علم و تکنولوژی

چرا ورزش‌کردن آی‌کیو را تقویت می‌کند؟

ما فکر می کنیم که بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز بیشتر و بیشتر آشکار می شود که این فرض اشتباه است. طبق مطالعات انجام شده ورزش یکی از بهترین راه های افزایش هوش و حفظ آن تا سنین بالا است.

به گزارش تکنونامه، فارادی او نوشت: “اگر می خواهید ضریب هوشی خود را بهبود ببخشید، باید ورزش کنید. اما ورزش عضلانی چگونه به قدرت مغز کمک می کند؟ ما فکر می کنیم که بدن هیچ ربطی به مغز ندارد، اما هر روز بیشتر و بیشتر مشخص می شود که این فرضیه بر اساس مطالعات انجام شده ورزش یکی از بهترین راه ها برای افزایش هوش و حفظ آن تا سنین بالا است.

مطالعه ای که در آلمان انجام شد نشان داد که افراد مسنی که ورزش های سبک – مانند باغبانی انجام می دهند – 50 درصد کمتر در معرض ابتلا به زوال عقل در سنین بالا هستند.

آزمایش دیگری نشان داد که سالمندانی که چند دقیقه در هفته آهسته راه می‌روند، در آزمون‌های توجه و حافظه نمره بهتری کسب می‌کنند. اما این تنها سالمندان نیستند که از این ورزش سود می برند. کودکانی که پیاده به مدرسه می روند تمرکز بیشتری دارند و در آزمون ها نمره بهتری نسبت به همکلاسی های خود که با ماشین به مدرسه می روند، دارند.

یکی از دلایل این است که ورزش باعث بهبود جریان خون (و البته اکسیژن) به مغز می شود که انرژی بیشتری برای تفکر فراهم می کند.

دلیل دیگر ممکن است این باشد که ورزش باعث رشد سلول های عصبی می شود و ممکن است آزادسازی انتقال دهنده های عصبی و هورمون های رشد لازم برای سلامت کلی مغز باشد. “همه این چیزها منجر به تمرکز و حافظه بهتر می شود.”

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا