علم و تکنولوژی

همه چیز درباره ذخیره‌سازی یک “زباله بیولوژیک” که زندگی می‌بخشد

ضایعات بیولوژیکی حیات بخش یا خون بند ناف؛ این مواد بدون هیچ استفاده ای دور ریخته می شد، اما اکنون سال هاست که علم ثابت کرده است که نگهداری آن می تواند زندگی بسیاری از بیماران مبتلا به انواع بیماری های جدی باشد.

به گزارش تکنونامه، خون بند ناف ضایعات بیولوژیکی و خونی است که پس از تولد نوزاد در بند ناف و بند ناف باقی می ماند. پس از تولد نوزاد، پزشک بند ناف نوزاد را بریده و نوزاد را از مادر جدا می کند. سپس با انجام اقدامات لازم در هنگام عقیم سازی و بلافاصله می توان با استفاده از کیسه مخصوص خون بند ناف را جمع آوری کرد. این فرآیند در مدت زمان کوتاه پنج تا هفت دقیقه ای انجام می شود و برای مادر و کودک بدون درد است.

لازم به ذکر است که پروفسور Elaine Gluckman در سال 1988 با موفقیت خون بند ناف را به یک کودک پنج ساله مبتلا به کم خونی پیوند زد و کارایی سلول های بنیادی بند ناف را نشان داد. او تحول بزرگی در زمینه پیوند ایجاد کرد. زیرا تا سال 1988 بند ناف و بند ناف نوزاد زباله بیولوژیکی محسوب می شد و پس از تولد از بین می رفت اما پس از اینکه مشخص شد سلول های بنیادی بند ناف خون و مصونیت دارند اولین بند ناف بود. بانک های خون در دنیا ایجاد شده است. در حال حاضر راه اندازی و پایداری بانک خون بند ناف امکان نگهداری ایمن و استاندارد و دسترسی سریع به خون بند ناف را به عنوان یکی از منابع ارزشمند سلول های بنیادی خونساز در نقاط مختلف جهان فراهم می کند.

بر اساس این خبر، در حال حاضر بیش از 5 میلیون نمونه خون بند ناف در بانک های دولتی و خصوصی در سراسر جهان جمع آوری شده است و تا کنون در سراسر جهان بیش از 40 هزار نوع انتقال خون بند ناف برای درمان بیماری ها انجام شده است. جدی و جدی نیست . باید بدانیم که یکی از مزایای بارز خون بند ناف دسترسی آسان و امکان پیوند به موقع در بیمارانی است که نیاز به جراحی اورژانسی دارند. از آنجایی که دوره جستجو برای یافتن اهداکننده‌ای که از بستگان مناسب برای بیمار نیست و انجام آزمایش‌های تاییدیه، آماده‌سازی اهداکننده و ارائه محصول سلولی برای تزریق به بیمار، ظرف دو هفته قابل انجام است. زیرا فرآورده های حاوی سلول های خون بند ناف آماده و در بانک خون بند ناف منجمد می شوند.

همچنین یکی از ویژگی های بیولوژیکی بارز نمونه های خون بند ناف، قابلیت نگهداری و نگهداری نمونه ها برای مدت طولانی است. بنابراین خون گردنبند را می توان حدود 25 سال نگهداری کرد. از سوی دیگر، به دلیل ماهیت سیستم ایمنی خون بند ناف، خطر واکنش ضد میزبان حداقل است و بنابراین می توان از خون بند ناف با درجاتی از سازگاری بافتی استفاده کرد.

از خون بند ناف برای چه بیماری استفاده می شود؟

از آنجایی که خون بند ناف حاوی سلول‌های بنیادی خون‌ساز است، می‌توان از آن در درمان بیماری‌های بدخیم سیستم خون‌ساز و برخی دیگر از بیماری‌های سیستم خون‌ساز و همچنین بیمارانی که از انواع بدخیمی‌ها رنج می‌برند، استفاده کرد. بهبود مغز استخوان پس از شیمی درمانی و پرتودرمانی.

وضعیت نگهداری خون بند ناف در ایران

به گفته مسئولان سازمان انتقال خون ایران، در کشور ما مطابق با اجرای اصل 2 قانون اساسی سازمان انتقال خون، خون ایران به تولید فرآورده های خونی مختلف از جمله پلاسما، فراورده های سلولی و غیره مربوط می شود. موفقیت سازمان در جذب و حفظ مشارکت را در نظر بگیرید اهدای فرآورده های خونی سالم، ماموریت تاسیس و تاسیس بانک خون خط خون عمومی در سال 1386 به سازمان انتقال خون ایران سپرده شد. به این ترتیب بانک خون بند ناف و سلول های بنیادی سازمان انتقال خون ایران به طور رسمی فعالیت خود را آغاز کرد و در تیرماه 1388 هدف اصلی این بانک «تامین، فرآوری و نگهداری سلول های بنیادی خون ساز برای بیمارانی که نیاز به پیوند سلول های بنیادی خونساز دارند.

به گفته سازمان اهدای خون، از بدو تاسیس بانک خون بند ناف تاکنون حدود 20 هزار واحد جمع آوری شده است که از این تعداد 4200 واحد خون بند ناف با بهترین کیفیت فرآوری و نگهداری شده است. بانک. همچنین 27 واحد از انبارها منتقل شد که همگی برای کودکان بیمار استفاده می شد.

شایان ذکر است بانک خون بند ناف این سازمان تنها بانک خون بند ناف در کشور است که با رضایت اهداکنندگان خون بند ناف یعنی زنان باردار سالم اقدام به جمع آوری و نگهداری آن ها می کند. و انجماد انجام داد. از این میان بسیاری از بیمارستان‌های تهران به دلیل تعداد روزهای زایمان به عنوان مراکز جمع‌آوری خون بند ناف انتخاب شده‌اند و از اهداکنندگان خون بند ناف نیز خون بند ناف نوزادان به صورت روزانه جمع‌آوری می‌شود. آژانس انتقال خون، در حال پردازش. بر این اساس روزانه واحدهای خون بند ناف از بیمارستان های همکار جمع آوری و به اتاق انتقال داده می شود و مراحل آزمایش در ستاد سازمان انجام می شود و نمونه هایی با استانداردهای لازم انتخاب شده و نمونه هایی با کیفیت مطلوب انتخاب و وارد مرحله پردازش می شوند. ، و پس از پردازش. فرآیند پخت و انجماد تدریجی آنها در دمای فوق العاده سرد نگهداری می شود.

لازم به ذکر است از آنجایی که بانک خون یک سازمان اهدای خون مردمی است، هیچ هزینه ای برای اهداکننده و گیرنده، یعنی بیمار کاندید پیوند وجود ندارد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا