علم و تکنولوژی

نشانه‌های گوارشی ابتلا به کویید

مطالعات اخیر نشان می دهد که افراد مبتلا به کووید-19 ممکن است مشکلات گوارشی داشته باشند. بر اساس آمار در بین بیماران بستری در بیمارستان، بیش از 25 درصد از بیماران مبتلا به شوخ طبعی نوعی مشکلات در دستگاه گوارش را گزارش کرده اند.

علائم گوارشی کووید

ویروس کرونا بیماران را مستعد ابتلا به بسیاری از مشکلات معده مانند اسهال، درد معده، حالت تهوع و استفراغ می کند.

پس از تجزیه و تحلیل دقیق 60 مطالعه بر روی بیش از 4000 بیمار مبتلا به کووید-19، دانشگاه هاروارد گزارش داد که حدود 17.6٪ از بیماران علائم گوارشی (GI) را ثبت کردند، از جمله 17.1٪ علائم شدید گوارشی و 11.8٪ علائم خفیف.

نتایج تحقیقات منتشر شده در سال 2020 در مجله Laboratory and Medicine نشان داد که بیماران مبتلا به Covid-19 ممکن است در معرض خطر بالای اختلال عملکرد روده باشند که منجر به تغییرات جدی در میکرو فلور روده می شود.

در دراز مدت، تکثیر ویروسی ممکن است منجر به تولید سایتوکین های التهابی شود و احتمال ابتلا به بیماری التهابی روده را افزایش دهد.

پزشکان به بیماران مبتلا به کووید-19 هشدار می دهند که از سایر علائم شدید گوارشی مانند استفراغ خونی یا از دست دادن ناگهانی اشتها آگاه باشند. بیماران ممکن است عوارض جانبی Covid-19 مرتبط با روده مانند سوء هاضمه، اسیدیته، یبوست، یا نفخ و نفخ را تجربه کنند.

46

دکمه بازگشت به بالا