علم و تکنولوژی

کشف جدید برای تسریع درمان زخم‌های پوستی

محققان دانشگاه کلگری در کانادا روش جدیدی را برای درمان عفونت های باکتریایی پوست شناسایی کرده اند. آنها نتایج مطالعه خود را در قالب مقالاتی در مجله Nature منتشر کردند.

محققان می گویند که به اکتشافات اساسی دست یافته اند که منجر به درمان عفونت ها و ترمیم بافت در انسان می شود.

محققان به طور سنتی فکر می‌کردند که هم نوتروفیل‌ها و هم مونوسیت‌ها (گلبول‌های سفید خون) برای پاکسازی باکتری‌ها از نقاط آلوده روی پوست به کار گرفته می‌شوند. وقتی این سلول ها با هم کار می کنند، به عنوان اولین خط دفاعی بدن ما عمل می کنند.

با این حال، تحقیقات جدید نشان می دهد که مونوسیت ها به تنهایی می توانند بهبود سریع تر زخم را تسهیل کنند. مونوسیت ها با تنظیم لپتین و رشد رگ های خونی در طول ترمیم زخم به روند بهبودی کمک می کنند. آنها همچنین گرلین تولید می کنند. گرلین هورمونی است که به بهبود موثرتر زخم ها کمک می کند.

ارتباط شگفت انگیز بین هورمون های متابولیک و ترمیم بافت

وقتی گرسنه هستیم، گرلین توسط معده تولید می شود و لپتین که یک هورمون نیز هست، پس از غذا خوردن و احساس سیری توسط سلول های چربی تولید می شود. تعادل بین گرلین و لپتین مدتهاست که برای متابولیسم و ​​رژیم غذایی مهم شناخته شده است. اما تاکنون ارتباط آن با مکانیسم ایمنی و ترمیم بافت هنوز مشخص نیست.

زخم در عروق خونی زیر میکروسکوپ

زخم در عروق خونی زیر میکروسکوپ

محققان می توانند پاسخ ایمنی به باکتری استافیلوکوکوس اورئوس را در مدل های حیوانی با استفاده از میکروسکوپ in vivo تجسم کنند که امکان مشاهده سلول های زنده را فراهم می کند.

استافیلوکوکوس اورئوس میکروارگانیسمی است که معمولا روی پوست یا بینی یافت می شود و می تواند محرک بیماری های مختلف مرتبط با عفونت های پوستی و بافتی مانند آبسه یا تورم باشد. در برخی موارد، باکتری‌ها می‌توانند منجر به عفونت‌های جدی مانند ذات‌الریه و اندوکاردیت (التهاب دیواره قلب) شوند که یک التهاب مخاطره‌آمیز دیواره حفره‌ها و دریچه‌های قلب است.

اهمیت نتایج آموزشی

محققان بر این باورند که اهمیت این تحقیق در این است که مفهوم فعلی را که نوتروفیل ها و مونوسیت ها باکتری ها را پاکسازی می کنند و اهمیت نقش مونوسیت ها در بهبود زخم را افزایش می دهد، به چالش می کشد.

این مطالعه راه را برای معرفی هورمون های متابولیک (گرلین و لپتین) در زمینه ایمنی و میکروبیولوژی باز می کند.

بررسی نحوه واکنش گرلین و لپتین در سایر مدل های بیماری مانند سرطان و یافتن چگونگی تغییر این فرآیندها زمانی که بیماران همزمان چندین بیماری یا چاقی و دیابت دارند برای محققان جالب خواهد بود.

گام بعدی

گام بعدی برای محققان درک بهتر عملکرد سلول های ایمنی مانند نوتروفیل ها در طول عفونت است.

46

دکمه بازگشت به بالا