علم و تکنولوژی

نسخه ای برای مقابله با سرطان/علت ۱۰ درصد مرگ و میر ایرانی ها

به گزارش شفاف، تا دو سه دهه پیش امید چندانی به زنده ماندن بیماران سرطانی وجود نداشت. اما در سال های اخیر و به دنبال رشد علم پزشکی در دنیا، روش های مختلفی برای اکثر سرطان ها تجویز شده که در نتیجه باعث افزایش طول عمر در بیماران سرطانی شده است. در عین حال، مطالعات نشان داده است که حدود 50 درصد از سرطان ها با یک سبک زندگی سالم قابل پیشگیری هستند. در واقع می توان ادعا کرد که سرطان دیگر یک بیماری وحشتناک نیست.

علیرضا اولیایی منش معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: صنعتی شدن جامعه منجر به تغییر سبک زندگی از جمله افزایش مصرف دخانیات، رژیم غذایی ناسالم و رژیم غذایی نامناسب به ویژه گیاهخواری شده است. ویروس 19 در افراد چاق و اضافه وزن در حال افزایش است.

وی گفت: شیوع ویروس کرونا به میزان قابل توجهی ورزش را کاهش داده است.

وی گفت: سبک زندگی ناسالم باعث افزایش ابتلا به بیماری های قلبی عروقی، سرطان، دیابت و بیماری های تنفسی می شود. بیماری های غیرواگیر و مزمن از علل اصلی مرگ و میر و ناتوانی در جهان امروز هستند. بیشتر این مرگ و میرها در افراد زیر 70 سال رخ می دهد.

وی در خصوص مفهوم مرگ زودرس گفت: مرگ زودرس در گروه سنی 30 تا 70 سال رخ می دهد.

وی با بیان اینکه سرطان یکی از مهم ترین بیماری های غیرواگیر پس از بیماری های قلبی و عروقی و حوادث است، گفت: سرطان سومین عامل مرگ و میر در افراد کم سن و سال است.

معاون آموزشی دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: به طور کلی سرطان در ایران 10 درصد از کل مرگ و میرها را به خود اختصاص داده است.

وی افزود: با افزایش طول عمر و افزایش نسبت سالمندان در جمعیت کشور، پیش بینی می شود در دهه آینده میزان سرطان به دو برابر افزایش یابد و به سطح فعلی برسد.

وی با اشاره به مهم ترین عوامل خطر سرطان، رژیم غذایی ناسالم، کم تحرکی، ویروسی و برخی عفونت های مزمن، گفت: بیش از 40 درصد مرگ و میر ناشی از سرطان با تغییر سبک زندگی و پرهیز از عوامل خطر عمده قابل پیشگیری است. در ایجاد کبد، دهانه رحم، لنفوم و غیره نقش دارند.

محمدرضا سهرابی، معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، سرطان را اولویت اصلی نظام سلامت خواند و گفت: سرطان یکی از سه عامل اصلی مرگ و میر در اکثر جوامع از جمله در ایران است. و سینه ها بزرگ می شوند.

وی ابراز امیدواری کرد که با ارتقای پوشش جامع 19 واکسن، سیستم انتقال در صورت بازگرداندن بیماری به حالت عادی، بتوانیم برنامه جامع پیشگیری و درمان سرطان و ارتقای کیفیت را ارائه دهیم.

علی قنبری مطلق، رئیس اداره پیشگیری از سرطان مرکز کنترل بیماری های غیرواگیر وزارت بهداشت گفت: حدود 40 تا 50 درصد سرطان ها قابل پیشگیری هستند و پیشگیری گران ترین راه برای کنترل سرطان است. این سرطان است و ما سالانه بیش از 5 درصد از موارد سرطان را دریافت می کنیم.

وی افزود: شایع ترین سرطان در زنان سرطان سینه و در مردان سرطان پروستات است. بروز هر دو سرطان به سبک زندگی بستگی دارد. قبل از سال 2016 سرطان معده شایع ترین سرطان در بین مردان بود، اما اکنون کاهش یافته و سرطان پروستات به دلیل تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی نامناسب، سبک زندگی، استعمال دخانیات و غیره در رتبه اول قرار گرفته است.

قنبری مطلق ادامه می دهد: سرطان اطفال همچنان حدود 4 تا 5 درصد سرطان ها را تشکیل می دهد، البته سنی که در کودکی در نظر می گیریم بسیار مهم است و در این زمینه تفاوت هایی وجود دارد. برخی کودکان زیر 14 سال و برخی زیر 20 سال را در نظر می گیرند. ما به برنامه ای برای کنترل سرطان دوران کودکی نیاز داریم. با این حال، بخش کوچکی از همه سرطان ها را دارد.

شاید مهم ترین عامل در پیشگیری از سرطان، سبک زندگی سالم باشد. زیرا صنعت اجتماعی و روی آوردن به مصرف فست فود و فست فود، کم تحرکی و سر سفره نشینی، مهم ترین عامل بیماری های قابل پیشگیری است. سرطان یکی از شایع ترین بیماری های غیرواگیر است که با داشتن یک سبک زندگی سالم می توان بر آن غلبه کرد.

دکمه بازگشت به بالا