عمومی

پوتین در تهران؛ سفری که آمریکایی‌ها را پریشان کرد

به گزارش خبرنگار گروه سیاست خارجی خبرگزاری آنلاین تکنونامه، تهران در شامگاه 7 تیرماه، دومین اجلاس سران روند آستانه توسط آقای آیت الله سید ابراهیم را تشکیل داد. رئیسی و شرکت ولادیمیر پوتین رئیس جمهور و رجب طیب اردوغان روسیه و ترکیه برگزار شد. البته در روز چهارشنبه 20 تیرماه 1398، در زمان اپیدمی کرونا، ایران میزبان یک نشست مجازی ویژه در این قالب بود.

در همین راستا، ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه در توئیتی درباره برگزاری این نشست در تهران نوشت: منطقه ما به جای ائتلاف های دروغین و سیستم های دفاعی ناکارآمد، نیازمند دوستی و همکاری در منطقه برای تامین ثبات جمعی است. ” صلح، ثبات و توسعه مشترک از طریق گفتگو و همکاری همه جانبه به دور از دخالت بیگانگان حاصل می شود.

از جمله، آقای ولادیمیر پوتین بعدازظهر روز 7 تیرماه برای شرکت در این نشست به تهران سفر کرد.

وی برای اولین بار در تاریخ 2 آنلاین 1385 برای سفری دو روزه وارد تهران شد و علاوه بر دیدار با مقامات عالی رتبه کشورمان در دومین اجلاس سران کشورهای حاشیه دریای خزر (روسیه، ایران، آذربایجان) حضور یافت. ، قزاقستان و ترکمنستان). پوتین در دومین سفر خود در دسامبر 2014 برای شرکت در نشست سومین اجلاس سران “شورای صادرات گاز” به تهران رفت. آقای ولادیمیر پوتین در 19 آبان 1395 برای سومین بار برای شرکت در نشست سه جانبه ایران، روسیه و جمهوری آذربایجان به تهران سفر کرد. رئیس جمهور فدراسیون روسیه برای شرکت در نشست سه جانبه روند آستانه (ایران، ترکیه و روسیه) ۲۵ شهریور ۱۳۹۷ وارد تهران شد.

رئیس جمهور روسیه پس از ورود به تهران از کاخ ریاست جمهوری بازدید کرد و صبح بخیر با آقای آیت الله رئیسی دیدار کرد. در این دیدار ضمن بررسی وضعیت روابط دو کشور که اخیراً توسعه یافته است، طرفین از پیشرفت روزافزون روابط دو کشور به ویژه در زمینه‌های اقتصادی، امنیتی، زیرساختی و زیرساختی ابراز خرسندی کردند. و انرژی ، تجارت و صنعت و قصد خود را برای نشان دادن ادامه این راه و افزایش قدرت آن اعلام کردند.

پوتین نیز شامگاه سه شنبه به حضور مقام معظم رهبری رسید. حضرت آیت‌الله خامنه‌ای گفتند: همکاری‌های بلندمدت ایران و روسیه نتایج خوبی برای هر دو کشور به همراه دارد و تأکید کردند: رویدادهای جهان لزوم تفاهم همکاری‌های ایران و روسیه را نشان می‌دهد بسیاری از موارد از جمله تفاهم‌ها و توافق‌های فراوان بین دو کشور. . بخش نفت و گاز در جریان است که باید پیگیری و تا تکمیل انجام شود.

وی همکاری اقتصادی ایران و روسیه را برای هر دو کشور ضروری و مفید می‌داند، به‌ویژه تحریم‌های غرب در خصوص حوادث اوکراین، جنگ به نوعی سخت و دشوار جمهوری اسلامی است. خوشحال نیستم که مردم عادی چنین آسیبی را متحمل شوند، اما در مورد اوکراین، اگر اولاً این کار را نکنید، طرف مقابل با ابتکار خودش جنگ را آغاز خواهد کرد.

حضرت آیت‌الله خامنه‌ای همچنین خواستار احتیاط در برابر فریب غرب شدند و گفتند: آمریکایی‌ها هم کفر و هم دروغگو هستند و یکی از عوامل فروپاشی شوروی سابق در مقابل سیاست آمریکا فریب خورده است، البته روسیه هم این را حفظ کرده است. . استقلال آن در زمان شما.

پوتین همچنین درباره وقایع اوکراین گفت: هیچکس جنگ را دوست ندارد و از دست دادن زندگی عادی یک فاجعه بزرگ است اما رفتار غرب چاره ای جز واکنش به ما نمی دهد. وی ترور سردار سلیمانی را از دیگر مصادیق شرارت آمریکا دانست. رئیس جمهور روسیه با اشاره به استفاده نادرست از ابزار دلاری آمریکا برای انسداد و سرقت دیگر کشورها، این کار را آسیب و ضعف اعتماد جهانی به این ارز و حرکت کشورها به سمت استفاده از ارزهای جایگزین دانست و گفت: روسیه و ایران در حال طراحی مجدد است. نحوه استفاده از پول ملی در روابط دو کشور. (اینجا بخوانید)

به گزارش فارس، ولادیمیر پوتین اولین مقام خارجی است که پیروزی آیت الله رئیسی در سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری را تبریک گفت و در این نامه بر حسن همجواری و دوستی ایران و روسیه تاکید کرد و امیدواریم این دوران شاهد تقویت دست همکاری ها باشد. بین دو کشور همچنین نماینده عالی رتبه آقای پوتین برای مراسم تحلیف آیت الله رئیسی وارد تهران شد. اواخر دی ماه سال گذشته آقای آیت الله رئیسی به مدت 2 روز به مسکو سفر کرد و در 17 تیرماه رئیس جمهور کشور های دو کشور نیز در اجلاس سران خزر در عشق آباد دیدار کردند.

همزمان با سفر پوتین، نتایج نظرسنجی نشان می‌دهد که بیش از نیمی از روس‌ها برای تقویت روابط سیاسی و نظامی با ایران خوب می‌بینند، ۴۷ درصد از روس‌ها مطالعه و رهبری از تجربه ایران در راه‌حل را ضروری می‌دانند. فشار تحریم های غرب

* حضور آقای پوتین در تهران و واکنش به این سفر

اما حضور آقای پوتین در تهران با واکنش مواجه شد و در همین راستا آمریکایی ها نیز به این سفر واکنش نشان دادند. کارین ژان پیر سخنگوی کاخ سفید (+) سفر آقای پوتین به ایران را نشان می دهد که وی قصد پایان دادن به جنگ اوکراین را ندارد و افزود: اکنون آقای پوتین منزوی شده و به ایران نیاز دارد. ما به دنبال افزایش تحریم ها علیه روسیه هستیم و در گام بعدی افراد و نهادهای بیشتری را شامل می شود.

* روابط ایران و روسیه ربطی به آمریکا ندارد

در همین شرایط، خبرنگار خبرگزاری آنلاین تکنونامه در دیدار روز پنجشنبه ناصر کنعانی سخنگوی وزارت امور خارجه به واکنش کاخ سفید و رابرت مالی به سفر پوتین به ایران و اظهارات رابرت مالی مبنی بر اینکه . باید به اتکای بیشتر به روسیه و یا بازگشت به برجام فکر کرد، کنعانی به دنبال اظهار نظر خود بود و پاسخ داد: روابط ایران و روسیه به عنوان دو کشور مستقل، به عنوان یک وطن، روابط همسایه و منطقه کاملاً دوجانبه بر اساس منافع آنهاست. . دو کشور و اساسا هیچ چیز در مورد دولت آمریکا، در مورد روابط دو کشور ایران اظهار نظر یا دخالت در سایر کشورها. دو کشور روابط را بر اساس منافع مشترک تعریف کرده اند، این رابطه سازنده و معقول است که نشان می دهد علاوه بر منافع دو کشور در منطقه، روابط سازنده نیز وجود دارد. و نتیجه این رابطه خلاقانه افزایش روند صلح و ثبات و امنیت در سوریه و با هم در برابر تروریسم است. نقش خلاقانه ای که هرگز از دولت آمریکا ندیده ایم. روابط مستقل ایران و روسیه در این چارچوب ادامه خواهد داشت.

ویلیام برنز، رئیس سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) صبح پنجشنبه 30 ژوئیه در سخنرانی خود در مجمع امنیت آسپن گفت: [ولادیمیر] پوتین و رهبر ایران روز گذشته در تهران، هیچ حس نوستالژیکی برای من نداشتند. اما واقعیت این است که روسیه و ایران به یکدیگر نیاز دارند و در حال حاضر هر دو کشور به دنبال راهی برای جدایی از انزوای سیاسی تحت مجازات های شدید هستند.

رئیس سیا افزود:[سفر پوتین به ایران] این نشان می دهد که در صنعت دفاعی روسیه مشکل وجود دارد. من فکر می کنم محدودیت هایی برای کمک به یکدیگر وجود دارد.»

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی کاخ سفید در بیانیه‌ای اعلام کرد که ایران به زودی صدها پهپاد با قابلیت حمل تسلیحات را به روسیه ارسال خواهد کرد و افزود: اطلاعات ما نشان می‌دهد که دولت ایران در حال آماده‌سازی خود است. در مدت زمان کوتاهی صدها پهپاد از جمله پهپادهایی که قابلیت حمل سلاح را دارند به روسیه بفرستید. البته این تماس با واکنش وزارت امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و «آقای ناصر کنعانی» مواجه شد.سخنگوی این وزارتخانه توضیح داد: سابقه همکاری جمهوری اسلامی ایران و فدراسیون روسیه . در زمینه فناوری مدرن، چندین مورد قبل از شروع جنگ در اوکراین وجود داشت و در گذشته پیشرفت خاصی در این رابطه رخ نداده است.

چهارشنبه شب و همزمان با سفر آقای پوتین به تهران “رابرت مالی” نماینده ویژه آمریکا در ایران در سخنرانی خود گفت: اگر ایران به روسیه سلاح بدهد، واشنگتن تجهیزات لازم برای مجازات این کشور را دارد. بعد از این سفر هم لوی آستین وزیر دفاع آمریکا روز چهارشنبه بار دیگر این خواسته ها را تکرار کرد و گفت: به تهران توصیه می کنیم این کار را نکند.

«ریانوفستی» نیز در تحلیل این ماجرا نوشت که همزمان با سفر پوتین به تهران، 2 کشور آماده برقراری مشارکت استراتژیک است، روسیه می‌تواند بدون اتکا به غرب، ساختن از ایران را بیاموزد. (اینجا بخوانید)

از سوی دیگر، روزنامه قطری «العربی الجدید» در یادداشتی درباره انگیزه اصلی رئیس جمهور روسیه برای حضور در نشست سه جانبه روز گذشته در تهران نوشت که پوتین بر تغییر قواعد بازی با واشنگتن تمرکز کرده است. . کشورهای غربی با پیشنهاد افزایش روابط استراتژیک با ایران. در این یادداشت آمده است: روسیه امیدوار است پس از استفاده از آن به عنوان ابزار چانه زنی در روابط بین الملل، برای اولین بار باشد که روابط با ایران را به سطح راهبردی علم می رساند. با فروپاشی روابط با غرب، مسکو احتمالاً یک اتحاد استراتژیک با تهران پیشنهاد می کند تا از همه راه های ترمیم روابط با غرب برای بازگرداندن توافق هسته ای دست بردارد. این از نظر انزوا و محاصره آن اتفاق افتاد. آخرین چیزی که مسکو به آن امیدوار است، دستیابی دولت بایدن به موفقیت استراتژیک (نیو دیل) است که ایران را به بازار جهانی نفت بازگرداند، قیمت ها را کاهش دهد، توزیع نفت روسیه را تسهیل کند و شرایط را بهبود بخشد. کشور. دولت ایالات متحده او باید کمک کند. دولتی که سختگیرترین دولت آمریکا در قبال روسیه از زمان جنگ سرد است. (ادامه مطلب)

روزنامه آمریکایی «نیوزویک» نیز روز چهارشنبه در این باره نوشت: «ولادیمیر پوتین» رئیس جمهور روسیه در سفر هفته جاری خود به تهران برای اولین بار از زمانی که دستور حمله به اوکراین در خارج از مرزهای سابق را صادر کرد. اتحاد جماهیر شوروی سفر کرد، این نوع جدیدی از اتحاد است که می تواند با غرب مقابله کند و آن را تحت فشار قرار دهد.

در همین شرایط «مهدی خرسند» پژوهشگر مسائل اروپا در گفت و گو با خبرنگار آنلاین تکنونامه، با بیان اینکه مردم عامری لیگا تجربه همکاری نزدیک ایران و روسیه در سوریه و علیه داعش را دیده اند، گفت: : آمریکا نگران است. اینکه ایران مجبور می شود وارد جنگ شود، اگر به کمک روسیه بیاید، برنده این جنگ محور روسیه و ایران خواهد بود و به همین دلیل است که از این مشکل می ترسند. (اینجا بخوانید)

انتهای پیام/


دکمه بازگشت به بالا