رسانه ها و رهبران این کشور. روند مذاکره را متوقف کنید.

310310

دکمه بازگشت به بالا