علم و تکنولوژی

نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از قانون شفافیت مسنثنی شدند؟

روز گذشته سخنگوی کمیسیون مجلس از بازنگری دو ماده از طرح شفافیت سه دستگاه در این کمیسیون خبر داد و به بازنگری در طرح شفافیت قوا، سازمان ها و نهادهای سه گانه در کمیسیون اشاره کرد. ماده 1-5 (1) طرح فوق الذکر ارجاع به کمیته، جلسه با حضور کارکنان دستگاه اداری و کارشناسان مرکز تحقیقات تشکیل شد و این دو نکته با اصلاحیه به تصویب رسید.
در همین حال، محمدتقی نقدلی، یکی دیگر از نمایندگان مجلس گفت: این طرح همچنان در حال بررسی و پیشنهاد از سوی نمایندگان است و مجلس هنوز این طرح را تصویب نکرده است.

ناک دالی

بیشتر بخوانید:

به گفته روح الله، تناسب اصلاحات در مورد این دو اشاره به طرح شفافیت قوای سه گانه در مجلس و کمیسیون های داخلی صدق می کند. بر اساس مصوبه کمیسیون مواد 1-4 ماده (1) با الحاق تفاهم نامه ای به تفاهم نامه موافقت شد که در نتیجه شورای امنیت ملی و شوراهای استان و شهرستان منحل شدند. همچنین تبصره های ذیل بندهای 1 تا 5 این ماده به گونه ای اصلاح شده است که نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و موضوعات سازماندهی شده توسط سازمان انرژی اتمی از شمول مقررات این قانون مستثنی هستند.

نقدعلی بر خلاف این دیدگاه معتقد است که تنها استثنای مسائل امنیتی این سازمان ها همه داده های آنها نیست. مصاحبه های محمدعلی نقدعلی، نماینده خمینی و عضو کمیته کشاورزی، آب و منابع طبیعی را بخوانید.

.همانطور که در شورای ملی معرفی شد، برنامه های شفافیت سه کشور تغییر و اجرا شده است، تصاویر کدام نهادها و سازمان ها مستثنی یا لغو این طرح هستند؟ جزئیات این طرح را توضیح دهید.
هنوز حل نشده و این طرح در مجلس در حال بررسی است. و طبق دستور نماینده بی وقفه تغییر می کند. اگرچه موضوعات مشترک همه نهادها و سازمان ها را در بر می گیرد، اما پیشنهادات اصلی نمایندگان نمونه های مشخصی را برای این نهادها ارائه می کند. یعنی پیشنهادهای ارائه شده اغلب توسط برخی نهادها نهادینه یا تصویب می شود، اما در صورتی که نهاد از این شفافیت مستثنی باشد نه.

در برخی موارد استثنا بیان مبهم اطلاعات نظامی است. نمایندگان همچنین پیشنهاد کردند برخی از نهادهای نظامی را مخفی نگه دارند. از زمان معرفی چندین بار این تبصره برای چکش و نظرات نمایندگان به کمیته ارسال شده است تا محدوده محرمانگی در همان چارچوب مسائل امنیتی قرار گیرد و افراط در آن چارچوب های امنیتی تحت عنوان شفافیت. .

یعنی نیروهای مسلح، وزارت اطلاعات و سازمان انرژی اتمی از مفاد این قانون مستثنی نیستند؟
این سازمان ها عموماً از این قاعده مستثنی نیستند و در محدوده خاصی از طرد هستند. گاهی اوقات نمایندگان پیشنهاد می‌کردند که محدوده معافیت این سازمان‌ها فقط در حوزه مسائل امنیتی باشد و نه استثنائات ناامنی و محرمانگی. پیشنهادات نمایندگان گاهی اوقات با نظراتی به کمیته ارسال می شود تا پس از جمع بندی به مجلس نمایندگان ارائه شود.

با این تفاسیر نمی توان طرح اصلاحی و معافیت شفافیت قوای سه گانه داشت، مصوب مجلس، درست است؟
بله، تاکنون هیچ طرح و اصلاحی تصویب نشده و اتفاقی نیفتاده است.

کار این طرح شفافیت چه زمانی برنامه ریزی و بررسی می شود و در دستور کار صحن علنی قرار می گیرد؟
فوری! این طرح شفافیت در دست بررسی و در دستور کار قرار دارد. در این مواقع پس از ارجاع به کمیته ظرف یکی دو روز وارد صحن علنی می شود و روال خود را طی می کند و در نهایت برنامه مشخص می شود.

آیا راه حل یا پیشنهادی غیر از استثنائات برخی سازمان ها وجود دارد؟
خیر، پیشنهاد دیگری وجود نداشت و در نهایت قرار شد این کمیته تا یک ماه آینده اصلاحات و پیشنهادات تکمیلی نمایندگان را جمع آوری و طرح نهایی خود را مجددا به کمیته ارائه کند.

21217

دکمه بازگشت به بالا