علم و تکنولوژی

نابودگر ابرمیکروبی مرگبار کشف شد

تکنونامه/ خراسان رضوی محققان دانشگاه باث در انگلیس ترکیبی را کشف کرده اند که در آزمایشات آزمایشگاهی ابر میکروب MRSA (باکتری مقاوم به دارو) را مهار می کند و آن را در برابر آنتی بیوتیک ها آسیب پذیر می کند.

مقاومت آنتی بیوتیکی تهدیدی برای سلامت انسان در سراسر جهان است. در حال حاضر استافیلوکوکوس اورئوس به یکی از معروف ترین پاتوژن های مقاوم به چند دارو تبدیل شده است.

دانشمندان به سرپرستی دکتر Maizem Labei و دکتر Ian Blagbro در دانشگاه Bath ترکیبی را کشف کردند که هم از استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) محافظت می کند و هم آن را در برابر آنتی بیوتیک ها آسیب پذیر می کند.

استافیلوکوکوس اورئوس (استاف) نوعی باکتری است که روی پوست انسان یافت می شود. باکتری های استاف معمولاً بی ضرر هستند، اما می توانند عفونت های جدی ایجاد کرده و منجر به مسمومیت خون (سپسیس) یا مرگ شوند. استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به متی سیلین (MRSA) یکی از علل عفونت استاف است که به دلیل مقاومت به آنتی بیوتیک های خاص درمان آن دشوار است.

به نظر می رسد این ترکیب جدید پلی آمینی باشد که با برهم زدن غشای سلولی عامل بیماری زا، استافیلوکوکوس اورئوس، باکتری های عامل عفونت های کشنده MRSA را از بین می برد.

این ترکیب در شرایط آزمایشگاهی بر روی 10 سویه استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به آنتی بیوتیک مورد آزمایش قرار گرفت. برخی از سویه‌های آزمایش‌شده به وانکومایسین، داروی آخرین راه‌حل برای بیمارانی که با عفونت MRSA مبارزه می‌کنند، مقاوم بودند، اما ترکیب جدید در برابر همه سویه‌ها کاملاً موفق بود و منجر به رشد بیشتر باکتری‌ها نشد.

نتایج این تحقیق نشان می دهد که این ترکیب علاوه بر تخریب مستقیم استافیلوکوکوس اورئوس، می تواند حساسیت باکتری های مقاوم به چند دارو را به سه آنتی بیوتیک مهم (داپتومایسین، اگزاسیلین و وانکومایسین) بازگرداند. این تحقیق می‌تواند به این معنا باشد که آنتی‌بیوتیک‌هایی که اثربخشی خود را طی دهه‌ها استفاده بیش از حد از دست داده‌اند، ممکن است توانایی خود را برای کنترل عفونت‌های جدی دوباره به دست آورند.

دکتر لبی، محقق دانشگاه باث، می گوید: «ما مطمئن نیستیم که چرا این هم افزایی بین ترکیبات باکتریایی و آنتی بیوتیک ها رخ می دهد، اما مشتاق بررسی بیشتر هستیم.

ضعف میکروب ها

پلی آمین ها ترکیبات طبیعی هستند که در بیشتر موجودات زنده یافت می شوند و با مولکول های دارای بار منفی مانند DNA، RNA و پروتئین ها تعامل دارند. تا دهه گذشته تصور می شد که این ترکیبات برای همه حیات ضروری هستند، اما دانشمندان اکنون می دانند که هم عاری از استافیلوکوکوس اورئوس هستند و هم برای این باکتری ها سمی هستند. از زمان این کشف، دانشمندان سعی کرده اند از آسیب پذیری غیرمعمول عوامل بیماری زا در برابر پلی آمین ها برای جلوگیری از رشد باکتری ها استفاده کنند.

اکنون دکتر لبئی و همکارانش دریافته اند که پلی آمین اصلاح شده (به نام AHA-1394) در از بین بردن باکتری مقاوم به آنتی بیوتیک استافیلوکوکوس اورئوس از فعال ترین پلی آمین طبیعی موثرتر است.

دکتر لبعی توضیح داد: با استفاده از ترکیب جدید بیماری برطرف شد. به این معنا که رشد آن مهار می شود; این زمانی است که در غلظتی بیش از 128 برابر کمتر از غلظت لازم برای از بین بردن پاتوژن ها هنگام استفاده از پلی آمین طبیعی استفاده می شود.

این مهم است زیرا داروهایی با کمترین غلظت بازدارنده معمولاً آنتی بیوتیک های مؤثرتر و ایمن تری برای بیماران هستند.

اگرچه تحقیقات بیشتری لازم است، اما دکتر لبعی معتقد است که این ترکیب جدید می تواند تاثیر بسزایی در درمان بالینی به عنوان یک گزینه درمانی جدید داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: تحقیقات اولیه نشان می دهد که این ترکیب غیرسمی بوده و قطعا برای انسان ضروری است. در بررسی بعدی خود، که ما به دنبال بودجه برای آن هستیم، امیدواریم بر مکانیسم دقیق استفاده شده توسط این ترکیب برای مهار استافیلوکوکوس اورئوس تمرکز کنیم. ما معتقدیم که این ترکیب به غشای استافیلوکوکوس اورئوس حمله می‌کند و از این طریق غشاء را نفوذ کرده و منجر به مرگ باکتری می‌شود.

این ترکیب در برابر بیوفیلم نیز آزمایش شده است. بیوفیلم لایه نازک و سختی از میکروارگانیسم‌ها است که روی یک سطح سخت رشد می‌کند (مثلاً در پلاک‌های دندانی یا یک لایه سخت در دستگاه ادراری دیده می‌شود) و می‌تواند منجر به عفونت‌های جدی شود. نتایج در اینجا نیز پایدار است.

مقاومت آنتی بیوتیکی

جدیدترین تحقیقی که تأثیر مقاومت باکتریایی بر سلامتی را در سال 2019 نشان می دهد نشان می دهد که استافیلوکوکوس اورئوس با یک میلیون مرگ در سراسر جهان در نتیجه عفونت هایی که به آنتی بیوتیک ها پاسخ نمی دهند مرتبط است.

استافیلوکوکوس اورئوس در 30 درصد از جمعیت یافت می شود، در مجاری بینی و پوست زندگی می کند، اما اغلب باعث عفونت نمی شود.

تا همین اواخر، عفونت MRSA یک مشکل بیمارستانی در نظر گرفته می‌شد و بیشترین افراد مبتلا کسانی بودند که سیستم ایمنی ضعیفی داشتند. با این حال، در طول 20 سال گذشته، به دلایل پیچیده و تنها تا حدی شناخته شده، افزایش عفونت ها در سطح جامعه حتی در میان افراد سالم وجود داشته است، که باعث ایجاد احساس فوریت در تلاش برای یافتن راه های جدید برای مقابله با آن شده است. مشکل. مسئله.

دکتر لبعی افزود برای درمان عفونت ها نیاز به درمان های جدید است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا