علم و تکنولوژی

نمایان شدن یک رد پای ۱۱۳ میلیون ساله!

پس از خشک شدن رودخانه ای در تگزاس، ردپای دایناسور 113 میلیون ساله پیدا شد.

به گفته کارشناسان، گل موجود در این ساحل به دلیل رسوبات کربنات کلسیم از پوست سخت پوستان، قوام کاملی برای حفظ این ردپاها ایجاد کرده است.

کارشناسان در پارک ایالتی دره دایناسور در تگزاس ردپاهایی را که تصور می‌شود عمدتاً مربوط به دایناسور 7 تنی آکروکانتوسوروس با ارتفاع 4.5 متر است، پیدا کردند.

مقامات می گویند که گونه “Sauroposeidon” (Sauroposeidon) با ارتفاع حدود 18 متر و وزن حدود 44 تن ممکن است صاحب برخی از این ردپاها باشد.

عکسی که توسط مسئولان پارک در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است، نشانه‌هایی را نشان می‌دهد که پای تازه کشف شده شیار عمیقی در رودخانه گل و لای بود.

رد پای ۱۱۳ میلیون ساله به دلیل خشکسالی!

به گفته وب سایت پارک ایالتی، بسیاری از ردپاها الگوی سه ضلعی را نشان نمی دهند که منحصر به فرد بودن آن به این دلیل است که در گلی مدفون شده است که در اعماق جایی که پاها مدفون هستند جریان دارد.

خزندگان شامل گونه‌هایی از دایناسورهای گیاه‌خوار مانند Dotychre و Brontosaurus با پاهای بزرگ و فیل مانند هستند، در حالی که بندپایان مانند T-rexes دارای پاهای پنجه‌دار و سه پا هستند. هر دو گونه از آخرین دایناسورهایی بودند که در نهایت توسط یک سیارک غول پیکر که 66 میلیون سال پیش با زمین برخورد کرد، از بین رفتند.

رد پای ۱۱۳ میلیون ساله به دلیل خشکسالی!

به گفته وب سایت این پارک، پس از خشکسالی سال 2022، ردپای دایناسورهای غول پیکر که معمولاً در آب و گل غوطه ور هستند، به رودخانه پالکسی در پارک ایالتی دره دایناسور سرازیر شدند.

اعتقاد بر این است که ردپاهای کشف شده در پارک مربوط به اواسط دوره کرتاسه است، زمانی که منطقه دالاس در تگزاس در ساحل قرار داشت.

بر اساس گزارش ها، از هفته گذشته، بیش از 60 درصد از ایالت تگزاس یکی از بدترین خشکسالی ها را تجربه کرده است. این ایالت همچنین موج گرمای شدیدی را تجربه کرد که میلیون ها نفر را تحت هشدار گرما قرار داد.

5858

دکمه بازگشت به بالا