عمومی

کاهش پرندگان مهاجر حوضه زاینده‌رود و گاوخونی/اضافه برداشتهای بالادستی عامل خالی شدن سد

فاطمه کازرونی-اخبار آنلاین اصفهان-

از نظر زیست محیطی نیز پیامدهای خشکسالی زاینده رود نه تنها اصفهان را با خطر زوال، آلودگی، تغییر اقلیم و کمبود باران مواجه کرد، بلکه حیات پرندگان مهاجر را نیز با چالش مواجه کرد.

هر ساله در فصل زمستان، حوضه زاینده رود، 93 درصد در استان اصفهان قرار دارد، در مسیر مهاجرت پرندگانی که از این رودخانه بازدید می کنند، بخشی از زیبایی تالاب گاوخونی و گردشگری را نیز تحت تأثیر قرار می دهد. توسط حیات وحش دائمی و در حال حرکت است اما حالا تالاب گاوخونی که سالهاست حق آبه خود را نگرفته است.نه تنها به لحاظ از بین رفتن حیات وحش، بلکه سال هاست که پرندگان مهاجر از این تالاب به سمت دیگر رودخانه ها و نهرهای ایران منحرف شده اند.

از این میان پرندگان و گونه های جنگلی محدوده سد زاینده رود در ابتدای حوضه از سال 1388 به شدت تحت تاثیر کم آبی این منطقه قرار گرفته اند.

جمعیت پرندگان مهاجر و آبزیان سد زاینده رود کاهش چشمگیری داشته است.

رئیس اداره حفاظت محیط زیست چادگان در پاسخ به این مشکل گفت: کاهش ذخیره آب در مخزن سد زاینده رود در 3 سال گذشته باعث شده جمعیت پرندگان مهاجر و جانوران آبزی در این منطقه کاهش چشمگیری داشته باشد.

آقای مجتبی حاجتی با بیان اینکه منطقه حفاظت شده مخزن سد زاینده رود زیستگاه بسیاری از گونه های آبزی و پرندگان مهاجر است، گفت: کاهش میزان آب این دریاچه در سال های اخیر مخاطرات زیست محیطی را به همراه داشته است. به عنوان کاهش جمعیت این گونه ها و تولید مثل آنها.

از ابتدای بهار تاکنون حدود 30 گونه پرنده مهاجر به ذخیره گاه سد زاینده رود مهاجرت کرده اند که بررسی های انجام شده در چند سال گذشته به ویژه از سال 1398 به بعد نشان می دهد که جمعیت این پرندگان کاهش یافته و حتی لاغر شده است. گونه دیگر قابل مشاهده نیست.

وی با بیان اینکه از ابتدای بهار تاکنون حدود 30 گونه پرنده مهاجر به منطقه حفاظت شده سد زاینده رود مهاجرت کرده اند، اظهار داشت: بررسی های انجام شده در چند سال گذشته به ویژه در سال 1398 نشان می دهد که این جمعیت ها وجود دارد. پرندگان کاهش یافته اند و حتی برخی از گونه ها دیگر قابل مشاهده نیستند.

حاجتی با اشاره به اینکه پرندگان مهاجری که وارد دریاچه سد زاینده رود می شوند از گونه های مختلفی مانند اردک، غاز و فلامینگو هستند، افزود: این منطقه یکی از زیستگاه ها و مکان های لانه سازی دو گونه پرنده مهاجر «کاکای ارمنی» است. و آن «پرستو دریا» است.

وی همچنین به آبزیان و گونه های ماهی مانند کپور، آمور، گربه ماهی و گربه ماهی در مخزن سد زاینده رود اشاره کرد و خاطرنشان کرد: در 10 سال گذشته این مجوزهای صید به صورت قانونی اما در سال های گذشته صادر شده است. با توجه به کاهش میزان آب، حفاظت از منابع آبزی و جلوگیری از تخریب محیط زیست و منابع طبیعی، هرگونه ماهیگیری در این دریاچه ممنوع است.

وی با بیان اینکه هم اکنون میزان آب ذخیره شده در سد زاینده رود حدود 150 میلیون متر مکعب است، گفت: مشکل تخم ریزی و تکثیر ماهیان نیز همین است.

حاجتی با اشاره به اینکه ماهی ها در بهار و اوایل تابستان برای تخم ریزی به ساحل دریاچه نزدیک می شوند، توضیح داد.اگر خروجی سد از ورودی بیشتر باشد، سطح آب دریاچه را پایین می آورد و در اثر خشک شدن ساحل، بسیاری از تخم های ماهی از بین می رود.

افت سد زاینده رود به برداشت های غیرمجاز در بالادست چه در اصفهان و چه در چهارمحال بیشتر از بارندگی و مصرف آب اصفهانی ها بستگی دارد که طبق آمار کشوری همیشه بیشترین صرفه جویی در مصرف آب در کشور را دارند.

وی با بیان اینکه بستگی به میزان آب و میزان آب برنج و عملکرد دارد، گفت: در سال 2018 به دلیل اینکه میزان آب در برنج بیشتر از عملکرد است، چنین مشکلی وجود ندارد اما در 3 سال گذشته فصل تخم ریزی ماهی بود ، ورودی آب کمتر است و این مشکل را تحت تأثیر قرار می دهد.

در هفته گذشته شرکت آب منطقه اصفهان به طور مداوم نسبت به کاهش ذخیره سد زاینده رود و لزوم صرفه جویی در هزینه ها در این رابطه هشدار داده است.اما افت این سد به برداشت غیرقانونی از رودخانه چه در اصفهان و چه در چهارمحال بیشتر از میزان بارندگی و مصرف آب مردم اصفهان بستگی دارد که طبق آمار کشوری همواره بیشترین صرفه جویی در مصرف آب را در آب مصرف می کند. کشور..

بیش از 500 میلیون مترمکعب در چهارمحال، بختیاری و اصفهان

مشکلی که رئیس حوزه رودخانه زینده رود و حوضه جنوب غرب فلات ایران به آن اشاره کرد و در این باره گفت: در دهه های گذشته شاهد عدم مدیریت خوب آب از نظر فشار آب بوده ایم. در استان اصفهان اگر کارها به موقع انجام شود، شاید امروز دغدغه باشد، نداریم

علیرضا الماسوندی با اشاره به اضافه برداشت 500 میلیون مترمکعبی در چهارمحال، بختیاری و اصفهان توسط ایستگاه های پمپاژ ثابت، تاکید کرد: اولین اقدام وزارت نیرو نصب کنتور برای تمامی این ایستگاه ها تا دو ماه آینده است که متوقف می شود. . کنترل و مصرف بدون مجوز از تهران.

وی با بیان اینکه برداشت غیرمجاز موجب بی آبی شرق و غرب شد، افزود: فرونشست یک تهدید جدی برای این تمدن بزرگ است. زمان ارائه مقالات و بیانیه ها گذشته است و باید به آن عمل شود.

برآوردهای سازمان نظارت نشان می دهد که حدود 30 هزار حلقه چاه غیرمجاز در بالادست زاینده رود وجود دارد، اما سالانه تنها یک هزار حلقه چاه حفر می شود که نشان می دهد این روند کند و بی نتیجه است.

48

دکمه بازگشت به بالا