عمومی

ویدیو | آرتمیس به دنبال ماموریت غیرممکن در ماه

غزال زیاری: این ماموریت ناسا اولین ماموریت از سه ماموریتی است که از سال 1972 برای فرود انسان بر سطح ماه برنامه ریزی شده است.البته در ماموریت کنونی قرار نیست فضانوردی روی ماه فرود بیاید اما پرتاب این فضاپیما اولین گام در آزمایش این فناوری خواهد بود و در نهایت انتظار می رود در آینده نزدیک فضانوردان زیادی از جمله اولین زن و اولین فضانورد رنگین پوست را به ماه بیاورد و ماه ارسال شود. با ماه

آقای کیسی درایر، کارشناس سیاست فضایی ایالات متحده در این باره گفت: این یک رویداد شگفت انگیز و واقعیتی است که اکثر انسان های ساکن روی این زمین هرگز آن را تجربه نکرده اند. “مرد

شمارش معکوس برای پرتاب سفینه آرتمیس 1

فضاپیمای آرتمیس 1 قرار است در ساعت 8:33 صبح روز 29 آگوست به وقت آمریکا به فضا پرتاب شود. این فضاپیما کپسول اوریون را به فضا خواهد برد و در راه، کپسول جدا شده و به سمت مدار ماه حرکت می کند. جبار پس از دو هفته گردش به دور ماه به زمین بازمی گردد و به مدت 42 روز در ساحل سن دیگو فرود می آید.

فضاپیمای اوریون بیش از هر فضاپیما دیگری در فضا خواهد ماند و به ایستگاه فضایی بین‌المللی متصل نیست و در نزدیک‌ترین فاصله‌اش به 100 کیلومتری سطح ماه خواهد رسید.

هدف اصلی این ماموریت اثبات این است که همه چیز به خوبی پیش خواهد رفت. از جمله سپر حرارتی کپسول اورین، که باید از فضانوردان آینده محافظت کند. زیرا پیش بینی می شود سرعت این کپسول در جو زمین تا 40000 کیلومتر در ساعت و در بازگشت به زمین تا 2700 درجه سانتیگراد گرم شود.

آرتمیس 1 با مسافر یا بدون مسافر؟

اگرچه در این پروژه هیچ فضانوردی در کپسول وجود ندارد، اما این کپسول خالی به فضا ارسال نخواهد شد. زیر کپسول 10 جعبه کوچک به اندازه یک جعبه کفش قرار داده شده بود که پس از جدا شدن کپسول اوریون از موشک، هر کدام از این جعبه ها مسیر جداگانه ای برای انجام تحقیقات بر روی ماه، تشعشعات محیطی و فضاپیما دارند. اثر این تشعشع بر موجودات زنده مانند مخمر خواهد گذشت.

سه مدل شبیه انسان سرنشینان کپسول اوریون خواهند بود. مدل بر روی صندلی فرمانده کپسول قرار دارد. این مدل لباس پرواز جدیدی خواهد پوشید که برای ماموریت آرتمیس طراحی شده است، که باید در هنگام برخاستن، فرود و شرایط اضطراری داخل کابین پوشیده شود. این لباس شبیه لباس فضانوردی قبلی است و همین کار را انجام می دهد، شبیه گلوله ای به شکل بدن فضانورد است.

در لباس و فضاپیما، اکسیژن کافی در اختیار فضانوردان قرار می گیرد و دی اکسید کربن حاصل از تنفس فضانوردان جذب می شود. این لباس همچنین دارای لوله ای برای خوردن غذای مایع برای فضانوردان و همچنین راهی برای جمع آوری ادرار و مدفوع آنها خواهد بود.

دو مدل دیگر که در کپسول قرار خواهند گرفت، دو مدل زن نیمه قد به نام های هلگا و زوهر هستند و ماموریت آن ها تهیه گزارش مناسب از خطرات احتمالی شکاف در بدن زنانه است. از آنجایی که ناسا قصد دارد در آینده فضانوردان زن را با فضاپیمای آرتمیس به فضا بفرستد و خطر سرطان ناشی از تشعشعات فضایی برای زنان با مردان متفاوت است، هلگا و زوهر به محققان در این زمینه کمک خواهند کرد. این دو شبیه سازی از موادی ساخته شده اند که استخوان ها، بافت ها و اندام های بدن انسان را تقلید می کنند.

کپسول اوریون دو مسافر غیر انسانی دیگر خواهد داشت. یکی شخصیت شان دی شیپ و دیگری اسنوپی است که به عنوان نشانگر جاذبه عمل خواهد کرد.

ماموریت بعدی فضاپیمای آرتمیس یعنی آرتمیس 2 برای سال 2024 برنامه ریزی شده است و در آن ماموریت فضانوردان واقعی پس از پرواز به دور ماه می روند و البته روی ماه فرود نمی آیند و در نهایت آرتمیس. ماموریت 3 که برای سال 2025 برنامه ریزی شده است. قرار است انسان ها روی ماه فرود بیایند.

4141

دکمه بازگشت به بالا