عمومی

چرایی ابتلای کودکان به “پنوموکوک”/شرایط آنتی‌بیوتیک‌درمانی در مبتلایان آنفلوآنزا

این فوق تخصص عفونی اطفال با اشاره به علائم آنفولانزا و ذات الریه در کودکان، شرایط مصرف آنتی بیوتیک در هنگام ابتلا به ویروس هایی مانند آنفولانزا و کرونا را تشریح کرد.

دکتر محمود خدابنده در گفت وگو با تکنونامه. وی در خصوص وضعیت آنفولانزا در کودکان و علائم این بیماری گفت: باید توجه داشت که برخی از کودکان در معرض خطر تلقی می شوند و در صورت ابتلا، علائم شدیدتر خواهد بود و باید مورد توجه ویژه قرار گیرد. زیرا آنفولانزا علاوه بر ایجاد ذات الریه، ممکن است همزمان باعث عفونت باکتریایی نیز شود و وضعیت بیمار را بدتر کند. افراد در معرض خطر عبارتند از: افراد زیر 5 سال و به خصوص زیر 2 سال، کسانی که بیماری قلبی زمینه ای دارند، کسانی که بیماری قلبی، ریوی و غیره دارند یا بیماری های عصبی زمینه ای برای همه دارند. دلیلش این هست که. این افراد در معرض خطر ابتلا به آنفولانزا هستند. در عین حال، در بین بزرگسالان، افراد بالای 50 سال از جمله افراد در معرض خطر هستند.

وی افزود: گاهی افراد پرخطر در صورت ابتلا به آنفولانزا نیاز به درمان ویژه دارند و افزود: بنابراین استفاده از داروهای ضد ویروسی ویژه این افراد را آغاز می کنیم و باید توجه داشته باشیم که اگر عفونت باکتریایی بر بیماری این افراد تاثیر بگذارد. آنها نیاز به درمان آنتی بیوتیکی دارند، بنابراین این درمان را نیز شروع کنید.

علائم آنفولانزا

خدابنده ادامه داد: به طور کلی علائمی که در آنفولانزا مشاهده می کنیم، شروع ناگهانی تب است. برای اینکه کودک علائم خوبی داشته باشد، اما ناگهان تب بالا می آید. همزمان با تب بالا، ممکن است علائم دیگری مانند سرفه خشک یا گلودرد نیز وجود داشته باشد. سپس ممکن است علائم دیگری مانند: سوختگی بدن، درد عضلانی، سرفه شدید و غیره را مشاهده کنیم.

علائم پنوموکوک

این متخصص عفونت اطفال درباره علائم ذات الریه نیز می گوید: ذات الریه متفاوت است. در حال حاضر، عفونت پنوموکوکی ممکن است همزمان با آنفولانزا رخ دهد، نه لزوما آنفولانزا. اگرچه عفونت پنومونی ممکن است به طور جداگانه دیده شود. ذات الریه ای که بیشتر پس از عفونت پنوموکوک مشاهده می کنیم، از انواع پنومونی باکتریایی است. در حالی که آنفولانزا یک ویروس است، این باکتری پنوموکوک است که کودکان ممکن است به آن مبتلا شوند و شرایط آنها متفاوت باشد.

خدابنده گفت: کودکان مبتلا به ذات الریه تب بالایی دارند. معمولاً سرفه همراه با خلط دارند. مانند آنفولانزا، اغلب سرفه خشک است. در عین حال ممکن است تنفس این کودکان خوب نباشد و به سرعت نفس می کشند و از عضلات ثانویه تنفسی استفاده می کنند، بنابراین در زیر دنده ها فرورفتگی دارند و هنگام نفس کشیدن تشنه نفس می شوند و سوراخ های بینی شان باز و بسته می شود. ، که در این شرایط باید وارد بیمارستان شوند. در این صورت ممکن است از ریه ها عکس بگیریم و گاهی در عکس های این کودکان شاهد درگیری یک یا دو لوب ریه باشیم و گاهی به پلورال افیوژن که مایع چرکی است منجر شود. ممکن است جدی باشد و نیاز به اقدامات درمانی خاصی داشته باشد. خانواده با مشاهده تب بالا، سرفه های بلغمی و تب بالا باید به پزشک مراجعه کنند.

وی درباره علت عفونت ذات الریه گفت: این عفونت ها تنفسی هستند و از طریق مجاری تنفسی منتقل می شوند. در مواقعی که کودکان قوانین بهداشتی را رعایت نمی کنند و از ماسک استفاده نمی کنند، ممکن است آن را به دیگران منتقل کنند. البته نه تنها پنوموکوک با علائم تنفسی ظاهر می شود، بلکه ممکن است با عفونت های دیگری نیز ظاهر شود که می تواند باعث عفونت گوش، سینوزیت و… شود و برخی از آنها علائمی مانند مننژیت داشته باشند.

ضرورت واکسیناسیون آنفولانزا و ذات الریه در برنامه ملی واکسیناسیون

آقای خدابنده در خصوص نحوه پیشگیری از آنفولانزا و ذات الریه گفت: بهترین اقدام پیشگیرانه این است که با رعایت مقررات بهداشتی و ارائه آموزش در این زمینه به کودکان ماسک بزنند و مراقب دوری از جامعه باشند. در عین حال، واکسیناسیون نیز مهم است. واکسن های ذات الریه و آنفولانزا به طور معمول در برنامه های ایمن سازی ملی گنجانده نشده اند و حداقل برای افراد و کودکان در معرض خطر، می توان واکسن آنفولانزا و پنوموکوک را تجویز کرد.

وی گفت: در چند سال اخیر که با کووید 19 دست به گریبان بوده ایم، خانواده ها از ماسک استفاده می کنند و مدارس تعطیل بوده و در این مقیاس شاهد ابتلا به ذات الریه نبوده ایم. از سوی دیگر، این مراسم توسط کودکان انجام نمی شود. تماس با یکدیگر باعث ذات الریه می شود. البته ما هر سال این ذات الریه ها را داریم و بعد از کرونا که تعداد عفونت ها زیاد می شود دوباره همه گیر می شود. البته این بیماری محدود به ایران نیست، بلکه عفونت ذات الریه در کشورهای دیگر نیز دیده می شود. معمولا این عفونت ها مختص فصل زمستان است و بیشتر در فصل زمستان دیده می شود.

شرایط درمان آنتی بیوتیکی

متخصصان عفونی اطفال درباره شرایط مصرف خودسرانه آنتی بیوتیک ها گفتند: مصرف آنتی بیوتیک بدون معاینه و تجویز می تواند منجر به مقاومت باکتریایی از جمله ذات الریه شود. در طول اپیدمی کرونا، برخی از افراد آنتی‌بیوتیک‌هایی را که دوست داشتند مصرف می‌کردند که باعث شد پنوموکوک‌ها در برابر آنتی‌بیوتیک‌ها مقاوم شوند. در مواردی که نیازی به مصرف آنتی بیوتیک نباشد در صورت مصرف خود فرد می تواند باعث مقاومت در برابر انواع باکتری ها شود.

خدابنده تاکید کرد: در عفونت های باکتریایی معمولا از آنتی بیوتیک ها استفاده می شود. آنفولانزا یا کووید 19 یک بیماری ویروسی است و آنتی بیوتیک ها هیچ تاثیری روی آن ندارند. حال اگر عفونت باکتریایی بالای عفونت ویروسی باشد، می توان از آنتی بیوتیک استفاده کرد، اما تجویز آنتی بیوتیک فقط برای درمان بیماری های ویروسی نادرست است و نباید از آن استفاده کرد.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا