علم و تکنولوژی

چند توصیه درباره مصرف مُسکن‌ها

بسیاری از ما مجبوریم بارها مسکن مصرف کنیم، اما شاید به ندرت به چگونگی افزایش اثربخشی دارو پس از مصرف توجه کنیم.

به گزارش تکنونامه، نتایج یک مطالعه جدید در این زمینه نشان می دهد که بلع صحیح و وضعیت بدن پس از مصرف دارو می تواند زمان اثر خود را چندین برابر تسریع بخشد، مخصوصاً زمانی که بیمار درد شدید دارد.

این مطالعه که توسط متخصصان دانشگاه جانز هاپکینز انجام شده است نشان می دهد که وضعیت بدن در حین مصرف دارو و بعد از بلع تاثیر بسزایی در سرعت تسکین آن دارد.

متخصصان از یک مدل طراحی شده ویژه برای برنامه ریزی سفر قرص از معده به دوازدهه استفاده می کنند. این مدل که StomachSim نام دارد، اتفاقاتی را که هنگام هضم غذا یا دارو در معده می افتد، شبیه سازی می کند.

از آنجایی که اکثر داروها تنها زمانی عمل می کنند که معده ماده موثره را در روده آزاد می کند، در این تحقیق باید مشخص شود که دارو در کدام موقعیت سریعتر به معده می رسد.

برای انجام این کار، متخصصان چهار وضعیت شامل ایستادن، نشستن، دراز کشیدن به سمت راست و دراز کشیدن در سمت چپ بدن را آزمایش کردند.

بر اساس نتایج این تحقیق، زمانی که فرد به پهلوی راست دراز می کشد، ماده موثره با بیشترین سرعت وارد قسمت عمقی معده می شود و 2.3 برابر سریعتر از حالت ایستاده حل می شود. به طور خاص، مدت زمان اثر دارو به شرح زیر متفاوت است:

– ایستاده و نشسته: 23 دقیقه تا زمان موثر

– دراز کشیدن به پهلوی راست: 10 دقیقه تا اثر

– دراز کشیدن به پهلوی چپ: 100 دقیقه تا زمانی که اثر کند

کارشناسان توضیح می دهند که هنگام خوابیدن به پهلوی چپ، قرص در معده 10 برابر کندتر از زمانی که به پهلوی راست می خوابد، حرکت می کند. همچنین زمان اثر دارو در حالت خوابیده به اندازه حالت ایستاده طول می کشد.

همانطور که محققان می نویسند، گرانش و شکل نامتعادل معده بر سرعت انتشار مواد فعال در جهت دوازدهه تأثیر می گذارد. اگر به پهلوی راست بخوابید، اثر متقابل جاذبه، فشردگی معده و جریان شیره معده به بالاترین زاویه خواهد بود. این سریعترین راه برای سر خوردن قرص در معده است. به گفته محققان، این یافته ها به ویژه برای بیماران مسن یا در بستر مفید است.

علاوه بر وضعیت بدن، پارامترهای دیگری نیز بر سرعت اثر دارو تأثیر می گذارد و به گفته متخصصان، مسکن ها باید. 1) مصرف چند دقیقه قبل از غذا زیرا شکم پر باعث کاهش اثر قرص ها و همچنین ۲) همیشه آب کافی بنوشید.

به گزارش دویچه وله، به نقل از نشریه آلمانی فوکوس آنلاین، قطره های مسکن اغلب سریعتر از قرص ها عمل می کنند، زیرا از طریق غشای مخاطی دهان یا بینی وارد جریان خون می شوند و به سرعت جذب می شوند.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا