عمومی

وقتی آمریکایی‌ها اذعان می‌کنند که خودشان مسوول وضعیت فعلی توافق هسته‌ای هستند

به گزارش خبرگزاري بين المللي فارس، تمايل آمريكا به پيشرفت برنامه هسته اي ايران تسريع در اقدامات بد واشنگتن در قبال برجام، مقامات آمريكايي را دوباره به اشتباه انداخت.تكرار تصميم دولت ترامپ مبني بر خروج از سال 2015. اعتراف به شکست سیاست فشار حداکثری او.

پس از خروج از برجام، دولت سابق آمریکا از سیاست فشار حداکثری بر ایران استفاده کرد و مدعی شد که فروش نفت ایران را برای مدت کوتاهی به صفر خواهد رساند، اما در 20 فوریه 2019 فعالیت خود را متوقف کرد. به هدفش رسید. ایران را به زانو درآورد.

یک سال پس از خروج آمریکا از برجام، تهران اعلام کرد با توجه به اینکه کشورهای اروپایی علیرغم مخالفت لفظی خود با خروج ترامپ، به تعهدات خود بر اساس برجام عمل نکرده اند، طی چند مرحله از کاهش تعهدات خود در برجام می گذرد. از برجام جمهوری اسلامی ایران پس از انجام پنج گام در جهت کاهش تعهدات، سرانجام در 24 دی 1396 اعلام کرد که در زمینه عملیات (شامل ظرفیت غنی سازی، نسبت غنی سازی، میزان مواد غنی شده و تحقیق و توسعه) با هیچ محدودیتی مواجه نخواهد شد. ). .

اگرچه دولت جدید آمریکا به ریاست جو بایدن با درک شکست سیاست فشار حداکثری دولت ترامپ روی کار آمد و به گفته تحلیلگران، مذاکرات غیرمستقیم با ایران را در فروردین 1400 با هدف بازگشت به برجام به عنوان بهترین گزینه آغاز کرد. به دلایل مختلف از جمله اختلاف با کنگره و مشکلات داخلی ایالات متحده، هنوز امکان تصمیم گیری سیاسی لازم برای اجرای توافق وجود ندارد.

بایدن: خروج از برجام یک اشتباه بزرگ بود

رئیس جمهور آمریکا در جریان سفر خود به فلسطین در پایان تیرماه، تصمیم به خروج از برجام را اشتباه بزرگ توصیف کرد و ایران را به فشار متهم کرد و گفت: تنها چیز بدتر است. آنها نسبت به قبل به سلاح های هسته ای نزدیک تر هستند. ما هنوز توافقی داریم که برنامه هسته ای ایران را محدود می کند. بنابراین، فکر می کنم منطقی است که به توافق برگردیم.

آقای بایدن در سخنرانی خود در خارج از اجلاس سران گروه 20 گفت که وی و سران کشورهای بریتانیا، آلمان و فرانسه در مورد پیشرفت هسته ای ایران توافق کردند که “دیپلماسی” بهترین راه روابط با ایران است و تاکید کرد: رد تصمیم «ما به دلیل خروج دونالد ترامپ از برجام در رنج هستیم».

بلینکن: آمریکا با خروج از برجام منزوی شده است

«آقای آنتونی بلینکن» وزیر امور خارجه آمریکا در جلسه استماع کمیته روابط خارجی سنا در اوایل ماه مه، ضمن تکرار اتهامات علیه ایران، گفت که «ما وارث وضعیت بسیار چالش برانگیزی هستیم… تصمیم خروج از ایران. برجام و تلاش برای اعمال حداکثر فشار بر ایران، هر چند هدف در هر صورت، به نتایج مطلوب نرسید و برعکس، برنامه هسته ای خطرناک تری ایجاد کرد.

وزیر امور خارجه آمریکا در گفت و گو با وال استریت ژورنال خروج آمریکا از توافق هسته ای 2015 با ایران را اشتباه بزرگی دانست و مدعی شد: ما همچنان معتقدیم دیپلماسی بهترین راه حل مشکل هسته ای ایران است.

پیش از آن وزیر امور خارجه آمریکا در مصاحبه با NPR گفته بود که یکی از جدی ترین اقدامات اخیر در سیاست خارجی آمریکا خروج از توافق (برجام) است و به همین دلیل اکنون در شرایط چالش برانگیزی قرار داریم که نسبتا. ایران با دستیابی به یک توافق جدید، به اصطلاح بهتر، گامی خطرناک به سمت برنامه هسته ای خود برداشته است.

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا نیز با اذعان به شکست یکی دیگر از اهداف دولت ترامپ، اذعان داشت که آمریکا و نه ایران به دلیل خروج از برجام در جامعه بین المللی منزوی شده است.

اعتراف سالیوان

جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا از دیگر مقامات دولت کنونی آمریکاست که در مصاحبه با شبکه سی بی اس گفت که دولت بایدن تاوان اشتباه وحشتناک ترامپ در خروج از برجام را می پردازد.

وی همچنین در هیئت آمریکایی «شورای روابط خارجی» اعتراف کرد که واشنگتن باید برای خروج از برجام مقصر باشد و تاکید کرد که این کشور تاوان تصمیم وحشتناک جنگ چین برای خروج از توافق هسته ای با ایران در دوره ریاست جمهوری سابق را خواهد پرداخت. . آقای دونالد ترامپ.

مالی: خروج از برجام توانایی آمریکا را برای مقابله با ایران محدود می کند

آقای رابرت مالی، نماینده آمریکا در امور ایران که ریاست هیات دولت بایدن در مذاکرات غیرمستقیم با ایران را بر عهده داشت، در اوایل خرداد ماه در جلسه کمیته روابط خارجی مجلس سنا درباره مذاکرات هسته ای با ایران، ضمن پذیرش. شکست سیاست فشار حداکثری بر ایران، بهترین راه در ارتباط با برنامه هسته‌ای ایران، بازگشت به برجام است.

وی همچنین گفت که خروج از برجام توانایی آمریکا برای مقابله با ایران را محدود کرده است. مالی گفت: این نتیجه تاسف بار دولت قبلی است که به تنهایی با خروج از توافق هسته ای برجام موافقت کرد. بدون چنین تصمیمی، ما می توانیم تمام تمرکز خود را بر همکاری با متحدان و شرکای خود برای کنترل ایران و مقابله با اقدامات این کشور متمرکز کنیم.

قیمت: وعده یک معامله بهتر هرگز محقق نمی شود

ند پرایس، سخنگوی وزارت امور خارجه آمریکا در نشست خبری در پاسخ به این سوال که آیا تصمیم اخیر دولت آمریکا برای خروج از برجام را اشتباه می‌داند، گفت: این کاملا غیرمنطقی است و توضیح داد: “آقا، قول معامله بهتر را به خاطر بسپار!” البته این وعده هرگز عملی نشد و هیچگاه احتمال تحقق آن وجود نداشت. در واقع، کاملا برعکس است. از زمانی که دولت قبلی از برجام خارج شد، ایران توانسته است از تعهدات خود به سرعت عمل کند.

وی افزود: به ما می گویند در نقطه ای خواهیم بود که می توانیم با چالش کامل ایران روبرو شویم و با آن مقابله کنیم… چطور قرار است این کار را بکنیم در حالی که این خود آمریکا است نه ایران؟ در نتیجه تصمیم، خروج از توافقنامه کاری و پروتکل منزوی شد.

شکست آقای ترامپ قدرت آقای بایدن را گره زد

علیرغم فشار سنای آمریکا بر بایدن و ممانعت اعضای کنگره آمریکا از جهات مختلف برای جلوگیری از احیای برجام، برخی از اعضای کنگره آمریکا از دولت بایدن خواستند اشتباهات دولت ترامپ را اصلاح کند و از عواقب بعدی جلوگیری کند. با بازگشت به برجام.

رند پل، نماینده حزب جمهوری خواه سنا در نشستی با حضور رابرت مالی، با اشاره به توانایی محدودسازی تحریم ها علیه ایران گفت: تحریم ها ایران را پای میز مذاکره نمی کشد.

در اواسط ماه مارس، در میانه مذاکرات در وین، “چاک شومر” رهبر اکثریت سنا و یکی از چهار سناتور حزب دموکرات که به توافقنامه 2015 رای منفی دادند، حمایت از مذاکرات آمریکا را اعلام کرد. دولت. برای تمدید قرارداد

«کلودیا تنی» نماینده جمهوری خواه کنگره آمریکا معتقد است که کار آمریکا از فشار بر ایران به فشار رسیده است. وی ضمن طرح اتهاماتی درباره برنامه هسته ای ایران که بارها و بارها توسط آژانس بین المللی انرژی اتمی تایید شده است، در توئیتر نوشت: ما از فشار بر ایران در دوره ترامپ به فشار از سوی ایران در زمان بایدن رسیدیم. نتیجه؟ اینکه ایران بیش از هر زمان دیگری به انفجار نزدیک شده است.

سناتور دموکرات کریس مورفی یکی از چندین قانونگذار آمریکایی است که بارها هدف واقعی ترامپ برای خروج از توافق هسته ای ایران را زیر سوال برده و از دولت بایدن خواسته است با این توافق موافقت کند.

او در توئیت‌ها و اظهارنظرهای مختلف، ادعای ترامپ مبنی بر اینکه با خروج از برجام می‌تواند به توافق قوی‌تری با ایران دست یافت، اشتباه گرفته شود. وی خروج از برجام را احمقانه ترین تصمیم سیاسی توصیف کرد. وی اعتراف کرد که از تحریم‌های حداکثری ترامپ علیه ایران چیزی به دست نیامده و خروج از برجام ایران را قوی‌تر کرده است.

وی همچنین با اذعان به ناکارآمدی این مجازات، ادامه سیاست دولت را برشمرد و آمریکا در گذشته ایران را دیوانه خطاب کرد. به گفته وی، شکست آقای ترامپ در موضوع ایران به این معناست که چاره ای جز توافق برای بایدن وجود ندارد.

آقای مورفی همچنین ابراز امیدواری کرد که هنوز فرصتی برای احیای برجام وجود دارد و آن را بهترین چیز برای ویتنام، سنگاپور و منطقه خواند.

انتهای پیام/


دکمه بازگشت به بالا