علم و تکنولوژی

کشف بزرگ مریخ‌نورد چینی در سیاره سرخ

اخیراً فضاپیمای Tianwen 1 (Tianwen 1) و مریخ نورد چین به نام Zhurong (Zhuhong) در حال فعالیت هستند. کار سخت روی مریخ و جمع آوری شواهد. طی این تحقیقات، کاوشگر مریخ چینی شواهدی از وجود یک اقیانوس باستانی در سیاره سرخ کشف کرد.

بیشتر بخوانید:

بر اساس گزارش شبکه رسانه ای دولتی CGTN، آژانس فضایی ملی چین (CNSA) اطلاعات جدیدی از فضاپیمای Tianwen 1 و مریخ نورد Jurong را باز کرده است. کاوشگرهای Jurong و Tianwen 1 همراه با کاوشگر در 23 جولای 2020 پرتاب شدند و در 10 فوریه 2021 به مدار مریخ رسیدند.

مریخ نورد و کاوشگر مریخ سه ماه بعد در 14 می به سطح مریخ رسیدند. این کاوشگر چینی تا ارتفاع 1921 متری را طی کرده است. فضاپیمای چین تقریباً 800 روز است که کار می کند.

CNSA اکنون اعلام کرده است که فضاپیماها و کاوشگرهای چین 1480 گیگابایت داده خام را ارسال کرده اند. برخی از این داده ها این فرضیه را تایید می کنند که زمانی یک اقیانوس باستانی در Utopia Planitia وجود داشته است. این منطقه دشت وسیع مریخی است که کاوشگر جورونگ در حال بررسی آن است.

با تجزیه و تحلیل داده ها، دانشمندان به وجود مواد معدنی هیدراته در پوسته دوریک پی بردند. پوسته دوری یک لایه معدنی سخت روی زمین است که معمولاً در اثر تبخیر آب های زیرزمینی ایجاد می شود.

طبق ادعای دانشمندان، اکتشافات اخیر ثابت کرده است که در یک میلیارد سال گذشته فعالیت قابل توجهی در آب مایع در این منطقه وجود داشته است. همچنین تایید شده است که خاک مریخ دارای قدرت نگهداری بالا و پارامترهای اصطکاک کم است. این ویژگی ها نشان دهنده فرسایش توسط باد، آب یا هر دو است.

البته فرضیه وجود یک اقیانوس باستانی در مریخ جدید نیست. حتی شبیه سازی های اخیر آب و هوا نیز وجود چنین اقیانوسی را نشان داده است. در واقع، دانشمندان حتی سال‌ها قبل از رسیدن جورونگ به مریخ، ذخایر بزرگی از یخ زیرزمینی را در زیر Utopia Planitia کشف کردند.

5858

دکمه بازگشت به بالا