علم و تکنولوژی

هر مبتلا به BA۵ تا ۱۸ نفر را آلوده می‌کند/ شناسایی زیرشاخه جدید از سویه BA۲

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آلودگی بالای دو زیرسویه قبلی آمیکرون، همزمان از شناسایی زیرسویه دیگری از سویه BA2 آمیکرون خبر داد و گفت: جدیدترین آن. شاخه BA.2.75 است که به نظر می رسد BA.2.75 عفونی تر از زیرشاخه BA5 است و میزان فرار بیشتر است.

دکتر علیرضا ناجی در گفت وگو با تکنونامه. وی با اشاره به اینکه: در حال حاضر 5 زیرشاخه آمیکرون شناسایی شده است، گفت: در 1 یا 2 ماه گذشته بیش از 55 درصد مواردی که در دنیا پایش ژنتیکی شده اند از زیرشاخه های BA4 و BA5 هستند. این زیرسویه ها بسیار قابل انتقال هستند، بنابراین اگر ضریب انتقال (هر فرد آلوده به ویروس امکان سرایت بیماری به چند نفر را داشته باشد) در سویه ووهان 3، برای دلتا 5، برای آمیکرون BA2 13 و. برای BA4 و BA5 18 است. 6. این به این معنی است که هر فرد مبتلا می تواند حدود 18 نفر را مبتلا کند.

وی با تمرکز بر مصونیت بالای BA4 و BA5 از سیستم ایمنی بدن گفت: طبق پیش بینی مشخص است. حتی کسانی که زودتر به آمیکرون آلوده شده اند، پس از 4 تا 6 هفته بهبودی، 16 درصد احتمال ابتلا به BA4 و BA5 را دارند.

آقای ناجی همچنین تاکید کرد که با وجود این مشکل، البته مطالعات بر این نکته تاکید دارند که حتی اگر واکسن ضد سویه جدید نباشد، واکسیناسیون همچنان موثر است و تا 70 درصد از ابتلا به بیماری های جدی، بستری شدن در آی سی یو و مرگ جلوگیری می کند. مطالعات دیگر نشان داده است افرادی که دارای زیرسویه های BA1 و BA2 هستند تا 8 برابر خطر ابتلا به BA4 و BA5 را در صورت عدم واکسینه شدن دارند، اما این خطر برای کسانی که واکسن را دریافت کرده اند 3 برابر بیشتر است.

وی با اشاره به اینکه واکسن ها توانایی کاهش شیوع این ویروس را در جامعه دارند، گفت: از مرگ و میر و بیماری های سخت جلوگیری می کند.

ناجی با بیان اینکه زیرسویه های آمیکرون هنوز هم می توانند زیرسویه داشته باشند، گفت: زیرسویه های BA2 یکی از مواردی است که زیرشاخه های زیادی دارد که جدیدترین شاخه آن BA.2.75 است که حدود دو ماه پیش از هند و هم اکنون بیش از 14 کشور دنیا شناسایی شده است. این زیر رشته را تعریف کرد. به نظر می رسد که BA.2.75 نسبت به زیرشاخه BA5 عفونی تر بوده و میزان فرار آن بیشتر است.

او ادامه داد: تا زمانی که شیوع ویروس در جامعه ادامه داشته باشد و کشورها سیاست واکسیناسیون یکسانی نداشته باشند و برخی کشورها همچنان در واکسیناسیون ضعیف هستند، باید منتظر اپیدمی باشیم. در این شرایط لازم است واکسن به روز شود تا با زیرگونه های جدید که در دستور کار کشور ها قرار دارد، هماهنگ شود. اما این به معنای عدم استفاده از واکسن موجود نیست و باید از قابلیت های فعلی استفاده کنیم. جدای از این موارد، رعایت بهداشت در سطح جامعه از جمله استفاده از ماسک، رعایت فاصله فیزیکی و غیره بسیار مهم است. این به این دلیل است که توجه به این نکات در جامعه بسیار کم است و می بینیم که حتی بسیاری از برنامه های تلویزیونی بدون استفاده از ماسک ضبط می شود.

رئیس مرکز تحقیقات ویروس شناسی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی با اشاره به آغاز موج هفتم ویروس کرونا گفت: این موج از حدود 20 روز پیش شروع شد، اما اینکه چه زمانی به اوج موج برسیم بستگی دارد ما انجام می دهیم. برای مبارزه با ویروس و حتی اگر مشکلی برای تهیه واکسن نداشته باشیم، چقدر مردم را تشویق به واکسینه شدن می کند. همچنین باید مردم را تشویق به واکسیناسیون، استفاده از ماسک و ممنوعیت تجمع و مهمانی کرد.

وی در این خصوص افزود: مدت زیادی از واکسیناسیون اول و دوم کرونا می گذرد و علیرغم همه تاکیدات، استقبال از واکسن هشدار دهنده کم است و فقط در این شرایط است. وقتی دوباره اخطار می آید، برخی فکر می کنند واکسینه شوند. در حالی که واکسیناسیون باید در گذشته در حالت آرام انجام شود. نسبت واکسن تقویتی و هشدار دوز بسیار مهم است و کمبودی که در این زمینه داریم باید برطرف شود.

وی افزود: امیدوارم وضعیت مرگ و میر 3 رقمی ناشی از کرونا را در کشور تجربه نکنیم، اما در صورت افزایش تعداد مبتلایان، این مشکل دور از ذهن نخواهد بود.

آقای ناجی در مورد دوران قرنطینه در سویه جدید آمیکرون تاکید کرد: دوره قرنطینه در صورت آلودگی آمیکرون نسل جدید از نظر اقتصادی نسبت به دوره قبل تفاوتی ندارد. زیرا زمانی که تعداد افراد مبتلا زیاد باشد، امکان ماندن طولانی مدت برای همه وجود ندارد، اما دوره علمی قرنطینه بین 7 تا 10 روز است.

وی همچنین گفت: علامت اصلی آمیکرون گلودرد است، البته به این معنا نیست که بیمار علائم دیگری مانند تب و بدن درد ندارد، اما گلودرد شایع ترین علامت در بین بیماران است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا