علم و تکنولوژی

نمونه مایع نخاعی بیماری آلزایمر را پیش بینی می‌کند

به گزارش شفاف، این آزمایش اولین ابزار تشخیصی آلزایمر آزمایشگاهی است که در ایالات متحده برای اندازه گیری سطح پروتئین آمیلوئید در مایع نخاعی تایید شده است.

پزشکان و بیماران اکنون ابزار بسیار محدودی برای تشخیص بیماری آلزایمر دارند. علاوه بر تست‌های شناختی و روان‌شناختی، تنها راه تشخیص بیماری آلزایمر، اسکن توموگرافی پوزیترون گسیل پوزیترون (PET) است. این اسکن ها می توانند سطح آمیلوئید و پروتئین های مضر در مغز را اندازه گیری کنند، اما گران هستند و برای بسیاری از بیماران در دسترس نیستند.

این ابزار جدید که تست Lumipulse نام دارد، می تواند به طور موثری تجمع پروتئین آمیلوئید در مغز را با شناسایی دو پروتئین آمیلوئید خاص در مایع مغزی نخاعی تشخیص دهد.

یک کارآزمایی بالینی Lumipulse بر روی اسکن PET نشان داد که در انتخاب بیماران مبتلا به تجمع آمیلوئید در مغز 97 درصد دقت دارد.

ویلیام هو، محققی که روی توسعه این بیماری کار می کند، گفت: «توسعه آزمایش دقیق برای AD (بیماری آلزایمر) با استفاده از نشانگرهای زیستی در CSF یا سایر مایعات بدن، پیش نیازی برای پیشرفت واقعی در برابر بیماری های مخوف است. اهمیت تشخیص زودهنگام در بیماری آلزایمر به طور گسترده پذیرفته شده است. اما تاکنون هیچ آزمایش نشانگر زیستی برای پزشکان و بیماران تایید نشده است.

تست Lumipulse مطمئنا یک تست ساده نیست. جمع آوری نمونه مایع نخاعی کار آسانی نیست. با این حال، آزمایش‌های جدید اندازه‌گیری آمیلوئید را برای بیماران در سراسر کشور قابل دسترس‌تر می‌کند.

بیانیه FDA نشان می دهد که این آزمایش فقط برای بزرگسالان بالای 55 سال است که توسط پزشک برای بیماری آلزایمر ارزیابی می شوند. این آزمایش به عنوان یک ابزار تشخیصی یا تشخیصی استفاده نمی شود، اما می تواند به پزشکان در تشخیص زودهنگام بیماری آلزایمر در بیماران مبتلا به مشکلات عصبی کمک کند.

مدیر و رژیم غذایی گفت: وجود تست های تشخیصی در یک آزمایشگاه بالقوه که می تواند نیاز به اسکن PET زمان بر و پرهزینه را برطرف کند، خبر خوبی برای افراد و خانواده هایی است که نگران احتمال ابتلا به بیماری آلزایمر هستند. تجویز دارو.

با آزمایش Lumipulse، گزینه‌های جدیدی وجود دارد که معمولاً می‌توانند در یک روز تکمیل شوند و به پزشکان اجازه می‌دهند تا اطلاعات مشابهی در مورد وضعیت آمیلوئید مغز، بدون خطر تشعشع، ارائه دهند تا تشخیص دهند که آیا اختلال شناختی بیمار به دلیل آلزایمر است یا خیر. . بیماری.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا