علم و تکنولوژی

هنوز از پیک آنفلوآنزا عبور نکرده‌ایم/علائم خطر «پنوموکوک» در کودکان

رئیس مرکز طبی کودکان با اشاره به همه گیر شدن آنفولانزا و میکروب در کودکان گفت: هنوز اوج آنفولانزا را پشت سر نگذاشته ایم. ضمن اینکه در آستانه زمستان و زمستان هستیم و ممکن است در زمستان دوباره اوج آنفولانزا را داشته باشیم.

دکتر رضا شروین بدو در گفت وگو با تکنونامه وی با اشاره به وضعیت شیوع آنفولانزا، کرونا و عفونت میکروبی با پنوموکوک در کودکان، گفت: در حال حاضر وضعیت ما از نظر کووید 19 خوب است و موارد کودکان ایزوله و خیلی جدی نیست. اکثر آزمایشات ما برای کرونا منفی است، اما همچنان بیماران مبتلا به آنفولانزا و بیماری های تنفسی داریم. در حوزه آنفولانزا نیز پس از بازگشایی مدارس اوج قابل توجهی را پشت سر گذاشتیم و در عین حال عفونت های ثانویه از جمله ذات الریه قابل مشاهده است. ضمن اینکه از آنجایی که مرکز طبی کودکان یک بیمارستان ارجاعی است، بیماران زیادی با این علامت به ما مراجعه می کنند.

هنوز از اوج آنفولانزا نگذشته ایم

علائم عفونت پنوموکوکی در کودکان

وی با بیان اینکه هنوز اوج آنفولانزا را به طور کامل پشت سر نگذاشته ایم، گفت: هنوز موارد آنفولانزا در کودکان داریم و هنوز از اوج آنفلوآنزا گذر نکرده ایم. در عین حال در آستانه زمستان و زمستان هستیم. البته در هفته گذشته آمار بازدیدهای اخیر ما نسبت به هفته گذشته کمتر است اما ممکن است در زمستان دوباره اوج آنفولانزا را داشته باشیم. لازم به ذکر است که در آنفولانزا بیشتر کودکان مبتلا درگیر دستگاه تنفسی فوقانی و تحتانی، سرفه و تب مکرر هستند و این علائم گاهی از یک هفته تا 10 روز ادامه دارد. کودکان مبتلا به ذات الریه ثانویه کسانی هستند که تب بالایی دارند و بسیار بیمار هستند که نشان دهنده وجود یک میکروب تهاجمی به نام پنوموکوک است.

خطرات آنفولانزا و ذات الریه در کودکان

بدو ادامه داد: به طور کلی کودکانی که تب بیش از سه روز، بی حالی، خوب غذا نخوردن، نفس نفس زدن در یک دقیقه بیش از حد تجویز شده برای سن او است، افزایش ضربان قلب چیزی است که خانواده باید برایش بپردازد. توجه داشته باشید و در صورت داشتن تب بالا، بی حالی، ذات الریه و تنفس زیاد در کودک، باید سریعاً کودک را به مرکز درمانی منتقل کند و بیماری را درمان کند. به خصوص کودکان خردسال یا کسانی که بیماری های مزمن دارند. برخی از این کودکان نیاز به بستری شدن در بیمارستان دارند و بسیاری از آنها با درمان سرپایی به درمان پاسخ می دهند.

وی بیان کرد: ممکن است در بیماری های ویروسی به دلیل استفاده غیرمنطقی از آنتی بیوتیک ها، عفونت های باکتریایی بسیار تهاجمی ظاهر شود، گفت: به دلیل اینکه برخی از این میکروب ها در گلو ما مستعمره می شوند و اگر برای مقاصد غیرموجه مانند بیماری های ویروسی با آنتی بیوتیک ها استفاده شوند. استفاده از آن جواب نمی دهد، استفاده بی رویه از آنتی بیوتیک ها، قطعا میکروب هایی که سریعتر به آنتی بیوتیک ها پاسخ می دهند و به طور معمول در گلوی افراد وجود دارند، از بین می روند و میکروب های مقاوم تری دارند.

آقای بدو در ادامه درباره وضعیت درمان سرپایی و بیمارستانی بیماری های عفونی در کودکان به ویژه در مراکز اطفال بیان کرد: به طور کلی عفونت های ویروسی مانند آنفولانزا نیازی به آنتی بیوتیک ندارند. بنابراین در آنفولانزا با آنتی بیوتیک مشکلی نداریم. زیرا مصرف آن در آنفولانزا توصیه نمی شود. اما در موارد دیگر مانند مواردی که بیماران به صورت سرپایی به مرکز طبی کودکان مراجعه می کنند، داروخانه بیمارستان طیف وسیعی از داروها را ارائه می دهد. از نظر بستری هم چون بیمارستان پایگاه است مثل خیلی از موارد ممکن است درجاتی کمبود دارو داشته باشیم اما به طور کلی در تامین دارو و سرم و … بحران غیرقابل کنترلی نداریم. البته در خصوص برخی داروها به خصوص داروهای گران قیمت و خاص ممکن است مانند سایر مراکز درمانی دچار مشکل شویم. برخی از سرم های خاص در کودکان و برخی داروهای خاص و فوق تخصصی ممکن است مشکل داشته باشند، اما در کل مشکل حادی نداریم که بیماران بخواهند آسیب ببینند.

لزوم افزایش رعایت پروتکل های بهداشتی برای پیشگیری از آنفولانزا

رئیس مرکز طبی کودکان رعایت نکات بهداشتی را برای پیشگیری از آنفولانزا برشمرد و گفت: باید نکات مهم بهداشتی مانند شستن دست ها، رعایت فاصله فیزیکی و … را بیش از پیش رعایت کرد. خانواده ها تصور می کنند که ما اکنون از اوج اپیدمی کووید-19 گذشته ایم، نیازی به پیروی از این دستورالعمل ها نیست، در حالی که اکنون با آنفولانزا سروکار داریم. در عین حال، به ویژه در مدارس، کودکان باید به اندازه کافی آموزش ببینند، شستن دست ها را به کودکان آموزش دهند، تهویه مناسب در کلاس داشته باشند و همچنین استفاده از ماسک را توصیه کنند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا