علم و تکنولوژی

ناوگان آمبولانس‌های قم به سمت فرسودگی پیش می‌رود/ شبکه دوم بهداشت در قم راه‌اندازی می‌شود

تکنونامه/ قم رئیس دانشگاه علوم پزشکی افزود: آمبولانس های قم رو به فرسودگی هستند و باید بودجه لازم برای نوسازی این شناورها تخصیص داده شود، همچنین برخی از بیمارستان های قم به دلیل کهولت سن و استهلاک زیاد وضعیت خوبی ندارند. تجهیزات.

دکتر مهدی مصری صبح امروز در همایش خیرین و حامیان سلامت قم در تالار امام علی (ع) دانشگاه علوم پزشکی قم گفت: در این سال ها شاهد افزایش عفونت ها و بیماری ها بوده ایم. ما هستیم پس باید به ابعاد مختلف این مشکل توجه کنیم.

وی افزود: توزیع عادلانه منابع، رسیدگی به مناطق محروم و کاهش نابرابری های بهداشتی در دستور کار وزارت بهداشت و دانشگاه پزشکی قرار دارد.

وی گفت: باید به جایی برسیم که سلامت، درمان و همه ابعاد سلامت درگیر شود.

وی افزود: در طرح پایلوت سرطان در نظر گرفته شده است و امیدواریم با رفع نقطه آسیب و ضعف به همه مناطق سرایت کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم درباره رتبه دانشگاه و تلاش برای تامین زیرساخت های لازم برای ارتقای تیپ 2 می گوید: افزایش رتبه باعث افزایش بودجه می شود که در نهایت رضایت عمومی را به همراه خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: به دنبال توسعه حوزه آموزشی این دانشگاه هستیم که با نیازهای استان مرتبط خواهد بود.

مصری با اشاره به منابع فراوان برای راه اندازی دانشکده داروسازی گفت: در عین حال با توجه به بودجه کمتر می توانیم یک دانشکده داروسازی سنتی در قم داشته باشیم.

رئیس دانشکده علوم پزشکی قم افزود: از نظر تحقیقاتی نیز زیرساخت های خوبی در قم ایجاد شده است به طوری که تعدادی از محصولات در سطح آزمایشگاهی داریم که پس از طی مراحل فنی و قانونی قابل افشای ملی است.

وی با بیان اینکه کشاورزی دانش بنیان و برنامه های خرد داریم، گفت: بر اساس نیازسنجی و با شعار امسال تولید، ایجاد بشناسید، ایجاد شغل مناسب در استان ها اجرا می شود.

مصری در سخنان خود به حوزه های بهداشتی، درمانی و فوریت های پزشکی پرداخت و گفت: در حال حاضر استان قم دارای 3 شهرستان است که نیازمند شبکه بهداشت و درمان هستند. در این راستا زیرساخت های لازم را برای شهر جعفریه فراهم کرده ایم و به زودی شاهد راه اندازی شبکه بهداشت و درمان جعفریه خواهیم بود و سپس نوبت به شهرستان کهک می رسد اما به دلیل مسائل جمعیتی و قانونی. وزارت صحت هنوز نتوانسته در این دو منطقه شفاخانه ایجاد کند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با بیان اینکه قم دارای شبکه بهداشت و درمان است، افزود: در نظر داریم در سال آینده شبکه دوم را با تمرکز بر یکی از کاستی های قم احداث کنیم.

وی به نقض قوانین سلامت ایران اشاره کرد و گفت: قوانینی در کشورهای توسعه یافته وجود دارد که سلامت را بهبود بخشیده است زیرا نه تنها گفت و گوهای متقاعدکننده برای رسیدن به همه اهداف بهداشتی ناکام است.

مصری ها با اشاره به عدم تمایل به دریافت واکسن کرونا، اظهار داشتند: با وجود اینکه طرح خانه به خانه را در قم اجرا کرده ایم، هنوز این گروه واکسینه نشده اند که این یک ضعف است.

رئیس دانشکده علوم پزشکی قم به هماهنگی بین گروه ها در حوزه سلامت توجه زیادی داشته و گفت: هر گروهی باید وظایف خود را در این زمینه انجام دهد در غیر این صورت به نقطه مطلوب نمی توان رسید.

وی با بیان اینکه در استان کومپونگ 45 مورد اما تنها 13 مورد فعال است، خاطرنشان کرد: تعرفه ها نبود مناسب نبودن، عدم اعتماد عمومی و نبود زیرساخت های اضطراری مانع از این گونه قابلیت ها شده است.

مصری افزود: آمبولانس های قم رو به زوال است و بودجه لازم برای نوسازی این کشتی تخصیص داده می شود، همچنین برخی بیمارستان های قم به دلیل کهولت سن و گرانی تجهیزات وضعیت خوبی ندارند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم با توافق با وزارت بهداشت و هماهنگی مرکز برگزاری سمینار برای ایجاد کلینیک دندانپزشکی در مرکز الهادی گفت: این رایزنی برای تهیه تجهیزات تشخیص و درمان انجام شد. سرطان که امیدواریم موفقیت آمیز باشد.”

وی گفت: مشکلی برای تخت های بیمارستانی نخواهیم داشت اما با کمبود تجهیزات بیمارستانی مواجه خواهیم بود.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا