علم و تکنولوژی

پرواز با هوش مصنوعی حتی در حریم شلوغ

اما اگر هواپیما خلبان نداشته باشد چه؟ یک سیستم پرواز خودکار هوشمند جدید برای فضاپیماهای شلوغ می تواند در این شرایط مفید باشد. این سیستم که در حال حاضر توسط محققان دانشگاه کارنگی ملون در حال توسعه است، بر روی داده های جمع آوری شده در فرودگاه آلگنی در پنسیلوانیا و فرودگاه پیتسبورگ-باتلر آموزش دیده است.

با هوش مصنوعی حتی در فضای شلوغ پرواز کنید

با استفاده از ابزارهای موجود در هواپیماهای خودران و داده های ارائه شده توسط کنترل کننده های ترافیک هوایی محلی، سیستم خلبان خودکار هوش مصنوعی دارای شش دوربین و یک سیستم بینایی کامپیوتری است که به گفته دانشمندان، به سیستم اجازه می دهد هواپیماهای مجاور را دقیقاً مانند انسان شناسایی کند. برای تشخیص آزمایش کنید این سیستم می تواند هواپیماهای مجاور را ردیابی و مسیر آنها را پیش بینی کند و در صورت لزوم برای جلوگیری از برخورد با آنها اقدام کند.

بر اساس گزارش‌ها، این سیستم حتی می‌تواند ارتباطات رادیویی معمولی دیگر خلبانان یا فرودگاه‌ها را درک کند و با سیستم گفتار مصنوعی خود به آنها پاسخ دهد.

اگرچه این فناوری هنوز در یک هواپیمای واقعی آزمایش نشده است، اما در مجموعه ای که شامل دو شبیه ساز پرواز مرتبط است، آزمایش شده است. در این آزمایش انسان ها یک هواپیمای مجازی را هدایت می کردند در حالی که سیستم هوش مصنوعی هواپیمای دیگری را در همان حریم هوایی هدایت می کرد. در نهایت، مشخص شد که سیستم هوش مصنوعی قادر است با موفقیت از برخورد با هواپیماهای هدایت شونده انسان جلوگیری کند، حتی اگر خلبان تجربه کمی در پرواز داشته باشد.

دانشمندان امیدوارند که این سیستم پس از توسعه بیشتر، بتواند در هواپیماهای خودمختار مانند تاکسی های پرنده یا پهپادهای تحویلی مورد استفاده قرار گیرد.

پروفسور سباستین شرر، یکی از اعضای تیم توسعه این سیستم گفت: این اولین خلبان هوش مصنوعی است که در فضای هوایی فعلی کار می کند. من انتظار ندارم که فضای هوایی پهپادها و پهپادها تغییر کند، بنابراین پهپادها باید خود را با فضای هوایی وفق دهند.

46

دکمه بازگشت به بالا