علم و تکنولوژی

پرورش سلول‌های مغز با بازی رایانه‌ای

به گزارش شفاف، محققان استارت آپ بیوتکنولوژی موسوم به «Cortical Labs» اولین نمونه از فرآیندی را نشان داده اند که طی آن مغز کوچک انجام فعالیت های هدفمند خاص را آموزش می دهد.

برت کاگان، نویسنده ارشد این تحقیق، می گوید: این سلول ها می توانند اطلاعات را از منابع خارجی دریافت کرده و پردازش کنند و سپس در واقعیت پاسخ دهند.

طی این آزمایش که به “DishBrain” معروف است، 800 هزار سلول مغزی کشت شد. در طی این آزمایش، محققان سلول‌های موش (که از سلول‌های بنیادی به دست می‌آیند) و سلول‌های بنیادی انسانی را روی الکترود متصل به یک توپ تنیس قرار دادند. یک پالس الکتریکی که به عصب ارسال می شود، موقعیت توپ را در بازی نشان می دهد.

در مرحله بعد، با توجه به سیگنال دریافتی از عصب، الکترود راکت را روی پایه کامپیوتر بالا و پایین می‌برد. DishBrain سیگنال‌های عمیقی را دریافت می‌کند که در بازخورد ادغام شده‌اند که هنگام برخورد راکت به توپ، فعال‌سازی مؤثری ایجاد می‌کند.

محققان بر این باورند که سلول‌های در حال رشد برای هوشیار بودن بیش از حد اساسی هستند و گفتند که این آزمایش نشان داد که بازی را در عرض 5 دقیقه در شرایط کنترل‌شده یاد می‌گیرید.

سلول های کشت شده پس از 20 دقیقه در بازی پنگ مهارت بیشتری پیدا کردند. محققان معتقدند این نشان می دهد که سلول ها مشغول سازماندهی مجدد، توسعه شبکه ها و یادگیری هستند.

کاگان در این باره می گوید: آنها روش کار خود را تغییر داده اند که در واقع با عملکرد آنها به عنوان یک سیستم پویا سازگار است.

تحقیقات آینده DishBrain شامل بررسی چگونگی تأثیر مواد مخدر و الکل بر توانایی سلول های کشت شده برای بازی پنگ می شود.

کاگان امیدوار است که DishBrain یا نسخه آینده آن بتواند درمان بیماری هایی مانند آلزایمر را ارائه دهد.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان

دکمه بازگشت به بالا