عمومی

«والیبال روی میز» ایده‌ای از جوان مخترع، ورزشی کاملاً ایرانی

فرزاد صیدی، والیبالیست کشورمان در حاشیه مراسم عصر امید در دانشگاه آزاد اسلامی در مصلای تهران در گفت و گو با خبرنگار آنا اظهار کرد: علاوه بر والیبال، پینگ پنگ هم بازی می کنم. بنابراین سعی کردم با ترکیب والیبال و پینگ پنگ تفاوتی در دنیای ورزش ایجاد کنم و در جدول پینگ پنگ تفاوت ایجاد کنم.

وی افزود: در واقع در والیبال روی میز یا والیبال فرزادی از پینگ پنگ و والیبال توپ استفاده می کنم که در هیچ زمینی کاربرد ندارد. تور این ورزش هم اندازه تور اصلی والیبال است که حجمش را کم کردم و آوردم سر میز. سپس قسمت کشویی میزهای دو طرف را طراحی کردم که 3 متر در 60 سانتی متر طول و 158 سانتی متر عرض دارد. بازی را با قوانین خودش شروع کنید. پشت 3 متر 60 سانتی متر است. اگر نصفش کنیم یک ضلع 180 سانتی متر و ضلع دیگر 80 سانتی متر است.

مخترعان والیبال روی میز این ایده را مطرح کرده اند: بازیکن توپ را در یک چرخش پرتاب می کند، برای شروع بازی باید به یک منطقه شیب دار ضربه بزند یا بلغزد. هنگامی که این ضربه گرفته می شود، توپ با زاویه به زمین حریف می رود. بازیکن حریف می تواند یک بار دیگر با ضربه زدن به توپ در منطقه خود و پاسخ به تیم مقابل تکرار کند. این روند تا زمانی تکرار می شود که فرد بتواند از تیم مقابل امتیاز بگیرد.

شرکت کننده در این رویداد عصر امید در پاسخ به این سوال که آیا نمونه خلاقی در درون دارد یا خیر؟ او گفت: «این اختراع شباهت داخلی ندارد. در هیچ کجای دنیا چنین قوانین و طرح هایی از والیبال روی میز نداریم.

وی درباره نحوه ورودش به این نمایشگاه گفت: ایده ای داشتیم و از طریق دو دانشکده دانشگاه آزاد ایلام در این نمایشگاه شرکت کردیم. محمد منصوری والیبالیست سابق تیم ملی اکنون مربی تیم جوانان ایران است و پس از مشورت با ما تصمیم گرفتیم این برنامه را در یک نمایشگاه بین المللی یا داخلی ارائه دهیم. بنابراین از طریق دانشگاه آزاد معرفی شدیم و برنامه خود را انتخاب کردیم و در نمایشگاه عصر امید برای جذب سرمایه گذار حاضر شدیم و از وزیر ورزش خواستیم از ما حمایت کند. این ورزش منحصر به فرد ایران در جهان است.

انتهای پیام/4057/4062/

دکمه بازگشت به بالا