عمومی

پرمصرف‌های آب تهران ۸ درصد کاهش یافتند

مدیرعامل آبفا کشور:

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب کشور گفت: مصرف سنگین ما در تهران که 43 درصد است بر اساس آمار جدید به 35 درصد کاهش یافته است که نشان می دهد مردم همکاری خوبی دارند و میزان مصرف بد 8 درصد است. ٪. که به 5 درصد رسیده و روند مصرف سرانه است.

به گزارش خبرنگار گروه اقتصادی خبرگزاری آنا به نقل از وزارت نیرو، مهندس اتابک جعفری، مدیرعامل شرکت مهندسی آب و فاضلاب ایران در نشست خبری هجدهمین هجدهمین ابفای بین المللی صنعت آب و آبفا گفت: نمایشگاه نصب، چیز خوبی است. از نظر اقدامات استثماری نه برای افزایش درآمد، بلکه برای اصلاح الگوی مصرف و کاهش مصرف سرانه صورت می گیرد.

وی همچنین به تاثیر تغییر اقلیم بر میزان و رژیم آب اشاره کرد و ادامه داد: باید راه منابع آبی و تامین آب به ویژه برای شرب داشته باشیم.

جعفری با اشاره به سه سال خشکسالی در کشور و پیامدهای آن تصریح کرد: این مشکل هر روز منابع آبی و مخازن سد را کاهش داده است و باید در تامین آب از منابع زیرزمینی بیشتر گام برداریم. در صنعت با هماهنگی وزارت نیرو و حراست به سمت استفاده از پساب و آب های غیر متعارف حرکت می کنیم. برنامه ریزی های کوتاه مدت را در 4 گروه برای شهرها انجام می دهیم، طرح های زیادی به عنوان اضطراری شناسایی شده است و هر شهر بر اساس برنامه ریزی با این طرح ها اداره می شود.

به گفته این مقام مسئول در میان مدت پروژه های مختلفی در نظر گرفته شده است و ابرپروژه در بلندمدت اجرا می شود تا نیازهای مردم در همه بخش ها برطرف شود.

آقای جعفری درباره مدت آبرسانی به روستاها گفت: روستاهایی که هنوز آبرسانی نشده و نیاز به اصلاح سیستم آبرسانی دارند شناسایی شده اند و تلاش می شود روستاهای بالای 20 خانوار آبرسانی شود. تجهیزات گسترده ای که در قالب جهاد آبرسانی اجرا شده است.

** مدیریت 4 میلیارد مترمکعب آب طبق مدیریت

وی با اشاره به نیاز به مدیریت حداقل 4 میلیارد مترمکعب پساب برای تامین آب صنعتی از منابع پساب و آب شرب و غیر متعارف گفت: این اقدام به دلیل نیاز سرمایه گذاری بالا و کمبود آب است. منابعی که کشور در اختیار دارد به اندازه کافی سریع نیست.

جعفری در عین حال درباره ضعف اقتصاد آب گفت: این امر باعث می شود صنعت آب نتواند از محل درآمد خود مشکلات را حل کند. بیشتر پروژه ها از سوی دولت تامین می شود که چندان راضی کننده نیست، باید با اصلاح اقتصادی آب بدون فشار به مردم شاهد روند افزایشی در این حوزه باشیم.

این مقام مسئول در پاسخ به سوالی مبنی بر جایگاه طرح جامع آب در برنامه هفتم توسعه و پیشنهاد این شرکت در خصوص پروژه های کلان گفت: یکی از ارکان تعیین شده در برنامه هفتم بحث آب است که قطعاً این موضوع حساس است. . از بخش آب کشور است که در سال های اخیر باید در پروژه دیده شود

** وزارت نیرو به دنبال انتقال آب بین حوضه ای نیست

جعفری تصریح کرد: وزارت نیرو جز در مواقع اضطراری و تجمعات عمومی که نیاز به آب شرب دارند، به دنبال انتقال آب بین مناطق نیست. ما عمدتاً روی احکام مربوط به بخش آب و تامین آب آشامیدنی کشور کار می کنیم.

به گفته وی، تلاش می کنیم با کاهش هزینه های انسانی و عملیاتی و استفاده از ابزارهای مختلف مالی از جمله نرخ مالیات، منابع لازم برای اجرای پروژه را فراهم کنیم.

مدیرعامل شرکت مهندسی آب و آبفای کشور درباره فشار آب گفت: معمولا 270 شهر تحت فشار داریم که طبق برنامه ریزی انجام شده در سال گذشته برای هر شهر نسبت به سال گذشته بسیار کمتر شده و اعتبار خوبی در نظر گرفته شده است.

** کاهش 3 درصدی تخلفات در تهران

وی افزود: مصرف بالای ما در تهران 43 درصد است که بر اساس آمار جدید به 35 درصد کاهش یافته است که نشان می دهد مردم همکاری خوبی دارند و میزان مصرف بد 8 درصد است که به 5 درصد رسیده است. روند به سمت مصرف سرانه است.

آقای جعفری گفت: سال گذشته شهرهای محدودی داشتیم از جمله همدان که دچار تنش آبی بود. در بسیاری از شهرها تنش آبی با طرح های اضطراری برطرف می شود به امید اینکه با برنامه ریزی صحیح حداقل نیاز مردم به آب شرب تامین شود.

وی خاطرنشان کرد: خط قرمز وزارت نیرو از نظر کمی و کیفی به ویژه کیفیت آب قابل تغییر نیست و برای فصل تابستان بهتر از سال گذشته در سال 1402 لمس خواهند شد.

رئیس شرکت مهندسی آب و آب ادامه داد: دولت برای تامین هر مترمکعب حدود 10 هزار تن هزینه کرد که برای هر مصرف کننده خانوار تنها یک هزار تن است و 65 هزار میلیارد ضرر تجمعی ناشی از این قیمت است. تفاوت.

**آب محصول انحصاری ماست

با توجه به صحبت های این مسئول می توانیم هزینه را به میزان قابل توجهی کاهش دهیم. ما می‌توانیم بخشی از این ضرر را از طریق چاه‌هایی جبران کنیم که منطق اقتصادی داشته باشند و درآمدی بیش از هزینه تمام شده داشته باشند و برای شرکت آب درآمدزایی کنند و قراردادهای تامین آب و فروش مشترک راه دیگری برای پوشش هزینه و جبران زیان‌های انباشته است. در صنعت آب و فاضلاب سرمایه گذاری می شود و باید هزینه ها را کمتر از درآمد کنیم.

وی افزود: اگر محصولات خاصی را در انحصار داشتیم می توانستیم ثروتمندترین گروه دنیا باشیم. امروزه اگرچه دسترسی انحصاری به آب داریم، اما یکی از آسیب پذیرترین ها هستیم. یکی از مشکلاتی که ما با آن دست به گریبان هستیم و نمی توانیم آب را مدیریت کنیم بحث مقطعی از جمله محیط زیست و صنعت است که باید مقطعی باشد.

رئیس شرکت مهندسی آب کشور گفت: در لایحه بودجه بحث عددی در مورد افزایش مالیات وجود ندارد و تصمیم قطعی خواهد بود، اما همانطور که وزیر خاطرنشان کرد، بررسی خواهد شد. در مناطق کم مصرف و سرانه مصرف بسیار محدود است و مردم نگران وضعیت اقتصادی نباشند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا