علم و تکنولوژی

کمک هوش مصنوعی به درمان صرع

دیسپلازی قشر ناحیه ای از مغز است که رشد غیر طبیعی دارد و اغلب باعث صرع مقاوم به دارو می شود. این بیماری اغلب با جراحی درمان می شود، با این حال، شناسایی ضایعات از MRI ​​یک چالش دائمی برای پزشکان است، زیرا دیسپلازی قشر مغز می تواند به طور منظم در اسکن MRI ظاهر شود.

برای توسعه این الگوریتم، محققان ویژگی‌های قشر مغز، مانند ضخیم یا چروکیده بودن سطح قشر را از اسکن‌های MRI اندازه‌گیری کردند و از حدود 300000 مکان در سراسر مغز برای تولید آن استفاده کردند.

سپس محققان این الگوریتم را با استفاده از نمونه‌هایی که توسط رادیولوژیست‌های خبره برچسب‌گذاری شده بودند به عنوان مغز سالم یا دیسپلازی قشر مغز، بسته به شکل و ویژگی‌های آن‌ها، آموزش دادند.

کمک به هوش مصنوعی برای درمان صرع

یافته ها نشان داد که به طور کلی، این الگوریتم می تواند دیسپلازی مرکزی قشر مغز را در 67 درصد موارد (538 شرکت کننده) تشخیص دهد.

پیش از این، MRI این 178 شرکت‌کننده غیرطبیعی در نظر گرفته می‌شد، به این معنی که رادیولوژیست نمی‌توانست ناهنجاری را پیدا کند، اما الگوریتم MELD قادر به شناسایی دیسپلازی قشر میانی در این موارد بود. این مهم است زیرا اگر پزشک بتواند این ناهنجاری را در اسکن مغز پیدا کند، جراحی برای برداشتن آن می تواند یک درمان احتمالی باشد.

دکتر هانا اسپیتزر، نویسنده ارشد این مطالعه گفت: الگوریتم ما می تواند ضایعات را از اسکن MRI هزاران بیمار تشخیص دهد. این الگوریتم می تواند انواع ضایعات، اشکال و اندازه های مختلف و حتی بسیاری از ضایعات را که قبلا توسط رادیولوژیست ها شناسایی نشده بودند، تشخیص دهد.

یافته های این مطالعه در مجله “Brain” منتشر شد.

46

دکمه بازگشت به بالا