نقش گروه خونی در ابتلا به بیماری‌ها

بدن

آفتاب‌‌نیوز :

بسیاری از مردم باور دارند که گروه خونی آن‌ها شخصیتشان را تعیین می‌کند، یا اینکه برخی از غذا‌ها ممکن است بر اساس گروه خونی، فرم بدنی را تقویت کنند. هرچند این باور‌ها لزوما مبنای علمی نداشته و واقعیت ندارند، اما نتایج یک مطالعه جدید نشان می‌دهد که گروه‌های خونی ممکن است افراد را مستعد ابتلا به برخی بیماری‌ها کند.

محققان دریافتند برخی گروه‌های خونی خاص با افزایش خطر ایجاد لخته، مانند ترومبوز ورید عمقی (DBT) و سایر شرایط خونریزی و همچنین فشار خون بالا ناشی از بارداری رو به رو می‌شوند. علاوه بر این تحقیقات فوق، ارتباط بین گروه‌های خونی B و O و تشکیل سنگ کلیه را نشان داد. این یافته‌ها بینش تازه‌ای در مورد استعداد بیماری بر اساس گروه خونی ارائه می‌دهند.

تحقیقات اولیه نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی A یا B در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری قلبی بوده در حالی که افراد گروه O بیشتر مستعد ابتلا به اختلالات خونریزی هستند.

در این پروژه تحقیقاتی، بیش از پنج میلیون نفر در سوئد مورد مطالعه قرار گرفتند تا مشخص شود که آیا گروه خونی A- B- O و مثبت/منفی بودن آن‌ها با بیماری‌های خاصی مرتبط است یا خیر. این تیم، گروه‌های خونی را با بیش از هزار اختلال مقایسه کرد. به گزارش سیناپرس، داده‌ها ۴۹ بیماری مرتبط با گروه‌های خونی خاص و یک اختلال مرتبط با گروه RhD را نشان دادند.

دکتر تورستن داهلین (Torsten Dahlén) از دپارتمان پزشکی سولنا در موسسه کارولینسکا در سوئد و از پژوهشگران این تیم در این رابطه می‌گوید: هنوز اطلاعات بسیار کمی در مورد اینکه آیا افراد دارای گروه‌های خونی RhD مثبت یا RhD منفی ممکن است در معرض خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها باشند یا اینکه چه تعداد بیماری دیگر ممکن است تحت تأثیر گروه یا گروه خونی قرار گیرند، وجود دارد. برای کمک به پر کردن این شکاف، ما از یک رویکرد بی‌طرفانه برای بررسی ارتباط بین گروه‌های خونی A- B- O و گروه‌های RhD و بیش از هزار بیماری استفاده کردیم.

این مطالعه نشان می‌دهد که افراد دارای گروه خونی A در معرض خطر افزایش لخته‌هایی مانند DBT هستند و افراد دارای گروه خونی نوع O به طور کلی در خطر ابتلا به خونریزی قرار دارند. علاوه بر این، زنان دارای آنتی ژن نوع O ویا RhD (گروه خونی مثبت) بیشتر مستعد ابتلا به فشار خون بالا در دوران بارداری بودند.

از سوی دیگر مطالعات انجام شده نشان داد خطر بروز سنگ کلیه در افرادی که دارای گروه خونی B هستند، کمتر است. بر اساس یافته ها، افراد دارای گروه خونی AB با هیچ یک از بیماری‌های خاص ارتباط نداشتند. با این حال به گفته محققان، تحقیقات بیشتری برای تأیید یافته‌ها و شناسایی دلایل جایگزین برای این ارتباط بین گروه‌های خونی خاص و افزایش خطر بیماری‌های خاص مورد نیاز است. شرح کامل این یافته و نتایج حاصل از آن در اخرین شماره مجله eLife منتشر شده و قابل مشاهده است.

منبع: سیناپرس

دکمه بازگشت به بالا