عمومی

هشدار به تخطی گران از قانون در بازار اجاره مسکن

در گفتگو با آنا تأکید شد؛

املاک

عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک گفت: در بازار مسکن سایر مشاغل افرادی که از قانون تخطی می‌کنند، وجود دارد. چنانچه مردم با مشکلی در زمینه دریافت تعرفه مشاوران املاک بیشتر از نرخ مصوب مواجه شدند می‌توانند مراتب را به اتحادیه ذی ربط ارجاع دهند.

سعید لطفی عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری علم و فناوری آنا با اعلام این مطلب اظهار کرد: در بازار مسکن سایر مشاغل افرادی که از قانون تخطی می‌کنند، وجود دارد. چنانچه مردم با مشکلی در زمینه دریافت تعرفه مشاوران املاک بیشتر از نرخ مصوب مواجه شدند می‌توانند مراتب را به اتحادیه ذی ربط ارجاع دهند.

بازار گران اجاره مسکن

لطفی در پاسخ به این سوال که با توجه به فصل جابجایی ها وضعیت قیمت اجاره دربازار به چه سمتی خواهد رفت، گفت: میزان افزایش اجاره بها نسبت به سال قبل هنوز در بازار مشخص نشده است، زیرا پیک تقاضا برای رهن و اجاره از تیر ماه شروع می‌شود. با توجه به شروع نشدن پیک تقاضا در بازار رهن واجاره نمی‌توانیم رقم دقیقی درباره میزان افزایش قیمت در بازاراجاره اعلام کنیم.

وی افزود: بدون تردید افزایش نرخ در بازار رهن و اجاره خواهیم داشت، زیرا نرخ اجاره تابعی از شاخص تورم و توازن میان عرضه و تقاضای بازار است.

عدم توازن میان عرضه و تقاضا در بازار مسکن

عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک ادامه داد: متاسفانه در بازار مسکن شاهد عدم توازن میان عرضه و تقاضا هستیم، زیرا ساخت وساز واحد‌های مسکونی به تعداد کافی صورت نمی‌گیرد بنابراین طبیعی است که قیمت مسکن گران شده و به تبع آن نرخ اجاره بها نیز رشد قابل توجهی داشته باشد.

این مسئول صنفی در واکنش به این سوال که چرا عده‌ای از مشاوران املاک حق الزحمه‌ای برخلاف تعرفه مصوب دریافت می‌کنند، تصریح کرد: در این حرفه نیز مانند سایر مشاغل افرادی که از قانون تخطی می‌کنند، وجود دارد. چنانچه مردم با مشکلی در زمینه دریافت تعرفه مشاوران املاک بیشتر از نرخ مصوب مواجه شدند می‌توانند مراتب را به اتحادیه ذی ربط ارجاع دهند.

لطفی خاطرنشان کرد: برخی تخلفاتی که در بنگاه‌ها صورت می‌گیرد ناشی از کاهش تعرفه این صنف و افزایش سالیانه مالیات، عوارض و. است.

عضو هیات مدیره اتحادیه مشاوران املاک در پاسخ به این سوال که آیا طرح ثبت قرارداد‌ها به صورت رایگان در سامانه به نفع مردم خواهد بود یا خیر؟ اظهار کرد: این طرح می‌تواند زمینه کلاهبرداری و تخلفات مالی را افزایش دهد.

دکمه بازگشت به بالا