علم و تکنولوژی

نخستین کهکشانها مشت شان را برای جیمز وب باز می کنند

این هفته، گروه ضربت جیمز وب چراغ سبز را برای پرتاب ابزارهای NIRCam، NIRISS و NIRSpec نشان داد و هفت حالت از 17 حالت در نظر گرفته شده را برای عملکرد کامل تلسکوپ فضایی جیمز وب به ارمغان آورد.

NIRCam ابزاری در تلسکوپ فضایی جیمز وب است که دو عملکرد اصلی دارد. این دستگاه به عنوان یک دستگاه تصویربرداری از طول موج 0.6 تا 5 میکرون و همچنین یک سنسور جبهه موج برای حفظ عملکرد یک آینه 18 بخش به عنوان یک آینه تک عمل می کند. به عبارت دیگر این ابزار یک دوربین است و برای ارائه داده برای قرار دادن 18 قسمت از آینه اصلی نیز استفاده می شود و در عین حال یک دوربین مادون قرمز با 10 آرایه جیوه-کادمیم-تلوراید (HgCdTe) و هر کدام است. این آرایه دارای رزولوشن 2048 است. 2048 پیکسل است.

FGS-NIRISS همچنین ابزاری در تلسکوپ فضایی جیمز وب (JWST) است که حسگرهای جهتی دقیق و ابزارهای علمی را با دوربین‌های مادون قرمز نزدیک و طیف‌نگار ترکیب می‌کند. این ابزار توسط آژانس فضایی کانادا (CSA) طراحی و توسط Honeywell به عنوان بخشی از یک پروژه بین المللی برای ساخت یک تلسکوپ فضایی در مقیاس بزرگ با ناسا و آژانس فضایی اروپا (FGS-NIRISS) توسعه یافته است.

ابزار NIRSpec یکی از چهار ابزار علمی است که توسط تلسکوپ فضایی جیمز وب به پرواز درآمده است. NIRSpec یک طیف‌سنج جرمی است که می‌تواند طیف مادون قرمز را به طور همزمان تا 100 جرم، مانند ستاره‌ها یا کهکشان‌ها با وضوح پایین، متوسط ​​و بالا اندازه‌گیری کند. مشاهدات نیز در طول موج های 0.6 میکرومتر تا 5.0 میکرومتر انجام شد. همچنین دارای مجموعه ای از دیافراگم ها برای طیف سنجی با وضوح بالا از یک منبع جداگانه، و همچنین یک واحد میدان یکپارچه (IFU) برای طیف سنجی سه بعدی است. این ابزار توسط آژانس فضایی اروپا طراحی شده و توسط شرکتی به نام آستریوم ساخته شده است.

تلسکوپ فضایی جیمز وب بر روی اولین کهکشان متمرکز خواهد شد

اعلامیه اخیر ناسا آماده سازی MRS MIRI و چشم انداز مبادله داده های مهندسی با آن را تشریح کرد.

اصطلاح “MIRI” مخفف “Medium-Infrared Instrument” است که با “MIRI’s MRS” و “Medium-resolution spectroscopy mode” یکپارچه شده است.

آلوارا لابیانو و دیوید لا، هر دو محقق تلسکوپ، می‌گویند: «حالت MRS یکی از پیچیده‌ترین شکل‌های ابزار تلسکوپ جیمز وب است که از یک طیف‌سنجی میدانی یکپارچه تشکیل شده است که داده‌های طیفی و مکانی را نمایش می‌دهد». همزمان.

آنها افزودند که این طیف‌نگار «مکعب‌های داده» سه‌بعدی را ارائه می‌کند که در آن هر پیکسل در تصویر دارای یک طیف منحصر به فرد است. این طیف‌نگارها ابزارهای بسیار مؤثری برای مطالعه ترکیب و سینماتیک مواد نجومی هستند، زیرا مزایای تصویربرداری سنتی و طیف‌سنجی را با هم ترکیب می‌کنند.

ابزار “MRS” برای حفظ وضوح طول موج مشاهده شده تقسیم بر کوچکترین اختلاف طول موج قابل تشخیص طراحی شده است. لاو و لابیانو در بیانیه‌ای گفتند: «این ابزار به اندازه‌ای قدرتمند است که خواص اتمی و مولکولی مهم را در محیط‌های مختلف مشاهده کند و حداکثر انرژی آن می‌تواند آزاد شدن گاز هیدروژن از اولین کهکشان را بررسی کند.»

کیفیت و وضوح تصویر را برای “MIRI’s MRS” مشخص کنید

لا و ​​لابیانو می‌گویند: «در انتقال به طول‌موج‌های طولانی‌تر، این ابزار خواص هیدروکربن‌های مولکولی را در کهکشان‌های مجاور بررسی می‌کند و روشنایی عناصری مانند اکسیژن، مالیات و نئون را که می‌تواند گاز باشد تا در مورد آنها به ما بگوید، ردیابی می‌کند. محیط بین ستاره ای را تشخیص می دهد.

آنها افزودند: “در آینده نزدیک، MRS نقشه ساده ای از خواص یخ و مولکول های آلی در سیارات غول پیکر در منظومه شمسی خودمان و دیسک هایی که سیارات اطراف سیارات دیگر را تشکیل می دهند، تولید خواهد کرد.”

هنگامی که کیفیت تصویر و هم ترازی فضایی باندهای داده چندگانه به خوبی مشخص شد، تیم ابزار MIRI برای تنظیم دقیق پاسخ طیف‌سنجی ابزار، که لا و لابیانو می‌گویند شامل چندین مرحله است، مانند محدود کردن طول موج و دقت دستگاه، کار خواهند کرد. 12 طیف. میدان دید برای «جیمز وب» است.

دو دانشمند می گویند: «ما وضوح ویژه MRS را با کسری از طیف به دست آمده از مشاهدات مهندسی اخیر هسته کهکشانی فعال در هسته کهکشان سیگرت NGC 6552 نشان می دهیم. هنگامی که MRS آماده شود، نقش مهمی در پروژه علمی ایفا خواهد کرد، اولین کاری که تلسکوپ فضایی جیمز وب در خدمات نجومی تنها در چند هفته انجام خواهد داد.

46

دکمه بازگشت به بالا