علم و تکنولوژی

پارکینسون در افراد کم سن هم بروز می‌کند

به گزارش شفاف، محمودرضا فقیهی گفت: پارکینسون یک اختلال عصبی است که عمدتاً بر نورون های تولید کننده دوپامین در نواحی خاصی از مغز تاثیر می گذارد. در حال حاضر این بیماری با افراد مسن مرتبط نیست و در نوجوانان نیز بروز می کند.

با 9 میلیون سالمند در سراسر کشور، بروز بیماری پارکینسون افزایش خواهد یافت. این بیماری به طور ناگهانی رخ می دهد و هیچ راهی برای پیشگیری از آن وجود ندارد. در مردان شایع تر است.

وی گفت: تغییر سبک زندگی در پیشگیری از بیماری موثر است. 90 درصد عفونت ها ژنتیکی نیستند، اما علت اصلی آن هنوز ناشناخته است. مشکل اکنون این است که وزارت بهداشت آمار دقیقی از تعداد این بیماران تا کنون ندارد.

امیرحسن حبیبی از جامعه معلولان حرکتی گفت: درمان این بیماری شامل دارو، جراحی و توانبخشی است. هزینه تهیه دارو برای این افراد فوق العاده بالاست. با توجه به وضعیت اقتصادی و قیمت بالای داروها و به دلیل در دسترس بودن دارو در این افراد، نیمی از آنهایی که ایرانی هستند، واکنش برخی از بیماران نسبت به هزینه و اثربخشی متفاوت است. آنها نیاز به در دسترس بودن داروها و قیمت مناسب دارند.

به گفته حبیبی، دست دادن در هنگام استراحت، آهسته راه رفتن و حرکت و تکان دادن سر از علائم این بیماری است.

وی با تاکید بر پرهیز از ازدواج های فامیلی به دلیل خطر بالای پارکینسون گفت: بروز سکته مغزی و هیپوکسی مغزی در بروز این بیماری موثر است.

مهری سالاری، استاد علوم اعصاب گفت: حدود 250 هزار بیمار پارکینسونی در کشور وجود دارد. هنوز آمار دقیقی از این بیماری در کشور نداریم.

وی گفت: در هر کشوری نوع ژنتیک و تاثیر آن در بروز بیماری متفاوت است. بر اساس آخرین اخبار، این بیماری در کشورهای شرق آسیا شیوع بیشتری دارد. کاردرمانی و ورزش در درمان بیماری پارکینسون موثر است.

به گفته سالاری جراحات و تماس با سموم از جمله عوامل بروز این بیماری است.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا