علم و تکنولوژی

نشانه‌های افسردگی که نباید نادیده گرفت

تکنونامه/لرستان روانشناسان می گویند: افسردگی بیماری شایع قرن حاضر است که گاهی به آن «سرماخوردگی روح» می گویند. امید به بهبودی کامل فرد است.

علی درخشان در گفت وگو با تکنونامه، اظهار کرد: علائم افسردگی همچنان وجود دارد، بیش از دو هفته در افراد وجود دارد و بدون درمان، از شدت این علائم کاسته نمی شود.

وی با اشاره به اینکه شدت افسردگی در هر فردی متفاوت است، افزود: اغلب این بیماری ناشناخته باقی می ماند و مبتلایان به بیماری او در سکوت فرو می روند.

درخشان با اشاره به اینکه علائمی مانند آشفتگی، هرج و مرج و خشونت اغلب در افراد مبتلا به افسردگی دیده می شود، گفت: عصبانیت عاملی است که باعث تداوم افسردگی می شود، وقتی عصبانیت به رسمیت شناخته نشود باعث پرخاشگری بی امان می شود.

روانشناسان می گویند: این رفتار به افراد آسیب می رساند و باعث افسردگی می شود، هر فردی که مدام در رفتار خود پرخاشگری و خشونت را تجربه می کند و یا عصبانیت غیرعادی دارد باید برای یافتن درمان مناسب فوراً از یک مشاور و روانشناس کمک بگیرد. .

وی با اشاره به اینکه خودانتقادی انتقاد فرد از رفتار خود است، تصریح کرد: با این تفکر می توانیم نقاط ضعف خود را بشناسیم و از اشتباهات خود درس بگیریم، اما جنبه مخرب خودانتقادی زمانی نمایان می شود که افراد مدام به یاد داشته باشند. اشتباه او در ذهن شما ایجاد می کند و در نهایت با ایجاد احساس گناه، عزت نفس شما را از بین می برد.

درخشان با اشاره به اینکه یکی از شاخص های قوی در تشخیص افسردگی، انتقاد شدید از خود است، گفت: همه ما یک منتقد درونی داریم، صدای منتقد درونی قوی است و افسردگی را از بین می برد.

این روانشناس با اشاره به اینکه یکی از بدترین علائم افسردگی ناامیدی است، افزود: ناامیدی در افراد افسرده مانع از درمان بیماری خود می شود، افراد افسرده ای که دست به خودکشی می زنند اغلب کسانی هستند که به دلیل شدت ناامیدی به دنبال درمان و بهبودی هستند. امیدی نیست.

وی با اشاره به اینکه ناامیدی در افزایش میزان افسردگی نقش دارد، تاکید کرد: ناامیدی در افراد افسرده با بروز شکست ها بیشتر می شود، این شکست ها واقعی یا خیالی هستند و انتقاد از خود نقش مهمی در ایجاد شکست های خیالی دارد.

درخشان ادامه داد: افراد افسرده علاقه خود را به چیزهایی که قبلاً از آنها لذت می بردند از دست می دهند: چیزهایی مانند تماشای فیلم، ورزش و بودن با دوستان که به آن بی قراری می گویند.

این روانشناس افزود: از دست دادن توجه باعث افزایش احساس انزوا و افزایش افسردگی می شود، گاهی این کم توجهی نتیجه تغییرات هورمون های کنترل کننده پاداش ها یا تغییر در انتقال دهنده های عصبی است که باعث می شود افراد افسرده نتوانند چرخه خود را بشکنند. . – تخریب.

وی با اشاره به اینکه فرد مبتلا به افسردگی تمایلی به غذا خوردن ندارد و از غذا لذت نمی برد و از سوی دیگر به دلیل پرخوری عصبی ممکن است عمدا یا ناخواسته شروع به خوردن غذا کند تا وضعیت خود را تغییر دهد، گفت: کم تحرکی ناشی از افسردگی نیز به خوردن کمک می کند افزایش وزن.

درخشان افزود: ترس، اضطراب و هرج و مرج همیشگی باعث مشکلات خواب می شود، افراد مبتلا به بی خوابی، در طول روز زیاد می خوابند، چرت می زنند یا قهوه می نوشند، همه اینها باعث بی خوابی شبانه این افراد می شود. مشکلاتی ایجاد می کند.

این روانشناس با بیان اینکه کم خوابی افسردگی را تشدید می کند، افزود: بر اساس این مطالعه 40 درصد از جوانان به ویژه زنان در هنگام افسردگی زیاد می خوابند، بنابراین افراد افسرده که در طول روز زیاد می خوابند، خواب در واقع یک راه حل است. برای فرار از مشکل .

وی بیان کرد: مثل اینکه بدن انسان تحت فشارهای زیاد افسرده می شود که مربوط به التهاب است و این التهاب باعث خستگی می شود.

درخشان تصریح کرد: افراد مبتلا به افسردگی علائمی مانند خستگی، تنبلی و ضعف بدن دارند، بی نظمی در خواب این افراد وجود دارد و بی نظمی باعث خستگی می شود، در این افراد خستگی به صورت لکنت، بی حالی و. حرکات آهسته بدن

این روانشناس با اشاره به اینکه گاهی اوقات افراد افسرده از مشکلاتی مانند درد معده، درد مفاصل و کمردرد شکایت دارند، افزود: انتقال دهنده های عصبی سروتونین و نوراپی نفرین نه تنها بر وضعیت روانی بلکه بر برخی فرآیندهای بیولوژیکی و سیستم عصبی بدن تأثیر می گذارد و این امر امکان ایجاد درد در بدن

وی ادامه داد: افسردگی بر نحوه تشخیص درد در مغز نیز تاثیر می گذارد، سیگنال های دردی که در شرایط عادی نادیده گرفته می شود در افسردگی تقویت می شود، افراد افسرده علاقه منفی زیادی به خود دارند، مثلا ممکن است احساس حساسیت کنند. درد و تمرکز بیشتر روی آن در نتیجه احساس درد شدید می شود.

درخشان با اشاره به اینکه روش های درمان شناختی رفتاری و دارودرمانی به صورت انفرادی یا با هم به درمان افسردگی کمک می کند، تاکید کرد: این بیماری در برخی افراد به راحتی و به سرعت درمان می شود و برخی دیگر نیاز به درمان مستمر دارند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا