علم و تکنولوژی

کمبودهای دوره‌ای قطره‌های چشم‌پزشکی / توصیه به پدر و مادرهای عینکی

اپتومتریست ها با تاکید بر اهمیت معاینات دوره ای چشم به ویژه در کودکان، اظهار داشتند: بر اساس مطالعه انجام شده حدود 2 تا 3 درصد کودکان تا 10 سال دارای کم بینایی یا تنبلی چشم و در سنین 70 سالگی هستند. 80٪ آنها، علت نقص است، انعکاس نور است که با استفاده از عینک قابل درمان است. بنابراین، معاینه کودکان در سنین مختلف بسیار مهم است.

دکتر ژاله رجوی در گفت وگو با تکنونامه وی با تاکید بر اهمیت اطلاع رسانی در روز جهانی بینایی گفت: باید به بررسی بینایی، عیوب انکساری، فشار چشم و … توجه شود. زیرا تشخیص زودهنگام برخی اختلالات ممکن است اثرات جبران ناپذیری بر بینایی داشته باشد. مثلا در خصوص کشف و اصلاح بینایی کودکان، در صورت وجود اقدامات لازم برای رفع نقص بینایی در سن 10 سالگی، کودک می تواند در طول زندگی خود از مزایای آن بهره مند شود. در حالی که اگر درمان لازم در زمان مناسب انجام نشود، ممکن است دید کودک به طور کامل اصلاح نشود.

وی با تاکید بر اهمیت تشخیص بیماری های چشمی در کودکان، تصریح کرد: در بزرگسالان برخی از اختلالات چشمی مانند آب مروارید در صورت تشخیص در مراحل اولیه قابل درمان است.

آمار 19 میلیون کودک مبتلا به اختلال بینایی در جهان

وی بیان کرد: امروزه در سراسر جهان حدود 19 میلیون کودک با مشکلات بینایی وجود دارد، گفت: 70 تا 80 درصد از این موارد قابل پیشگیری یا درمان هستند و چون همه اختلالات بینایی علامت نیستند و حتی کودکان نمی توانند صحبت کنند، آنها را درمان می کنند. نمی توان از بینایی آنها شکایت کرد، لازم است یک آزمایش بینایی برای آنها انجام شود، شما و تشخیص و شناسایی موارد مبتلا در اسرع وقت. کودکان باید سالیانه یا هر 6 ماه یکبار معاینه شوند، اما به دلیل هزینه های دیگری که خانواده ها دارند، ممکن است از انجام این کار خودداری کنند و معاینات دوره ای به تدریج فراموش می شود و در سنین بزرگسالی مشکلات را در کودکان تشخیص می دهد. درمان بیشتری دریافت کرد.

اهمیت معاینه چشم کودکان تا یک سال

وی افزود: بر اساس مطالعه انجام شده حدود 2 تا 3 درصد از کودکان تا 10 سال دچار کاهش بینایی یا تنبلی چشم هستند و در 70 تا 80 درصد آنها علت خطای انعکاس است که می تواند باشد. درمان با استفاده از عینک بنابراین مهم است که کودکان در سنین مختلف معاینه شوند و در این زمینه معاینه در سنین یک سالگی و سه سالگی و هنگام ورود به مدرسه می تواند به شناسایی کودکان دارای اختلال بینایی کمک کند.

رجوی با اشاره به اینکه در مواردی ساده حتی خود والدین هم متوجه می شوند که فرزندشان مشکل بینایی داشته باشد، تصریح کرد: مثلاً پلک ها دائماً باریک می شود یا چشم ها می لرزد یا نزدیک تلویزیون و … اینها نشانه هایی است که نشان می دهد. آنها باید برای بررسی به پزشک مراجعه کنند. حتی اگر کودک بینایی طبیعی داشته باشد، اولین معاینه توسط چشم پزشک باید در سن یک سالگی انجام شود. و اگر نقص هایی مانند انحراف چشم زودتر ظاهر شد، باید همزمان به معاینه بروید.

توصیه هایی به والدینی که عینک می زنند

وی با تاکید بر نقش وراثت در بروز مشکلات بینایی تصریح کرد: در خانواده های ایرانی که ازدواج های فامیلی زیاد اتفاق می افتد، مشکلات بینایی و ارث عیوب انکساری به کرات رخ می دهد. البته ما می دانیم اگر والدین عینک می زنند، حتی اگر فامیلی نداشته باشند، توصیه می شود کودک را در سنین پایین برای معاینه چشم ببرند.

اهمیت بیمه کامل برای خرید عینک

وی درباره میزان بیمه درمان بیماری های چشمی گفت: بیمه ها در خرید عینک کمک زیادی می کنند; به خصوص در کودکانی که اغلب به دلیل جوان بودن عینک خود را می شکنند و می پرند و خانواده ها مجبور به تعویض آن هستند. در صورت عدم پوشش بیمه ای کافی یا کامل برای خرید عینک، دریافت مجدد آن در خانواده های کم درآمد غیرممکن است و کودک از درمان محروم می شود.

کمبود دوره ای کاهش با چشم پزشکی

این استاد تمام دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی درباره تامین دارو و تجهیزات مربوط به چشم پزشکی می گوید: هر از چند گاهی کمبودهایی وجود دارد به عنوان مثال قطره هایی مانند سیکلوژل (قطره هایی که به طور موقت چشم را چند ساعت فلج می کند) و … چشم پزشکان از آن استفاده می کنند. برای بررسی خطای انعکاس و تشخیص صحیح بیماری) تا مدتی پیدا نمی شود و پزشکان در این مورد با مشکل مواجه می شوند و مجبورند آن را با سختی و گرانی خریداری کنند. خطر استفاده از اقلام تاریخ مصرف گذشته وجود دارد که قطعا غیراخلاقی است. یا گاهی در صورت در دسترس نبودن قطره های فوق، ممکن است از قطره آتروپین استفاده شود که باعث نزدیک بینی کودک به مدت یک یا دو هفته می شود. آره

عوارض استفاده از لنزهای تماسی و کاشت مژه

وی در خصوص تاثیر استفاده از لنزهای رنگی و آرایشی در بروز مشکلات چشمی گفت: اگر این لنزها کاملاً بهداشتی باشند و خود لنزها از یک مرکز مجاز و قابل اطمینان خریداری شوند، مشکلات کمتری ایجاد می شود. نکته مهم استفاده از محلول مناسب برای لنز است و به هیچ عنوان از محلول پاک کننده لنز استفاده نکنید. زیرا می تواند باعث عفونت قرنیه شود که عوارضی مانند تیرگی قرنیه تا سوراخ شدن قرنیه یا کوری را در پی خواهد داشت. توصیه اکید ما به بیماران رعایت بهداشت و رعایت پروتکل های لازم برای استفاده از عینک است.

وی در این خصوص افزود: خرید لنز از داروخانه و آرایشگاه حق ندارد. مسئولان حوزه بینایی بر این باورند که فروش و تحویل لنزهای تماسی در مکان های فوق که هیچ گونه عارضه ای ندارند غیرقانونی و غیراخلاقی است و باید توسط سازمان های ذیربط متوقف شود.

این پزشک در خاتمه تاکید کرد: علاوه بر این انجام عمل های مختلف از جمله اکستنشن مژه (جایگزینی مژه) و استفاده از چسب مخصوص این کار در صورت ورود چسب به چشم عوارض جبران ناپذیری برای افراد به همراه خواهد داشت.

در انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا