علم و تکنولوژی

چند راهکار ساده برای تقویت سیستم ایمنی بدن در برابر اٌمیکرون

هر ساله در 12 دسامبر “روز جهانی بهداشت” جشن گرفته می شود.

به گزارش تکنونامهدر 12 دسامبر 2012، مجمع عمومی سازمان ملل متحد معاهده ای را برای تسریع در گسترش مدیریت مراقبت های بهداشتی تصویب کرد.مردم در همه کشورها، با تاکید بر مراقبت های بهداشتی با کیفیت و مناسب.

اکنون، تقریباً دو سال پس از شیوع کرونا، بسیاری از مقامات بهداشتی در سراسر جهان تاکید می‌کنند که این همه‌گیری فرصتی برای ارزیابی واقع بینانه از سیستم بهداشت جهانی است.

تشدید شدت بحران منجر به اورژانس های جدید در ارائه سیستم های بهداشتی و تاکید بر اهمیت مدیریت بهداشت جهانی شده است.

در شرایطی که بسیاری از کشورها و مردم در سراسر جهان فکر می‌کنند با واکسیناسیون کرونا از بحران کاسته می‌شود، اما ویروس کرونا با نام علمی B.1.1.529 که سازمان بهداشت جهانی (WHO) نام دارد. آمیکرون نشان می دهد که سلامت جهانی همچنان یک خطر است و سیستم های بهداشتی باید به طرق مختلف تغییر و تقویت شوند.

علاوه بر این، مهمترین محور در حوزه سلامت، موضوع خودمراقبتی است. به عنوان مثال، افراد در هنگام شیوع بیماری علاوه بر انجام اقدامات پیشگیرانه و بهداشتی مانند استفاده از ماسک، رعایت فاصله اجتماعی و … باید تقویت سیستم ایمنی خود را برای مقابله با این ویروس نیز مدنظر قرار دهند. افراد باید به خاطر داشته باشند که در طول زندگی خود سعی در تقویت سیستم ایمنی بدن داشته باشند و آن را یک فرآیند کوتاه مدت تلقی نکنند.

در اینجا چند راه ساده برای تقویت سیستم ایمنی برای بهبود سلامت و کاهش خطر ابتلا به برخی بیماری‌ها که با تغییر سبک زندگی قابل تغییر هستند، آورده شده است:

آب کافی بنوشید
آب نقش مهمی در عملکرد بدن دارد. لنف، مایع موجود در سیستم گردش خون، حامل سلول های ایمنی است که با عفونت ها در سراسر بدن مبارزه می کنند. لنف بیشتر از مایع تشکیل شده است. زمانی که فردی آب کم‌آبی می‌نوشد، فعالیت آب بدن کاهش می‌یابد که منجر به اختلال سیستم ایمنی و در نهایت افزایش خطر عفونت ویروسی می‌شود.

استرس را کاهش دهید
استرس خطر ابتلا به تعدادی از بیماری ها از جمله عفونت ها را کاهش می دهد و سیستم ایمنی را ضعیف می کند، بنابراین مدیریت آن ضروری است. ورزش منظم و همچنین تنفس ذهن آگاهی و مدیتیشن دو راه برای رهایی از استرس روزانه هستند. افزایش سطح استرس مکانیسم های دفاعی بدن را مختل می کند.

به طور منظم تمرین کن
فعالیت بدنی برای حفظ سلامتی و سیستم ایمنی قوی ضروری است. ورزش منظم می تواند عملکرد سیستم ایمنی را تقویت کند و با افزایش جریان خون، فعالیت سلول های ایمنی و سایر مواد شیمیایی در بدن را افزایش دهد.

فراموش نکنید که به طور دوره ای چک کنید
معاینات منظم به شما کمک می کند تا سطوح ویتامین D، کلسیم، آهن و سایر مواد مغذی ضروری را در بدن خود شناسایی کنید، که به تشخیص سریعتر بیماری ها و تسهیل درمان کمک می کند.

انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا