علم و تکنولوژی

چرخش ویروس با افزایش واکسیناسیون تغییر کرد / ۱۵ درصد مردم هنوز واکسن نزدند

رئیس اداره بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با تشریح آمار ارسال واکسن کرونا به وزارت بهداشت گفت: جمعیت هدف هنوز واکسینه نشده است.

به گزارش تکنونامه، دکتر محسن زهرایی، رئیس اداره پیشگیری از واکسن وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران در گفت وگو با خبرنگاران گفت: فرض کنید 250 سال پیش که تب دنگی، اپیدمی یا وبا بود، کاری از دستشان بر نمی آمد. کنفرانس. اما این بیماری ها نسل بشر را نابود نکردند، بلکه بسیاری مبتلا شدند. در مورد کرونا هم ممکن است همین اتفاق بیفتد و اگر همین کار را انجام ندهیم، اما با دسترسی به واکسن ابزاری برای جلوگیری از شرایط سخت داریم.

وی گفت: باید تعداد تلفات را کاهش دهیم. واکسیناسیون در افراد مسن با نرخ مرگ و میر بالاتر و سیستم ایمنی ضعیف تر موثر است. البته در ابتدا اعلام نشده بود که هر فردی که واکسینه شود، میزان مرگ و میر صفر خواهد بود. اگر واکسینه نشود، شرایط بسیار سخت می شود و در مجموع نشان می دهد که واکسن در سلامت جامعه موثر است. با افزایش واکسیناسیون، قدرت ویروسی تغییر کرده است و در صورت عدم واکسینه شدن، طول مدت بیماری افزایش می یابد.

او می گوید: واکسن سهم و حقوق مردم است و اگر واکسینه نشوند از سهم می گذرند. ما باید اثربخشی واکسن را به مردم نشان دهیم. ما همچنین می خواهیم 15 درصد مردم را تشویق به واکسینه کنند و باید همه افراد جامعه را تحت پوشش قرار دهیم. ممکن است برخی بگویند واکسن تنها راه مبارزه با این بیماری نیست، درست است که اگر قرنطینه را در خانه کامل کنند، آن را دریافت نمی کنند، اما آیا این امکان وجود دارد؟ نمی شود جامعه را تعطیل کرد و واکسینه نکرد.

وی گفت: نزدیک به 85 درصد از جمعیت کشور واکسینه شده اند و 15 درصد واکسینه نشده اند، اما در حال پیشرفت هستیم و اگر موج دیگری بیاید مابقی به زودی فرا می رسد. وزن جوانب مثبت و منفی را در نظر بگیرید. اینکه می گویند کسانی که واکسن را دوست دارند، آنهایی که 95 درصد آن را زمین می گذارند و مخالفان آن 5 درصد و بحث ادامه دارد، تعریف ضد واکسن است که بینندگان و شنوندگان را گمراه می کند. .

وی در پاسخ به پرسش تکنونامه درباره میزان واکسن های ارائه شده تاکنون به وزارت بهداشت، گفت: وزارت بهداشت در نظر دارد 100 درصد جمعیت هدف را که در حال حاضر بیش از 12 نفر دارند واکسینه کند. سالها “بر این اساس دوز مورد نیاز واکسن در پایان سال تزریق می شود. تا به امروز، 131 میلیون دوز سینوفارم، 4 میلیون دوز اسپوتنیک، 1125000 دوز کواکسین بهارات، 12 دوز آسترازنکا، 11.5 میلیون دوز برکات، 1700000 دوز پاستوکوکوس، 20 دوز Pastococ0 دریافت کرده ایم. ما همچنین واکسن اسپیکوژن را در دو محموله نزدیک به 6 میلیون راس دریافت کردیم. واکسن های فخروک و کوپارس هنوز تحویل داده نشده است.

ادامه هید

دکمه بازگشت به بالا