علم و تکنولوژی

هزینه‌های درمان اعتیاد در کشور/ میزان گرایش به اعتیاد در نوجوانان

رئیس مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های وزارت بهداشت گفت: اطلاعات در مورد شیوع سو abuse مصرف مواد در کودکان و نوجوانان محدود است. با این حال ، در مطالعه ای که توسط اداره مبارزه با مواد مخدر انجام شد ، میزان اعتیاد به مواد مخدر در بین دانش آموزان 13 تا 17 ساله یک درصد برآورد شد.

دکتر مهدی شادنوش در گفت وگو با تکنونامه وی در مورد وضعیت مراکز ترک اعتیاد در کشور گفت: مراکز ترک اعتیاد و به عبارت دیگر پناهگاه های درمان سو abuse مصرف مواد به دو گروه زورگویی و اغوای تقسیم می شوند. پناهگاه ضروری مرکزی است که برای اجرای ماده 16 قانون مبارزه با مواد مخدر و اعتیاد تاسیس شده است. تعداد چنین مراکزی در کشور محدود است و همه در دست نهادهای دولتی است. در همان زمان ، یک پناهگاه اختصاصی برای درمان سو substance مصرف مواد مطابق با اجرای ماده 15 قانون مبارزه با مواد مخدر ایجاد شده است و هدف آن مصرف کنندگان مواد مخدر است که به دنبال درمان اعتیاد به مواد مخدر هستند. این مراکز زیر مجموعه آژانس بهزیستی هستند.

چگونه افراد HIV یا هپاتیت را شناسایی و درمان کنیم

وی در مورد چگونگی شناسایی افراد مبتلا به اچ آی وی یا هپاتیت ، در مرکز توانبخشی دارو گفت: بیماری ها به آنها منتقل می شود و به مراکز درمانی تخصصی مرتبط با این بیماری ها ارجاع می شوند. بیماران مبتلا به هپاتیت B یا HIV که تحت درمان اختلالات سو abuse مصرف مواد در پناهگاه ها هستند ، می توانند با آموزش و مراقبت های بهداشتی برای HIV یا هپاتیت نیز درمان شوند و مجبور نیستند خود را از سایر بیماران متمایز کنند.

هزینه درمان دارویی در کشور

شادنوش در مورد هزینه درمان اعتیاد به مواد مخدر در کشور اظهار داشت: هزینه درمان پزشکی برای اختلالات دادرسی هر ساله و همچنین سایر هزینه های بخش بهداشت ، در نرخ های مالیاتی خاص و جداگانه برای اشکال دولتی ، خصوصی و خیریه. “غیرمعمول بودن استفاده از اطلاعیه و این موارد باید از این تعرفه ها پیروی کنند. البته لازم به ذکر است که این خدمات برای اولین بار در دولت به مدت دوازده سال تحت پوشش بیمه هستند و دولت به خدمات درمانی ترکیبات درمانی را در خوشبختانه ، در سال 1399 ، معاون وزیر بهداشت و با کمک آژانس مسئول امور دیگر برای حل مشکلات نحوه دریافت بیمه حمایت از بیماران ، پیگیری کرده است و امیدواریم که در 1400 بیمار که نیاز به کمک دارند ، می توانند با خدمات ارزان تری به درمان اعتیاد بپردازند.

وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در کشور

توصیه می شود به جای متادون از سایر روش های درمانی دارویی استفاده شود

مدیر مراکز کنترل و پیشگیری از بیماری های وزارت بهداشت اظهار داشت: تمام داروهای مهم مورد استفاده در درمان سو abuse مصرف مواد به صورت محلی ساخته می شود و هیچ کمبودی در این زمینه در کشور وجود ندارد. وی گفت: متادون اصلی ترین و پرمصرف ترین دارو است. این بیماران بسیار کم هزینه هستند و درمان متادون نیز بیمه است. البته همین قیمت پایین باعث شده تا مشکلات دیگری را نیز ببینیم. به همین دلیل ، متولیان درمان اعتیاد در کشور توافق می کنند که باید درمان های غیر دارویی و متادونی مانند استفاده از بوپرنورفین را ترویج و ترویج کنند. البته این دارو از متادون گرانتر است و معاون وزیر بهداشت و سازمان غذا و دارو با همکاری دفتر پیشگیری و کنترل دارو به دنبال راه هایی برای کاهش قیمت این دارو هستند. خوشبختانه شرکتهای شناخته شده ای در کشور وجود دارند که می توانند جدیدترین داروهای مورد استفاده در درمان اختلالات دادرسی را در کشور تولید کنند.

بزرگترین مشکل و چالش درمان دارویی در کشور

شادنوش گفت: امروز ، درمان سو abuse مصرف مواد در کشور ما بهتر از هر زمان دیگری است. سیاست های کلی ، مقامات بالاتر ، مراجع و مراکز بهداشتی روشن است. کمبود پزشک ، متخصص و متخصص وجود ندارد. داروی مورد نیاز به مقدار لازم در داخل تولید و تولید می شود. آیین های درمانی شناخته شده و در دسترس هستند. اما برخی از مهمترین موارد در این زمینه عدم تطابق پرسنل مسئول و بازرسی ناکافی از ارائه دهندگان است که امیدواریم در سالهای آینده به آنها پرداخته شود.

جراحات دیفتری برای شناسایی و درمان معتادان

وی گفت: متأسفانه معتادان متجاهر و افراد بی سرپرست به دلیل مشکلات سلامتی کم و احتمال همزیستی بیشتر (دو بیماری همزمان) با بیماری هایی مانند اچ آی وی ، بسیاری از بیماری ها ، به ویژه بیماری های مسری ، ایمنی کمی دارند. در برنامه هایی که برای جمع آوری داروها پس از حمله قلبی طراحی شده است ، بیماران برای اولین بار با حمله قلبی غربال می شوند و در صورت مشکوک بودن ، جدا شده و از سایر بیماران جدا می شوند یا تحت درمان قرار می گیرند. با این حال امیدواریم که این افراد در صورت لزوم واکسینه شوند تا در صورت بازگشت به جامعه در معرض خطر کمتری برای ابتلا به بیماری قلبی برای خود و دیگران باشند.

وضعیت اعتیاد به مواد مخدر در نوجوانان و کودکان معتاد به اعتیاد

شادنوش با پروتکل وزارت بهداشت در مورد درمان و رها کردن کودکان زیر 18 سال یا کودکان مبتلا به ناهنجاری مادرزادی صحبت کرد: افراد زیر 18 سال درگیر اعتیاد به مواد مخدر ، سه زیر گروه تا چهار سال و 12 نفر به دو گروه تقسیم شدند چهار گروه 12 تا 18 ساله. اگرچه مدیریت پزشکی اختلالات سو abuse مصرف مواد در کودکان و نوجوانان آسان است ، اما به دلیل نیاز به مداخلات پزشکی و سازگاری در سطح خانواده و نیاز به هماهنگی و نیازهای درمانی در نیازها و خدمات مختلف ، درمان جامع این گروه با چالش های جدی روبرو است.

یک درصد کودکان بین 13 تا 17 سال بر اساس تحصیلات معتاد هستند

وی افزود: نوزادان متولد شده از مادران با اختلالات سو abuse مصرف مواد نیز ممکن است علائم ترک داشته باشند و باید 3 تا 5 روز پس از تولد در بیمارستان کنترل شوند و در صورت لزوم داروهای ضد افسردگی به آنها داده شود. با این حال ، باید توجه داشت که داده ها در مورد میزان سو abuse مصرف مواد در کودکان و نوجوانان محدود است. در تحقیقی که توسط اداره مبارزه با مواد مخدر انجام شد ، میزان اعتیاد به مواد مخدر در بین دانش آموزان 13 تا 17 ساله حدود یک درصد بود. اطلاعات مربوط به کودکان متولد شده از زنان باردار معتاد به مواد مخدر محدود است. در تحقیقی در تهران ، این میزان 0.5٪ برآورد شد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا