عمومی

پیگرد قانونی ۲ شرکت فرانسوی به اتهام فروش تجهیزات جاسوسی به لیبی و مصر

دادستانی جنگ ویژه در دادگاه پاریس دو شرکت فرانسوی را به دلیل فروش تجهیزات جاسوسی به لیبی و مصر ، به جرم توطئه برای بازداشت و شکنجه رقبای سیاسی خود ، متهم کرد.

طبق اعلام اتحادیه بین المللی حقوق بشر ، فیلیپ وانی ، مدیرعامل سابق Emsis Technology و سه مدیر فعلی و سابق Nexa Technology به همدستی در شکنجه متهم شده اند.

در حالی که ونیز ، مدیرعامل آمسیس تا سال 2010 ، به فروش تجهیزات به رژیم معمر قذافی ، رئیس جمهور نکسا ، اولیویه بوبوت ، به همراه مدیر عامل شرکت رنو راکس و رئیس جمهور سابق استفان سالیز در فروش تجهیزات استراق سمع به دولت مصر در رئیس جمهور عبدالفتاح متهم شد السیسی

گروه های مدافع حقوق بشر از اقدام دادگاه پاریس به عنوان “گامی چشمگیر” استقبال کرده اند.

اتحادیه حقوق بشر برای حقوق بشر در بیانیه ای گفت: “اقدامات دادگاه به این معنی است كه آنچه روزانه می بینیم ، یعنی پیوند بین فعالیت این شركت های فناوری و نقض حقوق بشر ، تحت پیگرد قانونی قرار گرفته و به جرم سو. رفتار متهم می شود. “

ماجرای فروش تجهیزات کابل به دولت لیبی اولین بار در سال 2011 توسط وال استریت ژورنال فاش شد و پس از انتشار گزارش توسط امسیس تایید شد.

طبق این نشریه ، امسیس فناوری ویژه ای به نام DPI را به دولت قذافی فروخته است كه به این كشور اجازه می دهد از طریق اینترنت اطلاعات را جاسوسی كند.

اتحادیه بین المللی حقوق بشر می گوید که این شرکت در زمان فروش 2007 و 2011 می دانست که تجهیزات آن توسط دولت لیبی برای جاسوسی از مخالفان استفاده می شود. این شرکت می گوید در تعرفه ها هیچ مشکلی انجام نشده است و فروش محصول در زمانی صورت گرفته است که فرانسه و غرب روابط دوستانه ای با لیبی داشته اند و قذافی در سال 2007 در پاریس مورد استقبال رئیس جمهور فرانسه نیکلاس سارکوزی قرار گرفته است.

دادگستری فرانسه تحقیقات گسترده ای را درباره این پرونده آغاز کرده و حداقل شش نفر از اعضای مخالف لیبیایی متهم به جاسوسی توسط بازپرس مورد بازجویی قرار گرفته اند.

در اوایل سال 2017 ، یک قاضی فرانسوی Nexa ، مدیر سابق آمسیس ، را به دلیل فروش پیام رسان بهبود یافته Cerbero به دولت السیسی متهم کرد.

دادگستری فرانسه در حال بررسی پرونده مشابهی در مورد فروش این کالا به دولت عربستان است.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا