علم و تکنولوژی

هدف‌گیری ۳ بیماری جدید توسط واکسن “مُدرنا”

آموزش

شفاف و ارجاع شده توسط نیواطلسModernna Biotechnology بر اساس واکسن mRNA بسیار موفق کووید-19، سه هدف توسعه جدید را برای این روش تولید واکسن اعلام کرده است.

این شرکت در حال حاضر بر روی واکسن های خود علیه ویروس هرپس سیمپلکس، ویروس واریسلا زوستر و واکسن جدید سرطان تمرکز کرده است.

در اوایل دهه 2020، زمانی که یک کروناویروس جدید به نام SARS-CoV-2 به سرعت در سراسر جهان گسترش یافت و باعث یک اپیدمی جهانی شد، محققان شروع به ساخت واکسن mRNA کردند. خوشبختانه، دهه‌ها کار راه را برای این فناوری جدید هموار کرد و تا پایان آن سال، واکسن mRNA کووید-۱۹ بسیار ایمن و مؤثر بود.

تسریع تولید واکسن‌های mRNA و تزریق آن به میلیون‌ها واکسن، راه را برای روش‌های تحقیقاتی جدید هموار کرده است. بنابراین، در حالی که واضح است که این فناوری می تواند یک واکسن ایمن و مؤثر برای ویروس کووید-19 ایجاد کند، چگونه می توان آن را انجام داد؟

مدرنا یک شرکت بیوتکنولوژی است که در فناوری mRNA پیشگام است و اخیراً سه هدف توسعه جدید را اعلام کرده است. سه هدف واکسن mRNA با تمرکز اخیر این شرکت بر HIV، آنفولانزا، سیتومگالوویروس (CMV) و ویروس اپشتین بار (EBV) مطابقت دارد.

بزرگترین هدف واکسن mRNA، ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) است که دارای دو سویه است: HSV-1 که دهان را آلوده می کند و باعث سرماخوردگی می شود و HSV-2، شایع ترین منبع. تبخال تناسلی است.

واکسن مدرن mRNA ویروس HSV-2 را هدف قرار می دهد و این شرکت می گوید انتظار دارد مصونیت آن در برابر آسم تناسلی محافظتی در برابر HSV-1 ایجاد کند. هر دو ویروس هرپس مسری هستند، به این معنی که عفونت آنها معمولاً مزمن است و ویروس تا آخر عمر در فرد باقی می ماند.

اکنون تصور می شود که HSV-1 بیش از نیمی از جمعیت جهان را مبتلا می کند، در حالی که HSV-2 شایع ترین بیماری مقاربتی در جهان است که حدود 10 درصد از جمعیت جهان را تحت تاثیر قرار می دهد. برخی از محققان همچنین پیشنهاد کرده اند که این ویروس ممکن است در بیماری های عصبی مانند آلزایمر نقش داشته باشد.

دومین هدفی که مدرنا اعلام می کند ویروس واریسلا زوستر (VSV) است. این ویروس است که باعث سیاه سرفه می شود و همچنین یک ویروس نهفته است که می تواند سال ها پس از عفونت اولیه باقی بماند. هنگامی که VSV دوباره فعال می شود، باعث ایجاد بیماری به نام زونا می شود.

مودرینا پس از اینکه ماه گذشته فایزر اعلام کرد که این شرکت همچنان به دنبال ساخت واکسن mRNA برای بیماری های رایج است، هدف زونا قرار گرفت.

هدف نهایی مدرنا واکسنی است که دو آنتی ژن بیان شده توسط سلول های سرطانی خاص را مورد هدف قرار می دهد. واکسن بر روی دو آنتی ژن متمرکز است: “ایندول آمین 2،3-دیاکسیژناز” (IDO) و “مرگ برنامه ریزی شده لیگاند 1” (PD-L1).

هر دو مولکول نقش مهمی در رشد سلول های تومور دارند. هدف از تزریق mRNA برای سرطان آموزش سلول های ایمنی بدن برای تشخیص سلول های توموری سازنده این آنتی ژن های خاص است.

واکسن mRNA ابتدا برای سرطان پوست پیشرفته یا متاستاتیک و نوعی سرطان ریه به نام «سرطان ریه» آزمایش شد.

استفان بانسل، مدیرعامل مدرنا، گفت: “ما متعهد به مبارزه با ویروسی هستیم که بیماری مادام العمر را که با برنامه واکسن mRNA خود ایجاد خواهیم کرد، مبارزه می کنیم.”

او گفت: “با واکسن جدید سرطان ما، امیدواریم ببینیم که آیا می توانیم سلول های T PD-L1 و IDO1 را از طریق واکسیناسیون فعال کنیم.” تیم تحقیقاتی ما روی گزینه‌های mRNA مورد نظر ما کار می‌کند و به زودی اطلاعات بیشتری را به اشتراک می‌گذارد.

دکمه بازگشت به بالا