علم و تکنولوژی

ویژگی مشترک انسان‌ها و خرس‌ها

به گزارش خبرگزاری تکنونامه، پروفسور چارلز رابینز، استاد دانشگاه ایالتی واشنگتن در این باره گفت: خرس ها به معنای دقیق آن مانند گربه ها نیستند که گوشتخوار هستند و مانند گربه ها غذاهای پر پروتئین دارند.البته در باغ وحش ها، چه خرس قطبی، چه خرس قهوه ای یا خرس تنبل، توصیه این است که نحوه تغذیه آنها باید به خاطر داشته باشد که آنها گوشتخوارانی هستند که به پروتئین بالا نیاز دارند. اما با انجام این کار، ما به آرامی آنها را می کشیم.”

بیشتر بخوانید:

پروفسور رابینز و همکارانش در تحقیقات خود به پانداهای غول پیکر و خرس های تنبل در باغ وحش های مختلف در ایالات متحده غذای نامحدود دادند تا ترجیحات آنها را ببینند و سپس انتخاب های غذایی آنها را ثبت کردند.

آنها یک آزمایش تغذیه بر روی دو جفت پاندا غول پیکر انجام دادند تا ببینند آنها چقدر مایل به خوردن بامبو هستند و دریافتند که پانداها ساقه های بامبو غنی از کربوهیدرات را به برگ های غنی از پروتئین ترجیح می دهند. گاهی اوقات، این حیوانات فقط ساقه های کامل بامبو را می خورند. به عنوان مثال، 98 درصد از مواقع در ماه مارس.

محققان همچنین داده های پنج باغ وحش در چین را که موفق به پرورش پانداهای غول پیکر شده اند، بررسی کردند و دریافتند که رژیم غذایی مورد علاقه پانداها همچنان یک رژیم غذایی پر کربوهیدرات و کم پروتئین است.

در یک آزمایش تغذیه متناوب، به شش خرس تنبل در باغ وحش های کلیولند، لیتل راک و سن دیگو آووکادو، سیب زمینی شیرین، شیر و سیب نامحدود داده شد. ترجیح این خرس ها آووکادو است که سرشار از چربی است و 88 درصد آووکادو می خورند و 12 درصد سیب زمینی شیرین است و سیب کاملاً نادیده گرفته می شود.

این نشان می دهد که خرس های تنبل رژیم غذایی پرچرب و کم کربوهیدرات را ترجیح می دهند که ممکن است بسیار شبیه به رژیم غذایی آنها در طبیعت باشد، جایی که از سوسک ها، مورچه ها و تخم ها و لاروهای آنها تغذیه می کنند. در عین حال رژیم غذایی آنها با رژیم غذایی پر کربوهیدراتی که در باغ وحش برای آنها تهیه می شود کاملا متفاوت است.

ویژگی های مشترک انسان و خرس

خرس‌های تنبل که بومی هندوستان هستند معمولاً حدود 17 سال در باغ‌وحش‌های آمریکا زندگی می‌کنند که تقریباً 20 سال بیشتر از حداکثر عمر مفید آن‌ها است که تحت مراقبت انسان به این سن می‌رسند و عامل اصلی این مرگ‌هاست. خرس تنبل سرطان کبد است.

محققان الگوی مشابهی را در تحقیقات قبلی خود روی خرس‌های قطبی مشاهده کردند که نشان می‌دهد خرس‌های قطبی در اسارت، که معمولاً از رژیم غذایی پر پروتئین تغذیه می‌شوند، در صورت انتخاب، از رژیم غذایی پرچرب خرس‌های قطبی وحشی تقلید می‌کنند.

خرس های قطبی در باغ وحش ها اغلب 10 سال زودتر از حد معمول می میرند و اغلب علت مرگ آنها بیماری های کلیوی و کبدی است. هر دوی این بیماری ها ناشی از التهاب طولانی مدت این اندام ها است که احتمالاً به دلیل سال ها رژیم غذایی نامناسب است. مطالعه حاضر، همراه با مطالعات قبلی، نشان می دهد که وقتی به خرس های اسیر گزینه های غذایی متنوعی داده می شود، آنها غذاهایی مشابه رژیم غذایی خرس ها در طبیعت را انتخاب می کنند.

پروفسور رابینز افزود: همه این خرس ها حدود 50 میلیون سال پیش شروع به تکامل کردند و از این نظر، آنها غذای خود را بهتر از ما می دانند. ما یکی از اولین کسانی بودیم که از خرس پرسیدیم: چه می خواهی بخوری؟ چه چیزی باعث می شود احساس خوبی داشته باشید؟”

5858

دکمه بازگشت به بالا